Niekedy stačí požiadať susedov či priateľov o kúsok listu alebo o odrezok. Mnohé atraktívne izbové rastliny si totiž môžeme rozmnožiť jednoducho a rýchlo aj u seba doma.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- substrát na rozmnožovanie rastlín
- práškový stimulátor
- perlit
- rozmnožovacia miska
- širšia nádoba s vodou
Náradie:
- záhradnícke nožnice
- záhradnícky nôž
- krhla s vodou
Náročnosť: ***
Čas: do 1 hodiny
Ľudia: 1
Obdobie: zima, skorá jar
Pracovný postup
1. VÝBER
Z listových odrezkov si môžeme rozmnožiť viacero izbových rastlín. Použijeme buď vlastné rastliny, alebo si odrezky vypýtame od priateľov.
2. ŠACHOR
Tu stačí odstrihnúť zopár najväčších a zdravých listov, na ktorých už odkvitli drobné kvety, a hneď budeme mať množstvo nových jedincov.
3. ÚPRAVA
Treba však najskôr skrátiť konce jednotlivých listov a potom ohnúť stonku. Prípadne ju úplne odstrihneme.
4. POHÁR S VODOU
Listovú ružicu ponoríme do nádoby s vodou a kúskom dreveného uhlia. Raz týždenne vymeníme vodu a vložíme nový kúsok dreveného uhlia.
5. ZELENEC
Rozmnožuje sa celkom jednoducho, delením starších trsov alebo mladými rastlinami, ktoré sa vytvárajú po odkvitnutí na koncoch dlhých výhonkov.
6. TRADESKANCIA
Rozmnožíme ju stonkovými odrezkami, ktoré by mali byť dlhé asi 8 – 10 cm, spoľahlivo sa zakorenia v pohári s vodou a v miestnosti s teplotou do 20 °C.
7. BREČTAN
Patrí k často pestovaným rastlinám aj v interiéri. Rozmnožuje sa veľmi ľahko potápaním. Stačí nám na to črepník naplnený substrátom.
8. AFRICKÉ FIALKY
Senpóliu (africkú fialku) rozmnožíme listom starým asi päť mesiacov a s priemerom čepele okolo 4 cm. List odrežeme ostrým nožom.
9. ZAKOREŇOVANIE
Stopky senpólie by mali mať najviac 2 cm, inak sa horšie zakorenia. Na podporu bohatého a rýchleho zakorenenia môžeme použiť práškový stimulátor.
10. FIGOVNÍK (Ficus)
Dobre sa dá rozmnožiť pomocou vrcholových odrezkov dlhých 8 až 10 cm. Nastriháme ich nožnicami a potom koniec zrežeme pod posledným párom listov.
11. STIMULÁTOR
Odrezky figovníka sa nám zakorenia v pohári s vodou aj v substráte na rozmnožovanie. V takomto prípade ich namočíme do práškového stimulátora.
12. ZAPICHNUTIE
Odrezky figovníka zapichneme do pripraveného substrátu v črepníku. Výdatne ho zalejeme a umiestnime do izby s teplotou 24 °C.
13. ŠLUMBERGERA
Pomocou listových odrezkov si rozmnožíme aj obľúbený vianočný kaktus. Týmto spôsobom môžeme získať aj netradičné, napríklad nabielo kvitnúce odrody.
14. PIEPROVEC
Vybrané druhy pieprovcov si môžeme tiež rozmnožiť pomocou listových odrezkov. Tie však odoberáme vždy so stopkou a použijeme aj stimulátor.
15. ZAMIOKULKAS
Zakorenia sa listové odrezky aj drobné lístky, najlepšie však skoro na jar. Rastlina sa dá rozmnožiť aj delením rozrastených trsov.
16. SUBSTRÁT
Prv, než začneme s rozmnožovaním, pripravíme si substrát, ktorý je určený na výsev a rozmnožovanie. Pridáme aj za hrsť perlitu, ktorý substrát prevzdušní.
17. PREMIEŠANIE
Substrát, ideálne by mal byť mierne vlhký, dôkladne premiešame s perlitom. Vznikne nám zmes, v ktorej sa odrezky rýchlo zakorenia.
18. NAPLNENIE
Hotovou zmesou naplníme misky na rozmnožovanie a väčšie črepníky. Nie však úplne po horný okraj. Substrát urovnáme a utužíme.
19. UMIESTNENIE
Odrezky po ošetrení stimulátorom zapichujeme ako škridly oproti sebe do misky. Nádoby s odrezkami umiestnime na svetlé miesto.
Dobré rady
Odber
Odrezky odoberáme len zo zdravých rastlín. Najkvalitnejšie odrezky získame z tých častí, ktoré sú najviac osvetlené. Asi hodinu pred odberom rastlinu zalejeme. Nie každý druh sa dá rozmnožiť listovými odrezkami. Niekoľko ich však je. Okrem uvedených sú to aj šeflery, begónie, voskovky a mnohé druhy sukulentov. Odber robíme ostrým a čistým náradím, hotové odrezky dlho neskladujeme.
Podmienky
Správne upravené odrezky ošetríme v práškovom stimulátore a zapichneme do pripravenej domácej množiarne, čo je plochá plastová miska s priesvitným vekom. Tú vydezinfikujeme a naplníme kvalitným čerstvým substrátom. Ten predtým obohatíme pieskom či perlitom. Substrát sa tým prevzdušní a to podporí tvorbu koreňov. Ryhy na odrezky urobíme ceruzkou. Nikdy nestrkáme odrezky do substrátu nasilu.
Starostlivosť
Zavlažíme jemným prúdom vody, zakryjeme vrchnákom a umiestnime na teplé a svetlé miesto. Počas času zakoreňovania (pri jednotlivých druhoch je rôzny, 8 – 12 týždňov) odrezky kontrolujeme, zavlažujeme a vetráme. Dbáme na to, aby substrát nevysychal ani nebol premáčaný. Hnijúce alebo odumreté odrezky odstránime.
Rozmnožovanie begónie
Jednu z najkrajších izbových rastlín, begóniu kráľovskú (Begonia rex), vyznačujúcu sa prekrásnymi listami, rozmnožíme takisto jednoducho pomocou listových odrezkov. Tu sú na výber dokonca tri možnosti. Pri prvej sa vytvoria z kvalitných vyzretých listov klinovité odrezky a tie sa zapichnú do rozmnožovacieho substrátu. Režeme vždy pozdĺž listových žíl. Môžu sa narezať aj bez ohľadu na žily malé štvorcové kúsky a tie sa uložia naplocho alebo zapichnú do rozmnožovacieho substrátu. Takisto možno na vlhký substrát položiť celé listy, zaťažiť kameňmi a na niekoľkých miestach prerezať najväčšie žily. Zakrátko sa na týchto miestach objavia mladé výhonky. Tie potom necháme dorásť, postupne ich pooddeľujeme a rozsadíme do malých črepníkov.
Netradičný streptokarp
Je to menej známa atraktívna izbovka. Pekne kvitnúci streptokarp môžeme rozmnožiť jednoducho pomocou listových odrezkov hneď po odkvitnutí. Vyberieme si na to len zdravé a bohato olistené jedince. Príprava odrezka je pri streptokarpe trochu odlišná. Rez vedieme pozdĺžne, popri hlavnej listovej žile. Tú ale odstránime. Vzniknú nám dve polovice, ktoré použijeme na rozmnoženie. Podobne môžeme postupovať aj pri ďalšej pekne kvitnúcej izbovej rastline – gloxínii. Po ošetrení práškovým stimulátorom napicháme odrezky streptokarpu do žľabu v pripravenej miske, naplnenej rozmnožovacím substrátom. List zapichneme asi do polovice. Ak rozmnožujeme viac odrôd, nezabudnime si označiť, o akú konkrétne ide.
Odborník radí:
Pri každej rastline sa môžu odber odrezkov a požiadavky na ne líšiť. Preto je dobré oboznámiť sa s týmito pravidlami ešte pred prácou.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
Caute, sused ma v skleniku strasne dobre hrozno, ako sa da rozmnozit? Nie sme zr…