Je najvyšší čas na výsev uhoriek na priame stanovište

Uhorky obsahujú 92 – 96 % vody. Aj napriek tomu, že ich výživová hodnota je malá, leto si bez nich nevieme predstaviť. V článku sa dozviete o ich pestovaní a predstavíme vám odrody vyšľachtené vo firme Zelseed spol. s r. o.

Výsev a výsadba uhoriek
Foto: ZELSEED

Uhorka siata (Cucumis sativus) je jednoročná, teplomilná, popínavá rastlina s ovíjavými úponkami, ktorá miluje slnko a na rozdiel od väčšiny druhov zeleniny má rada nepretržite vlhkú pôdu. Výhodou uhoriek je, že oproti paradajkám alebo paprike potrebujú o niečo kratší čas na rast a dozretie plodov, takže ich je možné vysádzať priamo v záhrade aj zo semien.

Výsev uhoriek na priame stanovište

Výsev uhoriek na priame stanovište je vhodné, až keď im nehrozí mráz a keď priemerná teplota pôdy vzrastie nad 20 °C, čo v našich podmienkach znamená až v polovici mája podľa lokality a sezóny.

Vhodné sú hlinitopiesočnaté až hlinité pôdy, priepustné a s dostatkom živín. Uhorky majú radi nepretržite vlhkú pôdu, nie však premokrenú a preto treba zalievať až vtedy, keď preschne vrchná vrstva pôdy do hĺbky do 2 cm.

Dôležitá je pravidelná a výdatná zálievka ku koreňu, nezalievame celú rastlinu aby sa nenamočila stonka a listy rastliny. Zálievku vykonávame skoro ráno alebo neskoro večer. Pre dlhšie udržanie vlhkosti pôdy pomáha vrstva mulču.

Osivo začína klíčiť približne pri 12 °C. Kvety sa tvoria v pazuchách listových stopiek. Na rastline sa vyskytujú samčie aj samičie kvety buď v rovnakom pomere alebo prevládajú samičie kvety. Pokiaľ sa na rastline vyskytujú iba samičie kvety, ide o partenokarpickú odrodu.

Partenokarpické odrody vytvárajú plody bez opelenia a preto ani netvoria semená. Tieto odrody sa pestujú vo fóliovníkoch či skleníkoch, kde sa nedostane hmyz potrebný k opeleniu.

Pestovanie uhoriek
Foto: ZELSEED

Opora pri pestovaní uhoriek

Nevyhnutnou súčasťou pri pestovaní uhoriek je opora, po ktorej sa rastliny môžu „šplhať“ a vďaka nej získame bohatú úrodu plodov. Opora môže byť nasmerovaná kolmo alebo diagonálne. Pokiaľ máte presvetlený záhon ale nemáte dostatok priestoru, tak je vhodná kolmá opora. Ak máte k dispozícii viac priestoru, určite oporu nasmerujte diagonálne a tým rastliny získajú dostatok svetla po celej dĺžke výhonov.

Dĺžka vegetačného obdobia je 60 až 70 dní. Plody nasadzujú najlepšie pri nočnej teplote 15 °C. Plody zberáme postupne každé dva dni podľa dozrievania, keď sú plody zelené, pevné a semená mäkké. Plody v botanickej zrelosti sú žlté až oranžové a dužina stráca pružnosť, mäkne a mení chuť. Postupným a pravidelným zberom plodov stimulujeme rastlinu k produkcii ďalších plodov.

Odrody nakladačiek a šalátoviek

Spoločnosť Zelseed spol. s. r. o vyšľachtila niekoľko odrôd zo sortimentu uhoriek nakladačiek a šalátoviek. Medzi uhorky nakladačky jemnoostné patrí hybrid LENKA F1, rastlina silného vzrastu, rýchlo obrastá bočnými výhonmi, čo zvyšuje úrodový potenciál. Je odolná voči prerastaniu a deformácii plodov, má veľmi dobrý zdravotný stav.

Hybrid TAMARA F1 je stredného vzrastu s krátkymi internódami, s počtom kvetov 2-3 na kolienku. Je vhodná na intenzívne pestovanie v teplých oblastiach. Hruboostné hybridy sú HELIANA F1 a SABI ZEL F1.

Uhorky VERONIKA
Uhorky VERONIKA Foto: ZELSEED

HELIANA F1 je skorý hybrid stredne silného vzrastu, preto potrebuje spon 100-120 x 25cm. Má geneticky nehorké plody a dobrý zdravotný stav aj výnosový potenciál.

SABI ZEL F1 vytvára kompaktné rastliny stredne silného vzrastu s krátkymi internódiami a stredne dlhými bočnými výhonmi. Vyznačuje sa vitalitou a veľmi dobrou regeneračnou schopnosťou.  Je vhodný i do okrajových pestovateľských  oblastí.

Medzi uhorky šalátové patrí hybrid DESANA F1, partenokarpická uhorka, ktorej plody sú nehorké, hadovité, štíhle a dlhé do 35 cm. Je určený na rýchlenie v skleníkoch a vykurovaných fóliovníkoch, kde je možné zabezpečiť dostatočnú teplotu.

Uhorky DESANA
Uhorky DESANA Foto: ZELSEED

LAVINA F1 je ďalší, skorý , geneticky nehorký  hybrid  pre pestovanie vo vykurovaných aj nevykurovaných fóliovníkoch. Kvalitné plody sú dlhé približne 20 až 25 cm.

LIANKA F1 je stredne skorý hybrid určený pre poľné pestovanie. Zdravotný stav je dobrý. Valcovité plody sú dlhé 23 – 24 cm. Dajú sa aj krátkodobo skladovať s plodmi dlhými 23 – 24 cm.

MARULKA F1 – partenokarpický úrodný hybrid stredne silného vzrastu je určený pre pestovanie vo vykurovaných skleníkoch a fóliovníkoch. Plody s hladkou jemnou šupkou dorastajúce do 20 cm a sú geneticky nehorké.

Uhorky VANDA
Uhorky VANDA Foto: ZELSEED

Posledné tri hybridy sú partenokarpické, geneticky nehorké  určené pre pestovanie vo vykurovaných rýchliarňach. VERONIKA F1 má pomerne silný vzrast so stredne silným bočným obrastom. Plody dorastajú do 27 – 30 cm.

VESNA F1 má o niečo kratšie plody 26 – 27 cm s lesklou jemnou šupkou.

Hybrid VANDA F1 má stredne silný vzrast so stredne silným obrastom, listy sú stredne veľké. Plody dorastajú do dĺžky 19 – 20 cm, sú lesklé, hladké, stredne zelenej farby.

Zdroj: PR článok ZELSEED spol. s r.o.

Diskusie na tému článku