Máte po konzumácii uhoriek tráviace a žalúdočné ťažkosti, napríklad grganie či pálenie záhy? Skúste pestovať uhorky zo skupiny tzv. uhoriek japonského typu, ktoré to nespôsobujú.
Táto skupina uhoriek nadväzuje nielen na prastarý druh pôvodom z Indie, ale aj na čínske a japonské odrody. Jemne vráskavé, štíhle a lahodné plody sa zberajú mladé. Sú sladšie, ľahko stráviteľné a majú tenšiu šupku.
Konzumujú sa celé bez lúpania. Majú vysoký obsah vitamínov a minerálov a „plnšiu“ uhorkovú chuť. Okrem konzumácie za surova sa môžu pridať na panvicu wok a krátko s inou zeleninou orestovať.
Odrody uhoriek japonského typu
Napriek tomu, že sú nepartenokarpické, tvorba semien je výrazne nižšia.
U nás sa v sortimente japonských šalátových uhoriek môžete stretnúť napríklad s hybridom ‘AVANTGARDE F1’, ktorý je síce odolný proti horknutiu, no krčok horknúť môže, preto je dobré ho 2 – 3 cm od stopky odrezať.
Novinkou je geneticky nehorký hybrid ‘ANDROMEDA F1’, čo je pri týchto typoch uhoriek vo svetovom sortimente výnimočné. Je poloskorý a kvitne prevažne samičími kvetmi.
Hodí sa na pestovanie v skleníkoch aj vo fóliovníkoch, do ktorých je umožnený prístup hmyzu, keďže na dobré nasadzovanie štíhlych plodov potrebuje opeľovače. Poskytuje vysoký výnos po celé obdobie vegetácie. Plody dlhé 28 – 32 cm sú krehké, šťavnaté a veľmi chutné.
Text: Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň. Som vo svete veľkého záhradkárčenia nový, aj keď teda nejaké drobné p…