Tak, ako sa záhrada v čase vyvíja, rastie a premieňa, menia sa aj naše predstavy a potreby. Preto si majiteľ do staršej záhrady pozval záhradných architektov, aby jej dodali novú energiu a aj obsah.
Navštívená záhrada bola založená už dávno, čo potvrdzuje dospelá zeleň vrátane množstva vysokých stromov. Aby však mohla poskytnúť viac priestoru pre deti majiteľov a ich hry, chcelo to vymyslieť a zrealizovať niekoľko atraktívnych prvkov.
Pán domu si spomenul na starého kamaráta, záhradného architekta Ferdinanda Lefflera. Jeho kolegyňa Anna Chomjaková, s ktorou zmeny v záhrade plánovali, spomína: „Pôvodne tu boli herné prvky podobného typu ako poznáme z verejných detských ihrísk. Ako chlapci rástli, prestali byť pre nich zaujímavé. Preto sme hľadali nové aktivity, adekvátnejšie k ich veku, ktoré by ich bavili dlhší čas a tiež v nich podporili vzťah k prírode, chuť skúmať a objavovať život v nej.“ A tak pribudlo malé jazierko prírodného rázu.
Vodný mikrosvet
„Malé jazierko má lesný charakter, je plné vodných rastlín, rybičiek a drobných vodných živočíchov,“ pokračuje záhradná architektka. „Riešili sme jeho umiestnenie v priestore, prívod elektriny a vody a terénne modelácie v jeho okolí. Zeminu z výkopov sme využili na mierne navýšenie za jazierkom, kde sme vytvorili malú zurčiacu vodnú kaskádu schovanú v okolitých výsadbách.
Mysleli sme i na prípad väčších dažďov, keď je náhly prebytok vody. Tá sa bude môcť bezpečne vyliať do okolitej zelene. V blízkom okolí sme do záhonov pridali drobné ovocie – čučoriedky, maliny, černice, lesné jahody, ktoré tu predtým celkom chýbali. Prírodný ráz podporuje i masívna dubová lavička s jednoduchými tvarmi z dielne sochára Michala Sýkoru.“
Altánok z vŕby
Deti milujú miesta, kde sa môžu uchýliť a snívať o svojom vlastnom svete. V rámci prírodného zákutia s jazierkom pre ne vznikol altánok zo živých vŕbových prútov, ktoré v dobrých podmienkach veľmi rýchlo rastú. Ročný prírastok je 0,5 až 3 m. Ak sa niektorý z prútov neujme alebo vyhynie, možno na jeho miesto v predjarí dosadiť mladý vyzretý výhon. „Stavba“ tak ostane celistvo zelená a živá.
Vŕbový altánok sa upravuje rezom raz až trikrát za rok. Ak sa tak neudeje, tak sa časom sám príliš zatieni a zoschne. Zimný rez je nevyhnutný, letný odporúčaný. V júni, prípadne aj v júli sa odstraňujú letorasty na vzdialenosť cca 15 cm od hlavného kostrového prútu, čiže tak, aby ostali dva až štyri listy. Zimný rez v období vegetačného pokoja sa realizuje až k hlavnému kostrovému prútu.
Text: Ing. Monika Králová
Foto: Atelier Flera
Zdroj: časopis Záhrada
Vyrabali ste si niekto jazierko svojpomocne? Nejake fotky, rady, odporucania? Ra…