Jedlé kvety: Ktoré to sú a ako ich využiť v kuchyni?

Kvety väčšinou vnímame ako okrasné rastliny, ktorých hlavnou úlohou je potešiť naše oči a zútulniť naše príbytky. Okrem krásy a vône v sebe skrývajú aj ďalšie dary – chuť a vitamíny.

Chlebíčky zdobené jedlými kvetmi
Foto: Shutterstock

Príroda ich obdarila pikantnou, sladkou alebo sviežou chuťou, preto sa hodia do sladkých i slaných jedál. Jedlé kvety objavili už staroveké národy a ich prítomnosť v jedle považovali za symbol luxusu. Rovnaký pôžitok si môžeme dopriať aj my. Stačí vedieť, ktoré kvety sú jedlé a ako ich môžeme využiť v kuchyni.

Sedmokráska

Sedmokrásky majú orieškovú, jemne pikantnú chuť. Môžu sa konzumovať celé, ale stonka môže byť trochu horká. Preto sa odporúčajú konzumovať najmä kvety. Tie môžeme pridať pred dovarením do akejkoľvek zeleninovej alebo ovocnej polievky a do studených šalátov. Fantasticky chutia na obyčajnom chlebe s maslom. Majú výborné antioxidačné účinky, preto sa oplatí pochutnať si na nich hoci aj na vychádzke v prírode. Krásne osviežia a ozdobia aj letné limonády.

Fialka

Svojou sladkosťou a vzhľadom sa hodí skôr do dezertov. Nič nepoteší milovníkov sladkého viac, ako krásna a k tomu jedlá dekorácia. Chutný a zdravý je najmä fialkový sirup. Obsahuje vysoký podiel vitamínu C a skvelo osvieži počas letných horúčav. Pravidelné užívanie pomáha zmierniť migrénu, reumu či kašeľ. Fialkami tiež môžeme dozdobiť zmrzlinu alebo kocky ľadu.

Šalát s kvetmi
Foto: Shutterstock

Nechtík

Svojou sviežou chuťou sa hodí do slaných aj sladkých jedál. Pokojne ho môžeme zakomponovať do zeleninového šalátu, ktorý bude prílohou k mäsu a rybe. Lupene nechtíka môžeme nasypať do ktorejkoľvek zeleninovej polievky. Na dezertoch vynikne výraznou farbou a jeho lupene je možné zamiešať do piškótového cesta na koláč. Dobre sa kombinuje napríklad v mrkvovom koláči s citrónovo-tvarohovým krémom. Citrusy a nechtík sú najlepšou chuťovou kombináciou.

Ruža

Sladká a omamná vôňa ruže má viacero využití v kuchyni. Lupene ruží sa pridávajú najmä do indickej kuchyne. Ale prekvapivo dobre chutia aj samotné lupene, ktoré viacerí konzumenti prirovnávajú k sladkým čipsom, z ktorých nepriberieme ani gram.

Podobne ako z fialky, aj z lupeňov ruží môžeme vyrobiť chutný a zdravý sirup. Dezinfikuje zapálené dýchacie cesty a pomáha k správnemu fungovaniu trávenia. Vôňa ruže pôsobí harmonizujúco a upokojujúco.

Kapucínka

Kráľovná jedlých kvetov má korenistú chuť, ktorá sa hodí do cestovín, vajíčkovej omelety a šalátov. Intenzívnejšia aróma dochutí napríklad grilované mäso a ryby. Jej chuť trochu pripomína pikantnejšiu reďkovku. Môžeme ju použiť do rôznych nátierok, najmä však do tých s tvarohom. Kapucínka efektne ozdobí klasické obložené chlebíčky, ktoré sa razom premenia na luxusné pohostenie. Ani jej primiešaním do ranného smoothie nič nepokazíme, naopak, takto ochutený nápoj má antibiotické účinky.

Šalát s kapucínkou
Foto: Shutterstock

Púpava

Najmä na jar obsahuje púpava najviac zdraviu prospešných látok. Všetky jej časti sú jedlé a zároveň liečivé. Najčastejšie sa jej kvety používajú na výrobu púpavového medu a listy ako súčasť šalátov. Má mimoriadne nízky obsah kalórií a pomáha pri chudnutí a detoxikácii organizmu.

Ďalšie jedlé kvety

Okrem spomenutých kvetom môžeme konzumovať aj kvety levandule, aksamietnice, pažítky, medvedieho cesnaku, nevädze, echinacey, citrusové kvety a iné.

Kde môžeme pridať jedlé kvety:

  • do polievok, prívarkov, šalátov, limonád, smoothie, džemov, dezertov, omáčok, omelety, cestovín, zmrzliny, pudingov, nátierok, čajov, sirupov

Jedlé kvety sa najlepšie kombinujú s tvarohom, rôznymi druhmi syrov, ovocím, orechami, tekvicovým a olivovým olejom.

Tip: Jedlými sušenými a pomletými kvetmi môžeme ozvláštniť chuť kryštálového cukru.

Pri konzumácii jedlých kvetov dodržiavame tieto zásady:

  • jeme iba kvety, ktoré poznáme a vieme s istotou určiť ich druh
  • nekonzumujeme kvety z kvetinárstva (sú chemicky ošetrované)
  • jedlé kvety nemusíme umývať, pred jedením skontrolujeme, či v nich nie je drobný hmyz
  • ak sme alergici, dáme si pozor, pretože sa môže stať, že sa dostaví alergická reakcia
  • kvety zbierame najlepšie ráno, kedy sú čerstvo rozkvitnuté
  • voľne rastúce jedlé kvety zbierame len v čistom a bezprašnom prostredí, v žiadnom prípade nie v okolí ciest a pod.
  • kvety, ktoré plánujeme konzumovať, pestujeme bez chemického hnojenia, používame výlučne domáci kompost
  • piestiky a tyčinky zvyknú byť horké, môžeme ich odstrániť
Ľadové kocky s kvetmi
Foto: Shutterstock

Vysmážané bazové kvety

Ak sa v bazových kvetoch nachádza malý hmyz, otočíme ich dole hlavou a vytrasieme z kvetov. Môžeme ich aj trochu opláchnuť, ale v tom prípade rátajme so slabšou arómou a chuťou.

Pripravíme si klasické palacinkové cesto, v ktorom bazové kvety obalíme a vysmážame ich na rozpálenom oleji. Vyprážané bazové kvety môžeme posypať práškovým cukrom, kokosom, pomletými orechami alebo pistáciami. Ak chceme dosiahnuť sladšiu chuť, môžeme ich poliať medom alebo javorovým sirupom.

Púpavové pesto

Zväzok púpavových listov rozmixujeme s olivovým olejom, cesnakom, parmezánom, orieškami a citrónovou alebo limetkovou šťavou. Množstvo jednotlivých surovín pridávame podľa vlastnej chuti. Hotové pesto použijeme do cestovín, omáčok alebo na hrianky.

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku