Január v ovocnej a zeleninovej záhrade: Vysievame, režeme, zakladáme parenisko

V januári už nie je na čo čakať a môžeme smelo odštartovať novú sezónu. Pre dlhší čas predpestovania myslíme najmä na výsev zeleru, ale vysievame aj papriku či baklažán.

Prvé výsevy

Urobíme si skúšku klíčivosti

Počas januára si nezabudneme nakúpiť zeleninové osivá, ktoré využijeme v tohtoročnej sezóne. Keď máme stále ešte staršie zásoby, urobíme si pred nákupom skúšku klíčivosti a zistíme, s ktorými semenami môžeme počítať.

Zber aj výsev zeleniny

Zo záhonov zberáme počas slnečných januárových dní poslednú zeleninu – kučeravý, toskánsky alebo ružičkový kel. Využiť ich môžeme prakticky hneď v kuchyni pri príprave jedál. Priamo zo záhrady sa dá vziať aj zimný pór a tiež vykopať hľuzy topinamburov. Postupným vyberaním a likvidáciou zeleniny si zároveň uvoľňujeme hriadky na blížiacu sa sezónu.

V januári môžeme vysievať na predpestovanie zeler, v druhej polovici januára sa môžeme vo vnútri pustiť aj do výsevov semien paprík, baklažánov, v skleníku zasa vysievame kaleráb, karfiol a šalát na rýchlenie. Nezabudneme, že klíčenie najlepšie prebieha pri teplote asi 22 °C a že mladé rastliny potrebujú veľmi svetlé stanovište.

Výsevy do debničky

Pestujeme žeruchu

Chutnú a najmä zdravú žeruchovú vňať, ktorá má v kuchyni zaujímavé využitie, získame v byte asi za týždeň od výsevu. Semená, ktoré bežne dostaneme kúpiť, stačí vysiať nariedko na povrch vlhkej vaty v plytkej miske. Vata by mala byť stále vlhká, pričom na zavlažovanie nám dobre poslúži rozprašovač s odstátou vodou. Dôležité je svetlé miesto, napríklad na okennom parapete, pričom dáme pozor na prievan.

Vyrastenú vňať si potom môžeme podľa potreby odstrihávať nožnicami. Pikantne chutiaca vňať žeruchy je najlepšia čerstvá, preto môžeme výsevy priebežne opakovať.

Zakladáme teplé parenisko

Využijeme ho na predpestovanie zeleninových sadeníc a rýchlenie. S jeho založením by sme však mali začať čím skôr, najlepšie už koncom mesiaca. Postup jeho zakladania je jednoduchý. Priestor pôvodného pareniska najskôr vyhĺbime, pričom na dno navezieme hrubší kompost alebo záhradný odpad, ktorý sme na jeseň nestihli zlikvidovať. Na to príde asi 50 cm vysoká vrstva maštaľného hnoja, ktorý pri svojom rozklade uvoľní teplo. Na vrstvu utlačeného hnoja potom nasypeme záhradnú zeminu alebo kúpený substrát, ktorý je určený na výsevy rastlín. Ideálne, ak na povrchu bude aj vrstva preosiatej pôdy. Po naplnení necháme parenisko 3 – 4 dni bez zásahu.

Teplé parenisko a zelenina v ňom

Pre lepšiu úrodu ovocia

K ovocným stromom sa teraz vyplatí priviezť kompost a rozsypať ho na pôdu v okolí kmeňa. Keď nemrzne, je vhodné okolo ovocných stromov opatrne prekypriť pôdu, aby sa ku koreňom lepšie dostala vlaha.

Začnime s rezom jabloní

Využime dni, keď nemrzne, a pustime sa do rezu ovocných stromov, teraz hlavne jabloní alebo hrušiek. Koruny sú momentálne bez listov a vďaka tomu máme dokonalý prehľad o tom, z akých konárov pozostávajú.

Najskôr odstránime suché, choré a poškodené konáre. Preč z jabloňových korún by mali ísť aj tie, ktoré sa navzájom križujú, smerujú do stredu alebo priveľmi zahusťujú. Podstatné je, aby sme koruny presvetlili a zároveň aj odstránili to, čo ich zbytočne zaťažuje. Teraz máme aj príležitosť odstrihnúť plané výhonky, ktoré vyrastajú z okolia kmeňa. Zhruba o polovicu treba v tomto období zredukovať aj mladšie bočné výhonky.

Na čo ešte nezabudnúť?

  • Väčšie rany po zimnom reze ovocných drevín zatierame štepárskym voskom. Zvyšky – zdravé konáriky po reze podrvíme a použijeme na nastielanie.
  • Mrazom alebo zverou poškodené kmene vyčistíme a zatrieme štepárskym voskom.
  • Počas dní bez mrazu odoberáme z ovocných stromov vrúble. Hodia sa na to zdravé, silné jednoročné výhonky s hrúbkou ceruzky.
  • Začiatkom mesiaca môžeme začať s rezom viniča.

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shuttertock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku