Ibištek môžeme pestovať v tvare kra, stromčeka, alebo si z neho vytvoriť netradičný živý plot

Farebne nápadné a pomerne veľké lievikovité kvety, ktorými je posiaty celý ker, sa na ibišteku objavujú od júna až do septembra. A to je jeho hlavné lákadlo.

Ibištek, dom s fialovými okenicami

Ibištek sýrsky (Hibiscus syriacus) je teplomilný opadavý ker. Výborne prosperuje v záhradách južnej, strednej a západnej Európy, arabského sveta, ale i u nás. Pochádza však z východnej Ázie, odkiaľ sa už niekedy v 16. storočí dostal do európskych šľachtických záhrad.

Jeho prednosťou je, že dobre znáša naše zimy a zároveň aj horúce a suchšie letá. Keď aj náhodou namrzne, obvykle zakrátko zregeneruje. Vďaka kvetom pôsobí až exoticky. Môžeme ho pestovať v tvare kra alebo menšieho stromčeka s korunkou či vytvoriť netradičný živý plot, v tomto prípade skôr voľne rastúci. Uplatní sa v skupinách, ale aj jednotlivo v udržiavanom trávniku, skrášli predzáhradky a niektoré kultivary sa dajú dobre pestovať aj vo väčších kvetináčoch.

Na ideálnych stanovištiach ide o dlhovekú drevinu bez špecifických nárokov na starostlivosť. Sortiment zahŕňa veľa nádherných kultivarov s rôzne veľkými, jednoduchými alebo plnými kvetmi, či dokonca typy s atraktívnymi panašovanými listami.

Ibišteky

Kde sa bude ibišteku dariť?

Vyžaduje slnečné, teplé a chránené miesto s priepustnou a výživnou pôdou, v polotieni a tieni menej kvitne. Hoci mladé rastliny potrebujú dostatok vlahy na zakorenenie, drevine neskôr neprekáža ani sucho. Doplnkovú závlahu mu doprajeme iba počas dlhšie trvajúceho suchého a horúceho leta, inak začnú opadávať kvetné puky. Pri pestovaní je ideálna mierne vlhká pôda, vyhnúť sa treba zamokreniu substrátu.

Výsadba, starostlivosť a rez ibišteka

Dobre zakorenené dreviny môžeme s neporušeným koreňovým balom vysádzať aj v lete. Snažíme sa však čím skôr, aby sa rastlina stihla do zimy dobre zakoreniť. Vysadené jedince zavlažujeme, vhodné je tiež okolie posypať jemne drvenou kôrou, čo zabráni rýchlemu vysychaniu pôdy. Nevysádzame na jeseň.

Prínosné je jarné prihnojenie viaczložkovým hnojivom alebo kompostom. Dôležitý je rez, podporí celkovú vitalitu kra a množstvo kvetov. Režeme podobne ako iné v lete kvitnúce kry, čiže skoro na jar. Jednotlivé výhonky skracujeme na jednu tretinu dĺžky. V rámci tohto zásahu odstránime aj príliš slabé, poškodené či dovnútra rastúce konáre.

Najkrajšie ibišteky, z ktorých si vyberiete

Ibištek sýrsky ‘Ardens’ 

Ibištek sýrsky Ardens

Príťažlivý a osvedčený kultivar s jemne fialovými a plnými kvetmi. Hodí sa aj do nádob.
v × š: 300 × 200 cm

Ibištek sýrsky ‘Purpureus Variegatus’

Ibištek sýrsky Purpureus Variegatus

Atraktívny a netradične pôsobiaci kultivar púta bielo panašovanými listami. Zaujímavosťou sú mierne pootvorené kvetné puky s vínovočervenými kvetnými lupienkami.
v × š: 200 × 150 cm

Ibištek sýrsky ‘Red Heart’

Ibištek sýrsky Red Heart

Ide o tradičný a nenáročný kultivar s väčšími bielymi kvetmi a bordovým stredom. Uplatní sa v kvetinových záhonoch, dá sa tvarovať aj použiť na živý plot.
v × š: 300 × 200 cm

Ibištek sýrsky ‘Blue bird’

Ibištek sýrsky Blue bird

Aj v tomto prípade ide o preverený a dobre rastúci kultivar. Kvitne celé leto až do prvých mrazov. Kvety sú fialové s bordovým stredom.
v × š: 300 × 200 cm

Ibištek sýrsky ‘Hamabo’

Ibištek sýrsky Hamabo

Tento prekrásne kvitnúci kultivar upúta exoticky pôsobiacimi ružovými kvetmi s bordovým stredom. Uplatní sa v kvetinových záhonoch aj v predzáhradkách.
v × š: 300 × 200 cm

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku