V predzáhradke máme chodníky z mláta, ale nie sme spokojní. Po dažďoch sa tu tvoria veľké kaluže, ktoré je problém aj obísť. Voda tu stojí na veľkých plochách. Je pravda, že u nás aj dosť prší, ale vždy sa z chodníkov stane blatisko, kam sa nedá vstúpiť. Manžel chce spraviť stojisko na auto a chce použiť iný materiál, ako je mláto. Máte nejaký nápad?
Ak máte v pláne vybudovať stojisko na auto, vjazd do garáže alebo príjazd na pozemok, určite by som to neriešil povrchom z mláta. Ani tento materiál nie je univerzálny, hoci v minulosti bol hojne v parkoch a kráľovských záhradách využívaný a dalo sa po ňom prejsť aj kočom, ktorý ťahali kone.
Vsakovacie dlažby sú ideálne
Povrch, ktorý potrebujete vy, však musí spĺňať tri základné atribúty:
- musí byť natoľko pevný, aby na ňom auto po čase nevyjazdilo „koľajnice“,
- musí zvládnuť príval dažďovej vody a
- musí byť trvanlivý.
Z tohto uhla pohľadu mi najlepšie vychádzajú vsakovacie dlažby, ktoré spĺňajú požiadavky práve na vysokú priepustnosť zrážkovej vody, ak sú kladené do správne pripraveného podložia. Ich použitím zamedzíte tvorbe prebytočnej vody na povrchu dlažby.
Všeobecne sú ideálnym riešením pre parkoviská a iné rozsiahle dláždené plochy – vsakovanie vody je umožnené špeciálnym použitím medzerovitého betónu. Všetky tieto dlažby sú aj mrazuvzdorné. Vysoká vodopriepustnosť je daná dizajnom dlažby a širokými škárami medzi jednotlivými kameňmi. Medzery medzi dlažobnými kameňmi a otvormi je možné vyplniť kamenivom alebo osadiť trávou.
Drenážne a vegetačné dlažby ako alternatíva
Ak u vás naozaj výdatne a často prší, vhodnou alternatívou môžu byť pre vás aj drenážne dlažby. Možno ich použiť aj na vytvorenie nenásilného prechodu dláždených plôch do zatrávnenej zelenej plochy alebo na spevnenie svahov s miernym sklonom plochy.
Ak však máte pocit, že je už vo vašej predzáhradke betónu veľa, môžete siahnuť aj po vegetačnej dlažbe, ktorá umožňuje vysiať do komôrok zmes odolného trávnika alebo výsadbu druhov vhodných na vegetačné strechy. Prednosťou týchto dlažieb je jednoduchá manipulácia a najmä výsledný prírodný vzhľad spevnenej plochy.
Oba tieto typy dlažieb, tak vegetačné, ako aj drenážne, sú určené pre plochy s požiadavkou na vysokú priepustnosť zrážkových vôd do podkladových vrstiev. A čo je dôležité, že prívalových dažďov, a hlavne stojatej vody ešte dlho po nich sa tak nemusíte vôbec báť.
No a ešte sa vrátim ku kalužiam na mlátových chodníčkoch – okrem výdatných dažďov ich vzniku veľmi „pomáha“ zle urobené podložie. Buď je to použitím nevhodného kameniva, alebo nedostatočnou hrúbkou podkladovej vrstvy.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, v záhrade som ,,zdedila" starý ker bazy čiernej, ktorý sme ponechali.…