Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie

Hoci sa zdá, že počas zimy v záhrade nie je žiadna práca, práve teraz je vhodné obdobie na rez niektorých druhov ovocných drevín.

Rez jabloní

V tomto období, keď je veľa stromov a krov bez lístia, v záhrade upútajú skôr vždyzelené dreviny, rôzne plody na rastlinách, odkvitnuté trvalky a suché súkvetia tráv, ktoré sme na jeseň neodstránili. Aj preto nie je dobré preháňať to s jesennou očistou záhrady, ale je vhodné ponechať niektoré druhy rastlín neorezané, nevyčistené. Dosiahneme tak prirodzený zimný vzhľad záhona či celej záhrady, ktorý pripomína voľnú prírodu.

Zároveň platí, že vďaka absencii lístia vidíme v tomto období dobre na vetvičky a konáre drevín, to a nielen tých ovocných. Ľahšie si všimneme zlomené, križujúce sa či prehustené výhony. Dobre vidíme aj na jednotlivé očká. Správnym rezom tak dokážeme udržať želaný tvar dreviny a ovplyvniť aj úrodnosť. Viaceré ovocné druhy režeme počas roka dvakrát, v zime a v lete, pričom zimný rez je podstatnejší.

Rez stromov v ovocnom sade

Ako rezať jablone

Rezom jabloní ovplyvníme dobrú štruktúru rozvetvenia, množstvo bočných výhonkov i tvorbu a množstvo tzv. rodivých vetvičiek – sú to krátke vetvičky s kvetnými pukmi. Na rez vždy používame čisté a ostré náradie.

Jabloňové stromy profitujú z rezu dvakrát za rok, raz počas zimného obdobia a raz v lete. Stromy sú v pokojovom režime približne od opadania lístia až do jari, keď sa začnú nalievať púčiky. Určite ale nie je vhodné rezať stromy v období hlbších mrazov, prípadne pred hlásením silných mrazov.

Rez má zahŕňať preriedenie prehustených konárov aj nadmerného množstva rodivých výhonkov a odstránenie poškodených, zlomených a križujúcich sa konárikov. Zároveň skrátime silné letorasty o polovicu až dve tretiny. Platí tiež, že čím hlbší rez urobíme v tomto období, tým viac bude drevina v ďalšej sezóne rásť, čo je niekedy veľmi žiaduce, inokedy naopak. Aj preto režeme ešte raz v lete, keď rast usmerníme.

Ako na to krok za krokom

  1. Prehustené výhonky odstránime až na hlavný konár , ponecháme ten silnejší a zdravší.
  2. Dáme preč aj konáre a výhonky rastúce do stredu koruny.
  3. Na starších stromoch odstránime aj slabé a príliš staré rodivé výhonky.
  4. Dlhé bočné výhonky skrátime asi na polovicu. Rez vedieme približne 3 cm nad očkom smerujúcim von z koruny.

Zimný rez drevín

Takto režeme aj…

Tento spôsob rezu v zimnom období môžeme použiť aj pri iných druhoch ovocných drevín.

  • Hrušky: Odstránime aj zdvojené silné výhony, tie ostávajúce skrátime asi na polovicu. Rastlina tak môže zacieliť energiu na tvorbu rodivého obrastu. Dáme celkom preč slabé nedozreté výhonky.
  • Dula: Nové výhonky skrátime na tretinu ich dĺžky. Slabé vetvičky odstránime a prevzdušníme, čím presvetlíme korunu.
  • Mišpuľa: Cieľom rezu je vytvarovať korunu s otvoreným stredom s primeranou sieťou rozvetvených konárov. Odstraňujeme poškodené a zahustené výhonky a konáre.

TOP TIP

Mumifikované plody, ktoré vidíme na strome po opadaní listov, neraz pretrvávajú až do jari. Nesú v sebe spóry škodlivých húb, zvyčajne ide o moniliózu. Preto ich vždy odstránime aj s kúskom vetvičky a spálime napríklad doma v peci. Táto choroba nenapáda iba plody, ale aj kvety, listy a konáriky, spôsobuje ich hnednutie a odumieranie. Zároveň si všímame, či niektoré konce výhonkov nie sú sploštené alebo zdeformované. To by mohlo signalizovať nebezpečné fytoplazmy na jablkách i hruškách, preto celé takéto výhony odstránime až do zdravého dreva. Potom náradie očistíme bielym liehom a až tak pokračujeme s rezom na inom strome, aby sme nepreniesli infekcie.

Iné druhy, ktoré režeme v zime

Kým niektoré druhy režeme tak, aby sme podporili tvorbu rodivých vetvičiek, pri iných sa zameriavame najmä na odstraňovanie starých vyrodených konárov, čím automaticky podporíme tvorbu nových plodných výhonov.

  • Černice: Vyrodené vetvičky odstránime v úrovni pôdy. Ponecháme štyri najsilnejšie mladé výhony, ktoré priviažeme k opore.
  • Egreše: Tesne nad pôdou odrežeme najstaršie a vyrodené konáre. Ponecháme približne sedem mladších výhonov aj niekoľko nízkych mladých výhonky.
  • Kivi: Odstránime asi tretinu najstaršieho obrastu, režeme až pri hlavnom ťažni. Ostatné bočné výhonky zrežeme na 4 až 5 očiek.

Zimný rez

Teraz nerežeme

  • Kôstkoviny: V zime sa vzduchom šíri hubová infekcia spôsobujúca „postriebrenie“ listov, neskôr bielu hnilobu dreva. Pri reze v tomto období by mohla cez rezné rany infikovať strom. Kôstkoviny režeme v lete, v júli až auguste, keď sa rezné rany rýchlo zahoja.
  • Levanduľa a iné teplomilné druhy: Listy a drobné vetvičky slúžia cez zimu ako tepelný štít. Ak ich odstránime, môžu rastliny vymrznúť. Preto ich režeme až skoro na jar.
  • Zlatovka (Forsythia): Počkáme, kým rastlina odkvitne, a potom môžeme odstrániť asi tretinu najstarších výhonov.
  • Vždyzelené dreviny: Spravidla sú v porovnaní s opadavými citlivejšie na mráz, cez čerstvé rezné rany by mohli ľahko namrznúť.

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku