Mnohé najkrajšie kvitnúce listnaté kry si môžeme rozmnožiť celkom jednoducho pomocou drevitých odrezkov. Takmer zadarmo si tak môžeme vypestovať napríklad aj nový živý plot.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- materské dreviny
- piesok
- špagát
- hlboký plastový črepník
Náradie:
- záhradnícke nožnice
- záhradnícka lopatka
- pracovné rukavice
- meradlo
Náročnosť: **
Čas: do 1 hodiny
Ľudia: 1
Obdobie: koniec jesene a zima
Postup
1. KER
Na odber drevnatých odrezkov sú ideálne zdravé, bohato rozkonárené dreviny zo slnečných miest. Najlepšie však bude počkať, kým opadnú listy.
2. VÝBER
Z opadaných krov si vyberieme najdlhšie výhony, jednoročné a dobre vyzreté. Na odber použime záhradnícke nožnice, nelámeme ich.
3. REZ
Koniec odrezka upravíme, nemusíme však rezať šikmo. Dôležité je, aby bola rezná plocha len kúsok pod posledným párom pukov.
4. DĹŽKA
Drevnaté odrezky, ktoré chceme zakoreniť, by mali mať dĺžku 15 – 20 cm. Určite nesmú byť kratšie, ale nemali by byť ani príliš dlhé.
5. PRACOVISKO
Odrezky si po nastrihaní sústredíme na jedno miesto. Na prácu nám poslúži starý záhradný stôl. Vždy je ideálne pracovať vonku, v interiéri by hrozilo zasychanie odrezkov.
6. ZVIAZANIE
Odrezky pevne zviažeme po niekoľkých kusoch, nezabudnime si ich označiť, aby sme presne vedeli, o aké druhy krov ide.
7. PIESOK
Časť odrezkov môžeme zazimovať v pivnici, ideálne vo vyššej nádobe s vlhkým pieskom. Použiť môžeme črepník, ktorý nám zostal z jesennej výsadby.
8. ZASYPANIE
Odrezky zasypeme takmer po vrchnú časť pieskom. Ten nám ich ochráni pred nebezpečným vysychaním.
9. ZÁHONY
Druhú časť pripravených odrezkov zapichneme priamo do pôdy na vyhradenej časti záhona. Budeme si potom môcť porovnať, ktoré nám zakorenia lepšie.
10. HĹBKA
Odrezky zapichnime do pôdy takmer až po koniec tak, aby sme nepoškodili puky. Vzdialenosť medzi odrezkami by mala byť 5 – 10 cm, medzi riadkami asi 20 cm.
11. UTLAČENIE
Pôdu v okolí odrezkov dôkladne utlačíme, a to zo všetkých strán. Po pár dňoch môže ešte pôda uľahnúť, preto to dôkladne skontrolujeme.
Dobré rady
Výber druhov
Pomocou vyzretých drevitých odrezkov si v neskorom jesennom období môžeme rozmnožiť budleju, zlatovku, liesku, vajgéliu, pajazmín, kolkvíciu, kériu, tavoľník, kalinu alebo aj okrasnú ríbezľu. Zakorení nám aj štedrec, odrezky však odoberáme neskôr, ideálne až začiatkom roka. Z iných drevín sa môžeme pokúsiť týmto spôsobom rozmnožiť vtáčí zob či tamarišku. Odrezky odoberáme po opadaní listov, od novembra do januára. Výhonky by mali byť silné, zdrevnatené a jednoročné.
Ideálny odrezok
Mal by mať dĺžku asi 15 – 20 cm, nevyhnutné je, aby mal aspoň dve zdravé očká. Na spodnej strane odrezku musí byť rez vedený asi 3 mm pod očkom, nad horným očkom nechajme asi 2 cm. Vždy je lepšie označiť si odlišným spôsobom rezu hornú a dolnú časť, korene sa vždy vytvoria len v pôvodne spodnej časti odrezka. Odrezky môžeme zapichnúť na pripravenú časť záhona buď na jeseň, alebo ešte lepšie až na jar (marec).
Uskladnenie
Dovtedy si ich uskladníme na chladnom a tmavom mieste, kde nebude mrznúť. Môže to byť napríklad pivnica. Odrezky môžeme skladovať aj vo fólii v chladničke pri teplote do 3 °C.
Odborník radí:
Pôda, kde vysádzame odrezky, musí byť poriadne do hĺbky skyprená.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
Vykopal so pri drienkach v prírode dva mládniky a zasadil na chalupe a vyrástli…