Invázia z Ázie, ktorá sa vymkla spod kontroly: Lienka východná sa na jeseň tlačí do našich obydlí

Lienka, ľudovo nazývaná aj pánbožkova kravička, patrí medzi najobľúbenejší hmyz. V posledných rokoch sa ale Európou šíri lienka, ktorá do nášho prostredia nepatrí.

Lienka východná
Foto: Shutterstock

V našej prírode nachádzame viac ako 80 rôznych druhov lienok, ktoré sa od seba líšia veľkosťou a sfarbením. Patria medzi významné predátory živiace sa voškami, a preto sú v každej záhrade vítaným hosťom. Najčastejšie sa stretneme s lienkou dvojbodkovou (Adalia bipunctata) alebo lienkou sedembodkovou (Coccinella septempunctata).

Lienky žijú zväčša jeden rok, pričom zimu prečkávajú už ako dospelé. Keďže nielen dospelce, ale najmä ich larvy požerú veľké množstvo vošiek, v minulosti prebiehali pokusy o ich komerčný chov, aby sa dali použiť ako biologická ochrana rastlín. Začiatkom 20. storočia výskumníci zistili, že najľahším druhom na chov a zároveň najefektívnejším ničiteľom vošiek je lienka východná (Harmonia axyridis). Bolo len otázkou času, kedy z uzatvorených skleníkov utečie do voľnej prírody.

Od roku 2002 sa začala voľne šíriť z oblasti južného Belgicka, až v roku 2008 dosiahla územie Slovenska. Samičky tohto druhu sú schopné za svoj život naklásť až 2 000 vajíčok, pričom naša sedembodková ich nakladie asi iba 150. V našich podmienkach vytvárajú dve až tri generácie ročne a osídľujú prevažne koruny stromov a kry.

Hoci by sme ako záhradkári mohli byť za nového predátora vošiek vďační, lienky ázijské nesú so sebou množstvo negatív. Tento druh nepožiera len vošky a iné škodce, ale neodmietne aj larvy našich pôvodných druhov lienok, vajíčka motýľov či užitočného hmyzu. Aj preto boli kvalifikované ako invázne živočíchy.

Ázijská lienka

Na zimný spánok sa ukladá neskôr

S príchodom jesene sa zmenšuje aj množstvo dostupnej živej potravy. Kým naše pôvodné lienky sa ukladajú na zimný spánok, lienka ázijská si neváha spestriť potravu sladkými šťavami hrozna a jabĺk. Keď je v ohrození, šíri okolo seba nepríjemne páchnucu látku, ktorá dokonca dokáže znehodnotiť mušt počas prešovania. Stáva sa tiež, že pohryzie človeka, čo sa prejavuje podráždením pokožky. Pravdepodobne si tak dopĺňa soľ.

Tajomstvom úspechu lienky východnej v šírení sa naprieč svetom je okrem veľkého množstva nakladených vajíčok aj jej schopnosť prezimovať.

V pôvodnej oblasti výskytu prečkáva zimu v rôznych skalných štrbinách, ktoré v blízkosti ľudských sídel nahrádza rôznymi štrbinami domov. Aj preto máme v jesenných mesiacoch možnosť pozorovať tisíce lienok, ktoré sa snažia nájsť si úkryt vo fasáde. „Páčia“ sa im najmä nabledo natreté domy a bytovky. Často tak nechtiac vchádzajú aj do vnútra bytov, kde môžu byť pre ľudí obťažujúce. Tam však nie sú schopné prečkať zimu, na to potrebujú nevykurované priestory. Zimujú často vo veľkých zoskupeniach.

Ázijská lienka
Ázijské lienky sa schovávajú v štrbinách vo veľkých počtoch

Variabilný počet bodiek

Ako ich vlastne rozoznáme od našich pôvodných lienok? Ide o pomerne variabilný druh, podobný lienke sedembodkovej, avšak počet bodiek na jej krovkách je mimoriadne premenlivý – môže ich byť 0 až 20. Výsledná kresba môže nadobúdať rôzne formy. Predohruď je biela, a preto sa aj z laického pohľadu javí predná časť lienky nápadne svetlo sfarbená.

V súčasnosti je lienka východná rozšírená vo všetkých teplejších oblastiach Slovenska a má potenciál sa v najbližších rokoch rozšíriť aj do vyšších nadmorských výšok a chladnejších dolín.

Lienka východná

Ako podporiť v záhrade prítomnosť užitočných lienok?

  • Ak sa rozhodneme bojovať s voškami, snažíme sa ako prvé využiť všetky dostupné šetrné metódy boja. Rôzne chemické kontaktné insekticídy totiž zabíjajú okrem vošiek aj užitočný hmyz vrátane našich druhov lienok.
  • Lienky sa okrem vošiek živia aj peľom rastlín. Ich výskyt v záhrade podporíme vysádzaním rôznych kvitnúcich rastlín, na ktorých sa častejšie objavujú, napríklad fenikla, rasce, koriandra, kôpru, rebríčka, pažítky či limonky.
  • Naučíme sa poznať výzor larvy lienky, ktorá sa na dospelca nepodobá, aby sme ju omylom neničili.
  • Vnikanie lienok do bytu najspoľahlivejšie vyrieši kvalitná sieťka na okná v kombinácii s údržbou tesnenia samotných okien.
  • Veľké množstvá ázijských lienok sa napríklad z fasády alebo plota najľahšie odstraňujú pomocou vysávača. Aby sme zamedzili ich vniknutiu do vrecka vysávača, na hrdlo hadice upevníme starú jemnú pančuchu, ktorú spolu s lienkami na konci vysávania vytiahneme a lienky usmrtíme.

Text: Mgr. Adrian Purkart
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: hmyz | lienka | vošky

Diskusie na tému článku