Pri dnešnom bohatom výbere rastlín nie je problém zvoliť si ich správnu kombináciu. Či už máme balkón orientovaný na sever, juh, východ alebo západ. Tu sú inšpirácie na výsadbu do hrantov na balkón podľa svetových strán.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- samozavlažovacie nádoby
- substrát na balkónové rastliny
- rastliny na výsadbu
Náradie:
- lopatka
Náročnosť: *
Čas: do 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: jar
Postup
1. PRÍPRAVA KNÔTOV
Vysádzať budeme do samozavlažovacej nádoby. Do jej vnútorného dielu prevlečieme cez otvory všetky knôty. Tie zabezpečia koreňom neustály prísun vody.
2. VKLADANIE DNA
Celý vnútorný diel i s knôtmi vložíme do nádoby tak, aby oddeľoval vodu od substrátu. Knôty by mali siahať až na dno, aby mohli privádzať vlahu do substrátu.
3. INŠTALÁCIA HLADINOMERA
Množstvo vody v spodnej časti črepníka vidieť na prehľadnej stupnici merača hladiny vody. Ten vložíme do špeciálnej zarážky na okraji nádoby.
4. SUBSTRÁT
Nasypeme prvú vrstvu substrátu na balkónové rastliny. Do novej zeminy netreba miešať hnojivo s postupným uvoľňovaním živín, obsahuje zásobu na šesť týždňov.
5. ROZMIESTNENIE
Rastliny opatrne vyberieme z črepníkov a rozmiestnime ich v nádobe tak, aby sa nepoškodil koreňový bal. Počet rastlín prispôsobíme veľkosti nádoby.
6. VÝSADBA NA VÝCHOD A ZÁPAD
Rastliny poukladáme na pripravenú vrstvu substrátu a postupne z jednej strany na druhú pridávame zeminu do voľných priestorov medzi koreňovými balmi.
7. POLIEVANIE
Substrát medzi rastlinami utlačíme a celú výsadbu dôkladne zalejeme odstátou vodou. Nezabudneme doliať vodu i do spodného zásobníka.
8. VÝSADBA NA JUH
Teplo a intenzívne slnko takejto výsadbe dodá novú silu na rast a bohaté kvitnutie. Pravidelne zalievame, hnojíme a odstraňujeme odkvitnuté kvety.
9. UTLÁČANIE SUBSTRÁTU
Po pridaní poslednej rastliny dosypeme substrát a pritlačíme ho. Mal by siahať asi 2 cm od horného okraja nádoby. Tlačíme len jemne, aby sme nepoškodili dno.
10. VÝSADBA NA SEVER – VYBERANIE
Zeminu pred výsadbou polejeme, rastliny sa budú ľahšie vyberať z nádob. Plastový črepník po obvode jemne postláčame a celý koreň aj so substrátom vyberieme.
11. VÝSADBA NA SEVER
Nádobu zabezpečíme plastovou sponou, ktorá istí jednotlivé steny. Takto vysadenú nádobu môžeme umiestniť na najchladnejšie okno, balkón i terasu. Nemusíme sa báť, že by sa kvetom nedarilo.
Kombinácie podľa svetových strán
Tieň a sever
Na severnú stranu slnko veľmi nesvieti. Preto volíme druhy, ktoré znášajú dlhšie zatienenie. Medzi ne patrí nezábudka, netýkavka a brečtan, ktoré sme použili aj vo výsadbe. Ďalšie vhodné druhy sú fuksie, begónie hľuznaté, kapucínky, funkie, azalky a zimozeleň.
Východ a západ slnka
Tieto svetové strany sú bez silného slnečného žiarenia a majú veľmi podobné svetelné podmienky. Tie vyhovujú aksamietnici, šalvii, plektrantu a trojzubu, ale tiež sa tu darí lobelkám, čarodejkám, či popínavým alebo anglickým muškátom.
Slnečný juh
Takto orientovaný balkón je zaplavený slnečnými lúčmi po celý deň. Zvolíme sem napríklad muškát krúžkovaný, slamihu a turicu. Vysoké teploty a slnko znesie aj železník, petúnia, aksamietnica, levanduľa, bakopa, osteospermum a gazánia.
Text a foto: Lucia F. Valkovičová
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, mozem dat na balkon begonie? Na ake miesto ich dat a potrebuju nejaky in…