Január je vhodný na rez viniča aj týchto drevín. Ktorým rastlinám sa oblúkom vyhnúť?

Okrem viniča je január spolu s ostatnými zimnými mesiacmi vhodný aj na rez iných druhov drevín. Viete ktorých? Poradíme tiež, ktorým rastlinám je potrebné sa s nožnicami oblúkom vyhnúť.

Čo rezať a nerezať v januári v záhrade
Foto: Shutterstock

Rez v tomto období, samozrejme, pokiaľ to počasie dovolí, môže byť skutočne užitočný pre mnohé záhradné rastliny. Je čas na odstraňovanie odumretých stromov, krov či jednotlivých konárov.

Prečo rezať v zime?

V záhrade sa v zime dobre reže, keď je zamrznutá pôda, inak hrozí, že sa budeme zabárať do blata alebo vyrobíme priehlbiny v trávniku. Na druhej strane rastliny nerežeme, keď teploty klesnú naozaj hlboko pod bod mrazu. Mohli by namrznúť a práca vonku v tuhom mraze nie je ani pre nás nič príjemné.

Okrem jadrovín – jabloní a hrušiek – je od decembra do februára vhodné obdobie na rez viniča. Rezné rany do jari zaschnú a netečie z nich tekutina – miazga. Ak by sme rezali na jar, z prútov budú vykvapkávať tekutiny čiastočne aj so živinami.

Pozor!

Ak si nie sme istí, či konár je, alebo nie mŕtvy, s rezom počkáme do ďalšieho roku, pretože holé konáre bez lístia nás môžu riadne zmiasť. Samozrejme, istá skúsenosť nám s tým môže pomôcť. V zásade totiž platí, že suché vetvičky praskajú a na reze majú hnedé lyko, živé sa ohýnajú a majú zelené lyko.

Výhodou rezu teraz v zime je aj to, že dreviny sú bez lístia a my tak vieme dobre posúdiť ich „kostru“, čo je obzvlášť dôležité aj pri špeciálnych tvaroch, ako sú špaliere a palmety.

Kry s farebnými konármi, ako sú driene, alebo kry s atraktívnymi plodmi, napríklad skalník, režeme až na konci zimy, aby sme sa teraz nepripravili o farebné akcenty.

Rez trvalky kokorík
Porast trvalky kokorík zrežeme tesne nad zemou potom, keď listy vyfarbené na jeseň dožlta stratia farbu. Foto: Shutterstock

Druhy, ktoré režeme teraz

Zima predstavuje pre rastliny obdobie pokoja a presne to je dôvod, prečo je vhodná na rez mnohých druhov.

Lieska

Režeme ju raz za niekoľko rokov tak, že najstaršie konáre odrežeme nad pôdou. Celkovo môžeme odstrániť 20 až 30 % konárov. Prestarnuté jedince môžeme aj celkom zmladiť tak, že odstránime všetky konáre.

Zimný rez liesky
Rez liesky Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Pavinič

Je to popínavá a veľmi intenzívne rastúca rastlina. Pravidelným rezom v zime ju udržiavame v požadovanej veľkosti.

Vistéria

V zime skracujeme dlhé výhony rastúce z „kostry“ na lenpár púčikov. To povzbudí jarné kvitnutie.

Maliny a ostružiny

Ak sme ich nezrezali doteraz, stále môžeme aj teraz počas zimy a to tak, že všetky vyrodené výhony odrežeme tesne nad zemou.

Zimný rez malín a ostružín
Rez malín Foto: Shutterstock

Teraz nerežeme

Krušpán

V porovnaní s opadavými druhmi sú vždyzelené rastliny v mrazoch náchylnejšie na namrznutie. Rastlina je ešte chúlostivejšia, ak bola počas sezóny napadnutá chorobami alebo vijačkou.

Čerešne, broskyne a marhule

Na pokoji počas zimy necháme aj všetky kôstkoviny. Pri reze v zime je riziko napadnutia chorobou Chondrostereum purpureum výrazne vyššie. Zároveň väčšina z nich patrí medzi teplomilné druhy a narušením kôry v zime by mohli namrznúť.

Buddleia globosa

Na rozdiel od väčšiny budlejí, ktoré režeme začiatkom jari, tento druh kvitne na vetvičkách z minulého roku, preto je rez vhodný hneď po odkvitnutí.

Buddleia globosa
Buddleia globosa Foto: Shutterstock

Levandule a šalvie

Druhy z oblastí Stredozemného mora sú teplomilné, preto ich nerežeme v zime, aby nenamrzli.

Galéria k článku

Text: Francis Tophill
Foto: isifa/Shutterstock, Sarah Cuttle/Gardener´s World
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku