Keď princ Eugen Savojský, v 18. storočí odkúpil nevýrazný kaštieľ s rozsiahlym pozemkom zvažujúcim sa k nivám Moravy, zrejme nikto nepredpokladal, že po takmer 300 rokoch sa stane jedným z najobľúbenejších výletných cieľov v Dolnom Rakúsku.
Splynutie architektúry s prírodou
Priestranstvo s rozlohou viac ako 70 hektárov bolo ako stvorené na naplnenie princovej vízie o vybudovaní veľkolepých barokových záhrad, ktoré boli jeho francúzskemu srdcu také blízke. Zaostávať nemohol areál ani po architektonickej stránke a pôvodná jednopodlažná budova kaštieľa bola prestavaná na rozsiahly zámok.
Do práce boli povolané najzvučnejšie mená dobovej umeleckej scény ako architekt Johann Lucas von Hildebrandt či záhradný inžinier Anton Zinner. Práve on sa rozhodol vytvoriť pomyselnú os, ktorá prechádza od západu na východ a pozdĺž nej umiestniť záhradné fontány. Os zrkadlovo rozdeľuje záhradné terasy na dve rovnaké časti. Za čias princa Eugena bol vybudovaný aj rozsiahly zámocký statok, ktorý plnil najmä funkciu zásobovania.
Miesto, kde oddychovala cisárovná
Jedinečný vidiecky barokový komplex prešiel pár rokov po smrti princa Eugena z rúk jeho dedičov do majetku Habsburgovcov. Mária Terézia bola miestom uchvátená, nachádzala tu pokoj a čerpala nové sily, ktoré pri svojej náročnej práci a nekončiacich povinnostiach veľmi potrebovala. Navyše využívala zámok ako oddychovú zastávku pri svojich prípadných návštevách Bratislavy.
Výletný cieľ pre malých i veľkých
Dnes tvorí zámocký areál autentický priestor, ktorý je dokonalým zjednotením troch umeleckých celkov. Zámocké komnaty, barokové záhrady, rozsiahly statok a bohatá ponuka rôznych podujatí sú zárukou spokojnosti pre všetky vekové kategórie.
Veľkolepý záhradný park
Zámocký okruh plynule ústí k priestorom jedinečnej miestnosti s názvom sala terrena, ktorá je spájacím prvkom medzi architektúrou a prekrásnymi barokovými záhradami. Tisíce kvetov, stovky stromov, osviežujúce fontány a malebné cestičky predstavujú dokonalú symetriu exkvizitného záhradného umenia.
V záhradách si môžete dopriať prechádzku na čerstvom vzduchu, ale aj pohodlne sa usadiť v tôni stromov, vychutnať si čaro tohto prenádherného miesta, prípadne otvoriť piknikový kôš a pobyt v prírode spojiť s gastronomickým potešením. Najrozsiahlejšia, posledná záhradná terasa, pozýva na potulky záhradným labyrintom. Odmenou za objavenie tej správnej cesty bude čarokrásny pohľad z vyhliadkovej platformy.
Záhrady rozmanitosti
Určite nevynechajte návštevu zámockého statku. Toto miesto je domovom viacerých vzácnych staro-rakúskych domácich zvierat, ktoré len tak niekde neuvidíte. Ovce očkaté, štvorrohé kozy, alpské sliepky či rozkošné biele oslíky a mnoho iných priateľských tvorov.
Súčasťou statku sú aj drobné záhrady, ktoré v minulosti plnili úžitkové funkcie a dnes sú interpretáciou ich niekdajšieho využitia . Bylinková záhrada je domovom liečivých rastlín, záhrada maškŕt patrí chutným plodom a rozmanitým bylinkám, ktoré slúžili na ochucovanie. Záhrada ruží uchváti vôňami, farbami a tvarmi kráľovnej kvetov.
Na cisárskom stole
Pri návšteve zámku Schloss Hof nevynechajte ani jeho komnaty, v ktorých vás čaká stála expozícia odkrývajúca zaujímavosti zo života šľachty. Za prehliadku stojí aj aktuálna mimoriadna výstava „Poklady z kolekcie cisárskeho striebra“. Vzácny porcelán a strieborné servisy zo zbierok cisárskeho Hofburgu, v celkom novej kompozícii odkrývajú jedinečné príbehy z histórie Habsburgovcov.
Vyberte sa na výlet do sveta, kde barok ožíva.
Viac info: www.schlosshof.at/sk
Zdroj: PR článok Schloß Schönbrunn Kultur- u. Betriebsges.m.b.H.
It's far stated that Park Min-jae took benefit of the long excursion to tour to…