Stromček vyberáme vždy podľa odrody a podpníka, termín zberu úrody, farba plodov a ich chuť by mali byť až ďalším kritériom. Samotná výsadba je pritom jednoduchá a spočíva v niekoľkých krokoch. Každý z nich má však svoj význam a nemôžeme ani jeden vynechať.
Postup
1. VÝKOP JAMY
Súčasné slabo rastúce podpníky sú veľmi plytko koreniace, veľké jamy sú pre ne zbytočné, a preto ich nevyžadujú. Jama by mala mať veľkosť vedra.
2. ZREŽEME KORENE
Odstránením končekov koreňov oživíme rezné rany, vďaka čomu sa zlepší prietok vody do rastliny a stromčeky sa tak jednoduchšie a rýchlejšie ujmú.
3. OPORNÝ KOLÍK
Do stredu jamy zatlčieme kolík, ktorý bude pre stromček najbližších pár rokov oporou. Spodnú časť opálime nad ohňom, aby sme zvýšili jeho životnosť.
4. PRISYPEME KORENE
Stromček vložíme do jamy a prisypeme polovicu zeminy ku koreňom. Stále ním pritom potriasame, aby sa zemina dostala do každej medzery medzi koreňmi.
5. UTLAČÍME ZEMINU
Prisypanú zeminu nohou utlačíme, pričom stromček držíme v potrebnej výške tak, aby bolo miesto štepenia pri štíhlom vretene 10 – 20 cm nad zemou.
6. ZALEJEME KORENE
Utlačenú zeminu medzi koreňmi zalejeme. O malú chvíľu zálievku zopakujeme. Vďaka tomu priľne zemina rýchlejšie a dôkladnejšie ku koreňom.
7. DOSYPEME ZEMINU
Dosypeme zeminu a utlačíme. Stromček je teraz dôkladne zafixovaný v pôde a korene sú obalené vlhkou zeminou, do ktorej môžu vrastať vlásočnice.
8. UVIAŽEME STROMČEK
Aby sme fixáciu stromčeka podporili a definitívne uzavreli, upevníme stromček k zatlčenému kolíku. Použijeme na to špagát, lyko či iný viazací materiál.
9. POVÝSADBOVÝ REZ
Veľmi dôležitou súčasťou výsadby je aj povýsadbový rez, ktorým zbavujeme stromček nadbytočných výhonov a cielene usmerňujeme jeho následný rast.
10. ZREŽEME STREDNÍK
Zrežeme ho 40 cm nad najvyšším rozkonárením. Na lepší odklon budúcoročných mladých výhonov vyslepíme pod najvrchnejším ponechaným púčikom ďalšie štyri.
11. VYSADENÝ STROMČEK
Takto má vyzerať vysadený a ošetrený stromček, ktorý má najvyšší predpoklad správneho ujatia, aj následného vývoja do požadovaného tvaru.
Starostlivosť po vysadení
Na záver stromček opäť dôkladne zalejeme. S výdatnou zálievkou pokračujeme až do ujatia stromčeka a v prípade suchej jari aj v ďalších týždňoch. Po nástupe vegetácie následne začneme aj s doplnkovým prihnojovaním. Doprajeme stromom viaczložkové hnojivo, prípadne zapracujeme do povrchovej vrstvy vyzretý kompost.
Pozor pri balených výpestkoch
Pokiaľ vysádzame kontajnerované výpestky, rez koreňov, ako aj namáčanie výpestkov vo vode odpadajú. Stromčeky po vytiahnutí z kontajnerov jednoducho prenesieme do pripravenej jamy, zasypeme a utlačíme boky, potom dôkladne zalejeme.
Na trhu je dnes možné zaobstarať si aj balené výpestky, ktorých korene sú namočené v hydrogéli. Ten viaže permanentne na seba vodu, ktorá sa priebežne transportuje do rastliny. Preto ani tento druh výpestkov nie je potrebné namáčať vo vode, tento krok by bol kontraproduktívny. V prípade takýchto výpestkov končeky koreňov iba opatrne skrátime a stromčeky bez namočenia vysadíme opísaným štandardným spôsobom.
Dobré rady
Výber podpníka
Pri výbere vhodného stromčeka musíme myslieť na to, v akom tvare ho chceme pestovať. Pokiaľ sa rozhodneme pre klasické korunkové tvary, zvolíme si stredne silno rastúci, prípadne i silnejšie rastúci podpník. Pokiaľ sa chceme pustiť do pestovania štíhlych vretien alebo iných intenzívnejších tvarov, rozhodne siahneme po podpníku M9 alebo po inom slabo rastúcom podpníku.
Výber odrody
Veľký dôraz kladieme tiež na výber vhodnej odrody. Na trhu je dnes veľké množstvo odrôd rezistentných proti chrastavitosti jabloní a ich kvalita je v prípade moderných odrôd veľmi vysoká. Uprednostníme preto radšej odrody z tejto skupiny, každoročne nám ušetria množstvo postrekov, t. j. peňazí a námahy, najdôležitejší je však zdravotný význam tohto kroku.
Pred výsadbou
Po prinesení stromčeka z predajne domov odstránime z koreňovej sústavy všetky mechanicky poškodené či nahnité korene. Následne mu zrežeme končeky ponechaných pevnejších koreňov. Tenšie vlásočnicové korene nechávame bez skrátenia. Takto upravený stromček ponoríme do vedra alebo suda s vodou, aby sa tam poriadne napil. Postačí na to 24 – 48 hodín. Po tomto čase je stromček dokonale pripravený na výsadbu.
Text: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, vedeli by ste mi prosím poradiť ako môžem ošetriť moju jabloň? Má krásn…