Inšpirácia, ktorá vo vás naštartuje odhodlanie: Jazierko svojpomocne

Záhradné jazierko je bezpochyby veľmi atraktívny prvok a každá záhrada vďaka nemu dostane celkom iný rozmer. Hoci je ideálne, ak okrasné jazierko zakladajú odborníci, nie je na škodu poznať aspoň základné informácie, čo si jazierko vyžaduje a ako na to.

Inšpirácia, ktorá vo vás naštartuje odhodlanie: Jazierko svojpomocne

Kontrolný zoznam

Materiál: 

  • ihriskový piesok
  • biela geotextília
  • jazierková fólia
  • veľké okruhliaky
  • riečny triedený štrk
  • kamenná drvina
  • lomový kameň
  • substrát
  • zberač nečistôt (tzv. skimer)
  • čerpadlo
  • filter s UV lampou
  • rozvodné hadice
  • elektrická prípojka
  • podhladinové osvetlenie

Náradie:

  • rýľ
  • krompáč
  • lopaty
  • hrable
  • fúrik
  • rukavice
  • nožnice na textíliu
  • orezávač na fóliu
  • ručné lopatky
  • kliešte
  • skrutkovač

Náročnosť: ***
Čas: 2 dni
Ľudia: 5
Obdobie: jar, leto, jeseň

Pracovný postup

1. VYTÝČENIE PLOCHY

Výstavba jazierka

Vymedzíme hranice budúceho jazierka. Použijeme záhradnú hadicu, špagát, dlažobné kocky – čokoľvek, čo nám pomôže lepšie si jazierko predstaviť.

2. VÝKOP

Výstavba jazierka

Nasleduje vykopanie dna jazierka. Ideálne sa kope na rovine, v miernom svahu musíme mať na pamäti, ako bude „položená“ hladina budúceho jazierka.

3. MODELOVANIE DNA

Výstavba jazierka

Na hladinu myslíme aj pri modelovaní dna, vtedy jazierko rozzónujeme na najhlbšiu časť, zvyšné dno a plytčinu. Povyberáme všetky korene a kamene.

4. NAJHLBŠIA ZÓNA

Výstavba jazierka

V stredne veľkom jazierku by mala byť aspoň 1 m hlboká. Do nej uložíme neskôr čerpadlo, ktoré sa postará o cirkuláciu vody v jazierku.

5. PIESKOVANIE

Postup výstavby jazierka

Na vyčistené dno nanesieme niekoľkocentimetrovú vrstvu žltého ihriskového piesku. Tá chráni jazierkovú fóliu pred poškodením od podkladu.

6. BIELA GEOTEXTÍLIA

Postup výstavby jazierka

Tá má podobnú funkciu ako vrstva piesku a chráni jazierkovú fóliu pred prederavením koreňmi či kameňmi v pôde.

7. PRAMEŇ

Postup výstavby jazierka

V tejto fáze vybudujeme z lomového kameňa kostru prameňa. Neskôr ju prikryjeme a na nej dobudujeme kaskády na stekanie vody.

8. JAZIERKOVÁ FÓLIA

Postup výstavby jazierka

Na celú plochu rozprestrieme jazierkovú fóliu s dostatočným presahom. Uložíme ju priamo na podklad z bielej geotextílie.

9. PRESAH A ZREZANIE

Výstavba jazierka svojpomocne

Fóliu uložíme celkom na dno, pričom sa po nej pohybujeme bosí. V rohoch spravíme záhyby, aby bola fólia všade hladká, a niekoľkometrový presah zrežeme.

10. FÓLIA NA PRAMEŇ

Ako postaviť jazierko

Špeciálnu pozornosť venujeme kostre prameňa, ktorý dôkladne obalíme fóliou, aby sme pri striekajúcej vode zabránili jej stratám.

11. RIEČNY ŠTRK NA DNO

Výstavba jazierka

V tejto fáze už môžeme začať navážať na najhlbšie miesto triedený riečny štrk. Stačí len tenký podklad, k navážke celého dna sa ešte dostaneme.

12. SKIMER A ČERPADLO

Výstavba jazierka - skimer a čerpadlo

Teraz umiestnime na najhlbšie miesto čerpadlo a o čosi vyššie aj tzv. skimer. Jeho hrdlo nastavíme tak, aby ústilo tesne na úrovni budúcej hladiny.

13. PREPOJENIE A NAPÁJANIE

Výstavba jazierka

Skimer potom prepojíme s čerpadlom a od neho zasa vyvedieme hadicu na miesto budúceho prameňa, kábel napájania zasa k zdroju pri jazierku.

14. NAPÚŠŤANIE

Napúšťanie jazierka

V tomto štádiu môžeme začať pomaly napúšťať do jazierka vodu. Bude to dlhý, niekoľkohodinový proces, takže zatiaľ sa môžeme pustiť do ďalšej práce.

15. VYŠŠIE ETÁŽE

Výstavba jazierka

Navezieme triedený riečny štrk na ďalšie etáže a umiestnime aj väčšie okruhliaky. Priebežne kontrolujeme napúšťanie a pustíme sa do brehov.

16. ZÁHON PRI JAZIERKU

Výstavba jazierka

Vymedzíme líniu záhona, ktorý bude lemovať budúce jazierko. Hranicu s trávnikom necháme čo najkratšiu. Potrebujeme zelený tieň.

17. SPEVNENIE SVAHOV

Spevnenie svahov okolo jazierka

Zastavíme napúšťanie, nech sa voda ustáli, krátku prestávku využijeme na spevnenie príkrych brehov, ktoré vodná hladina ešte nedosiahla.

18. RYBY

Ryby do jazierka

Po spevnení brehov môžeme do odstátej, odkalenej a zohriatej vody vypustiť vodné ryby. Najvďačnejšie sú v záhradnom jazierku koi kapry.

19. VODNÉ RASTLINY

Výsadba vodných rastlín

Rovnako využijeme prestávku v napúšťaní aj na to, aby sme umiestnili do plytkej zóny, ktorá ešte nie je zatopená, koše s vodnými rastlinami.

20. PRAMEŇ – FINALIZÁCIA

Výstavba jazierka

Na jazierkovú fóliu uložíme kamene tak, aby sme vytvorili kaskádu s bočnými záhybmi. Napasujeme navrchu prívodnú hadicu a zaťažíme kameňom.

21. DOPUSTENIE

Výstavba jazierka

Hadicu skrátime tak, aby to vyzeralo, že voda prúdi priamo zo skál, a pustíme vodu. Odskúšame prameň a zároveň jazierko definitívne naplníme.

22. VÝSADBA ZÁHONOV

Úprava okolia jazierka

Kým sa jazierko celkom napustí vodou, rozmiestnime si rastliny v záhone pri jeho brehu a vysadíme ich. Budú tvoriť kvitnúcu obrubu vodnej hladiny.

23. NASTIEĽANIE A DEKORÁCIE

Okolie jazierka

Záhony nastelieme kamennou drvinou, ktorá je trvanlivá a vietor ju nebude navievať na vodnú hladinu. Doplníme aj dekorácie podľa svojho vkusu.

Dobré rady

Jazierko je ideálne budovať na rovine. Ak máte pozemok v miernom spáde, jazierko si môžete dopriať i vy, no počítajte s tým, že jednu stranu musíte zapustiť do terénu a nad ňou vznikne príkry breh, ktorý treba zaistiť proti zosuvu pôdy. To môžete urobiť pomocou lomového kameňa, ktorý budete ukladať nasucho podobne ako suchý múrik. Nezabúdajte však na „záklon“ takéhoto múrika, aby ste ho doslova opreli o svah a zaistili tak trvanlivú stabilitu.

Čistá voda

Aby ste nemali v jazierku kalnú vodu, je nevyhnuté zabezpečiť cirkuláciu vody. To môžeme docieliť čerpadlom, ktoré dokáže vytlačiť vodu z najnižšieho bodu jazierka do toho najvyššieho, ktorý sa nachádza v prameni. Platí, že čím väčší objem vody pretečie prameňom za časový interval, tým lepšie. No logicky to zasa vyžaduje silnejšie čerpadlo. Toto všetko sa dá optimalizovať tak, aby ste zbytočne neplatili za príliš výkonné a drahé čerpadlo a aby predsa malo dostatočný výkon na optimálnu cirkuláciu vody.

Jazierko

Zberač nečistôt (skimer)

Cirkulácia sama osebe však nestačí. Súčasťou obehu vody musí byť aj tzv. skimer, čo je pomerne jednoduché, no účinné zariadenie na zberanie nečistôt z hladiny jazierka. Práve listy, popadané konáriky, hmyz či iný organický materiál, ktorý počas dňa napadá na hladinu, môže byť neskôr základom kalu, ktorý sa usádza na dne. Ak nečistoty z hladiny ešte predtým, ako klesnú na dno, pozberá skimer, usádzanie kalu sa tak výrazne eliminuje.

UV lampa

Kalnú vodu v jazierku však nemá na svedomí len kal či veľké nečistoty. Je totiž aj produktom činnosti siníc a rias, ktoré sa v jazierku prirodzene rozšíria, ak im to dovolíte. Preto je súčasťou technológie jazierka aj filter s UV lampou. Filtrom preteká cirkulujúca voda zbavená veľkých nečistôt, takže zachytáva už len drobné nečistoty a zároveň je ožarovaná vstavanou UV lampou, ktorá ničí riasy. Voda, ktorá vyteká z prameňa do jazierka, by tak mala byť dokonale čistá.

Pohľad na jazierko zhora
Pohľad na jazierko zhora: 1-prameň, 2-najhlbšie miesto, 3- lávka, 4- spevnené brehy, 5- vodné rastliny, 6- tieniace stromy, 7- okrasné trávy, 8- kvitnúce trvalky

Ostrov

V jednom z dávnejších čísiel časopisu Urob si sám ste mohli nájsť návod na plávajúci ostrov, ktorý zhotovíte z PET fliaš, textílie, slamy a rašeliny. Okrem toho, že je to zaujímavosť, ktorá priláka napríklad vodné vtáky, pomáha aj tento ostrov čistiť vodu tým, že poskytuje putujúci tieň. Z rovnakého dôvodu nezabudnite jazierko založiť v blízkosti stromu alebo strom k nemu vysaďte. Na jeseň však vždy dôkladne svedomito zberajte popadané listy z vodnej hladiny!

 

Realizácia: František Laššák, Martin Čurda, Ľudovít Kunovič, Marek Krebs, Boris Laššák
Foto: Boris Laššák
Text: Martin Čurda
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku