Ako izbová rastlina je brečtan dosť prehliadnuteľný, pretože je vonku taký bežný, že pôsobí až príliš obyčajne. Tento odolný druh však má čo ponúknuť.
Brečtan je vhodný predovšetkým pre začiatočníkov, ktorým sa pestovanie izboviek príliš nedarí. Zároveň je ideálny do chladných priestorov a do miestností s nedostatkom prirodzeného svetla.
Hoci je dostupný v niekoľkých kultivaroch s listami s rôznym podielom bielych aj žltých tónov, do tmavých kútov uprednostníme radšej zelené listy. Obsahujú totiž najviac chlorofylu a dokážu tak najlepšie využiť to málo dostupného svetla.
Výhonok brečtanu s korienkami si dokonca môžeme vykopať v záhrade alebo v prírode (mimo chránených území) a zasadiť ho do kvetináča. Izbovú rastlinu tak získame prakticky zadarmo.
TOP TIP
Brečtan je vhodný druh na vytvorenie štýlovej kokedamy.
Brečtan ako prírodná „čistička“ vzduchu
Podľa pomerne známej štúdie NASA o schopnostiach izbových rastlín čistiť vzduch v interiéri od škodlivín z roku 1989 patrí k takýmto rastlinám aj brečtan. Zo vzduchu vychytáva predovšetkým benzén a formaldehyd.
Pri pestovaní v kvetináči mu môžeme poskytnúť oporu, na ktorú ho postupne vyväzujeme a obtáčame, alebo ho necháme prevísať smerom nadol. Prevísanie môžeme aj cielene využiť, keď potrebujeme zmäkčiť nepríjemne pôsobiace rohy. Kvetináč môže takisto visieť zo stropu na lankách alebo v makramé. Na dosiahnutie divokého vzhľadu sa dajú na stenu, strop alebo na spodnú stranu políc použiť priesvitné samolepiace háčiky, na ktoré budeme výhonky vešať a uchytávať.
Darí sa mu na chladných miestach
Viac mu vyhovujú chladné miestnosti, dobre sa mu bude dariť na miestach, kde sa izbovky s tropickým pôvodom neudržia. Dokonca znesie aj prievan. Nemá rád premokrený substrát, preto ho vždy medzi zálievkami necháme mierne preschnúť. Odpustí nám aj zabudnutú zálievku.
Keď chceme, aby ostal kompaktný, režeme ho každých pár týždňov. Okrem toho priebežne odstraňujeme odumreté či poškodené listy. Každú jar ho môžeme presadiť do o niečo väčšieho kvetináča, alebo ho rozdelíme a vytvoríme tak ďalšiu rastlinu. Nové rastliny si ľahko dopestujeme aj pomocou mladých výhonkov, ako ukazujeme v postupe. Rozmnožiť ho takto môžeme kedykoľvek počas roka, no najvhodnejšia je na to jar.
Pestovanie izbového brečtanu v skratke
Stanovište
Brečtan trpí v horúcom, suchom, centrálne vyhrievanom vzduchu, vtedy ho pravidelne rosíme, aby sme sa vyhli usychaniu listov. Viac mu vyhovujú chladné miestnosti. Používame ho i na vyplnenie tmavých rohov.
Starostlivosť
V lete substrát udržiavame vlhký, v zime zalievame len striedmo, aby celkom nevyschol. Pomáhame ho ovíjať okolo pevnej opory alebo ho necháme prevísať. Rez znáša veľmi dobre.
Pozor
Pri požití je toxický pre väčšinu domácich zvierat, preto ho umiestnime na také miesta, kde k nemu nemajú prístup.
Ako ho rozmnožiť a získať novú rastlinu
1. Pripravíme si nádobu so substrátom
Nádobu naplníme viacúčelovým substrátom. Povrch vyrovnáme a jemne utlačíme. Medzi okrajom nádoby a povrchom substrátu má ostať asi jeden centimeter voľný priestor. Nádobu ponoríme približne na 10 minúť do vody, aby substrát dobre zvlhol a necháme odkvapkať prebytočnú vodu.
2. Pripneme výhonok o substrát
Dlhší výhonok stále spojený s rastlinou položíme na substrát a „pripneme“ ho oň kúskom drôtu dlhým cca 10 cm, ktorý sme ohli do tvaru písmena U. Substrát udržiavame vlhký. Po niekoľkých týždňoch začnú z výhonku rásť nové korienky. Ešte chvíľu počkáme, následne ho odstrihneme od materskej rastliny a vysadíme do nového kvetináča.
Galéria k článku
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock, Jason Ingram/Gardener´s World
Zdroj: časopis Záhrada
Pekný deň všetkým, poprosila by som Vás o radu ohľadne boja so strapkami na izbo…