Začiatok roka je ideálny na obnovu živého plota a odstránenie starých konárov z hustých krov. Na čo by sme ešte nemali zabudnúť?
Staráme sa o rýchlené rastliny
Od začiatku roka bývajú v predaji viaceré druhy rýchlených záhradných rastlín. Sú to najmä jarné cibuľoviny, hľuznaté rastliny a vybrané trvalky. Doniesť domov zo záhradníctva či kvetinárstva si tak aj počas zimy môžeme takmer rozkvitnuté hyacinty, tulipány, narcisy, modrice alebo krókusy, z trvaliek máme možnosť vybrať si rôzne odrody prvosienok, ale napríklad aj zvončeky.
Rastliny kupujme vo fáze pukov, keď ešte nie sú naplno rozkvitnuté. Puky už majú byť viditeľne vyfarbené. Doma rastliny spestria interiér, prinesú svieže farby aj príjemné vône. A hoci je do jari ešte ďaleko, tieto rastliny dokážu jej atmosféru aspoň nakrátko vytvoriť. Umiestnime ich na svetlé a skôr chladné miesto, bokom od tepelných zdrojov, a doprajeme im občasnú zálievku a orosenie. Škodí im vyššia teplota a suchý vzduch.
Renovácia živých plotov
Príjemné dni na začiatku roka sú ideálnou príležitosťou na obnovu prestarnutého živého plota z opadavých drevín. Nepekné, staré a poškodené porasty môžeme zrezať radikálne, pričom ponecháme asi 30 cm vysoké bázy krov. Takto ošetrený živý plot vyženie na jar nové výhonky, ktoré budú základom nového porastu. Zima je vhodným obdobím aj na likvidáciu nežiaducich živých plotov. Konáre, ktoré po zimnom reze „vytvoríme“, môžeme podrviť a neskôr využiť na nastielanie alebo do kompostu.
Rez opadavých krov
Poprepletané a husté kry, ale aj okrasné stromy, ktorým sa v posledných rokoch nedostalo našej pozornosti, môžeme teraz ošetriť. V dňoch, keď nemrzne a je pod mrakom, z krov odstránime čo najbližšie k pôde všetky najstaršie a zahusťujúce výhony. Ako prvé vyrežeme suché, choré alebo poškodené konáre, ale aj tie, ktoré ker priveľmi zahusťujú. Ponecháme len najmladšie a vitálne výhony, no aj tie mierne skrátime a vždy tak, aby puky pod rezom smerovali von z kra.
Ak sú dreviny príliš zanedbané, pomôže len radikálny rez, pri ktorom buď naraz, alebo postupne odstránime celú nadzemnú časť a dáme rastline šancu sa zregenerovať. Pri reze druhov kvitnúcich na jar sme opatrní, aby sme sa neuváženými krokmi nepripravili o kvety.
Vysievame prvé letničky
Na letné dni plné rozkvitnutých kvetov si síce ešte nejaký ten čas počkáme, no už teraz treba vysiať niektoré druhy letničiek. Urobiť tak môžeme v skleníku, vo vykurovanej a svetlej zimnej záhrade alebo na širšom okennom parapete, kde sa vyplatí využiť malé okenné miniparenisko. Potrebovať budeme výsevné misky alebo kvetináče, čerstvé osivá a substrát určený na výsev. Pokiaľ ide o konkrétne druhy, už v januári sa dajú vysievať lobelky, plamenníky, petúnie, okrasný tabak či šalvia ohnivá.
Na čo ešte nezabudnúť?
- Skontrolujeme, či nie sú uvoľnené zimné ochranné textílie a či chúlostivé rastliny naďalej dobre chráni prikrývka z čečiny. Vhodné sú na to teplejšie januárové dni.
- Zalievame v minulom roku vysadené ihličnany a vždyzelené kríky v suchých dňoch, keď je slnečno a nemrzne. Zároveň zalejeme aj vresy a zeleň vo vonkajších kvetináčoch.
- Zavesíme v záhrade kŕmidlá a prikrmujeme vtáctvo. Hodia sa na to olejnaté semená, ovsené vločky aj malé jabĺčka.
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, mali by ste niekto dobrý kontakt na niekoho šikovného kto by mi urobil…