Je čas na rez okrasných tráv. Na čo si dať pozor?

Hoci sú okrasné trávy pomerne nenáročné na starostlivosť, na jar im treba venovať trochu viac času. 

Je čas na rez okrasných tráv. Na čo si dať pozor?

Okrasné trávy sú dnes v ponuke snáď každého záhradníctva. Vysádzajú sa na jar, do leta sa dobre zakorenia a zimu prežijú bez väčšej ujmy.

Napriek tomu ich zima ohrozuje. Neraz sa napríklad stane, že zimu neprežijú farebnosťou pútavé ostrice, či už na záhonoch, alebo v nádobách. Niektoré vyššie trávy zasa jednoducho vyhnijú. Zimná ochrana je preto nesmierne dôležitá, rovnako aj príprava na sezónu na jar.

Je čas na rez okrasných tráv. Na čo si dať pozor?

Očista a rez

Trávy skoro na jar, približne v marci, dôkladne očistíme od suchých, odumretých a poškodených častí. Z tých, ktoré boli na zimu prikryté čečinou, napríklad imperáty a ostrice, odstránime zimnú prikrývku. Je to dôležité spraviť včas, kým začnú vyrastať nové mladé steblá. Inak by mohlo dôjsť k ich poškodeniu. Suché steblá striháme záhradníckymi nožnicami alebo režeme špeciálnym kosákom takmer na úrovni pôdy, pri starších rastlinách o niečo vyššie. Pri veľmi starých a mohutných trsoch môžeme použiť aj krovinorez. Steblá tráv bývajú ostré, preto použijeme pevné pracovné rukavice. Režeme ich zviazané do trsu, čím sa suché časti jednoduchšie odstránia, alebo nezviazané a potom steblá vyhrabeme.


Je čas na rez okrasných tráv. Na čo si dať pozor?

Menšie druhy tráv nestriháme, len ich dôkladne prečistíme, prípadne opatrne prehrabeme hrabľami. Týka sa to ostríc, kostravy, chlpane, bradníka a ďalších. Ak by sme ich ostrihali, veľmi ťažko by sa regenerovali.

Starostlivosť a rozmnožovanie

Trávy po reze dôkladne zavlažíme, hlavne ak je slnečná a suchšia jar. Môžeme ich prihnojiť preosiatym kompostom, ktorý zapracujeme do pôdy v ich okolí. Ak sa v okolí tráv rozrástli niektoré kry, ostriháme ich, aby sa k trávam dostal dostatok slnečného svitu.

Je čas na rez okrasných tráv. Na čo si dať pozor?

Po ostrihaní môžeme trávy zmladiť. Ideálne obdobie je od marca do apríla, potom zasa až koncom leta. Staršie trsy je rozdeľujeme pred pučaním nových výhonkov ostrým rýľom alebo sekerou, ak sú trsy veľmi staré. Menšie druhy tráv sa dajú rozdeliť a rozsadiť na nové miesta pomocou záhradníckej lopatky.

Návod, ako správne očistiť a zrezať, prípadne zmladiť rôzne druhy tráv

1. KAVYĽ

Kavyľ

Túto v poslednom čase často pestovanú jemnú okrasnú trávu na jar iba prečistíme od všetkých suchých stebiel, nestriháme.

2. OSTRICA

Ostrica

Ani ostrice na jar nestriháme. Rukou v rukavici dôkladne prečešeme jednotlivé trsy a zbavíme ich suchých častí.

3. ODKRYTIE

Okrasná tráva

Okrasné trávy, ktoré boli počas zimy prikryté, napríklad farebné, odkryjeme najneskôr. začiatkom apríla a očistíme.

4. NÁRADIE

Rez okrasnej trávy

Vyššie a stredne vysoké druhy tráv, ktoré sme pred zimou zviazali, teraz ostriháme špeciálnym kosákom so zubatým ostrím.

5. POSTUPNÉ STRIHANIE

Strihanie okrasnej trávy po zime

Trávy pred strihaním nerozväzujeme. Praktické je strihať ich postupne, aby sme nemali problém s odpratávaním suchých stebiel.

6. REZ NAD ZEMOU

Rez okrasnej trávy po zime

Po ostrihaní by mal trs mať tvar pologule. Pomôžeme si záhradníckymi nožnicami. Nezabudnime z trsu vybrať zimné nečistoty.

7. NÁDOBA

Ostrihané časti okrasnej trávy

Ostrihané steblá môžeme nasekať a skompostovať či využiť ako mulč, prípadne vyhodiť do biologického odpadu.

8. NASTIELANIE

Mulčovanie záhona

Nadrobno nasekanými suchými steblami okrasných tráv môžeme nastielať záhony s trvalkami či drevinami.

Dobrá rada

Neskoršia jar je zároveň vhodným obdobím na výsadbu nových okrasných tráv. Pri nákupe uprednostníme jedince s novými pučiacimi steblami, dobre zakorenené. Po výsadbe okolie rastlín nemulčujeme drvenou kôrou, ktorá pomáha zadržiavať v pôde vodu, pretože trávam svedčí skôr suché stanovište.

Je čas na rez okrasných tráv. Na čo si dať pozor?

Viete, že…

… okrasné trávy patria k najmenej náročným okrasným rastlinám? Ich pestovanie zvládne aj začiatočník. Ponuka je skutočne rozmanitá, nižšie, stredne vysoké a vyššie druhy sa uplatnia v moderných aj tradičných kompozíciách. Vyniknú ako solitéry aj zakomponované v záhonoch s inými okrasnými rastlinami. Mnohé druhy môžeme pestovať aj v nádobách na balkónoch a terasách a vytvoriť si tak netradičnú kompozíciu. Neprekáža im ani veterno či slnečný úpal. Okrem trvácich okrasných tráv môžeme vyskúšať aj aktuálne trendové trávy jednoročné.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: autor, Pixabay
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku