Jednoduchý a overený trik, vďaka ktorému trvalo zvýšite korunku previsnutých drevín

Obľúbené previsnuto rastúce dreviny zvyšujú svojím pôvabom rozmanitosť rastlín v záhrade a v prípade ovocných druhov zlepšujú možnosti oberania. Čo robiť, ak je korunka posadená príliš nízko?

Previsnutá drevina v záhrade
Foto: Shutterstock

Previsnuto rastúce dreviny bývajú občas naštepené na príliš nízky kmienok, čo postupne s jeho vývojom môže prinášať komplikácie. Vzhľadom na to, že tieto dreviny rastú prakticky len smerom nadol, čoskoro sa korunka plazí po zemi a musíme ju neprimerane strihať. To môže rastlinu vysiľovať.

S nízkym kmienkom sa však nemusíme zmieriť. Existuje totiž jednoduchý spôsob, ako korunku zvýšiť. Realizácia si vyžaduje určitú šikovnosť, no výsledok rozhodne stojí za pokus.

Ako na to?

Potrebujeme pevnú, ideálne kovovú tyč. Vhodný je roxor s hrúbkou 10 a viac mm, dĺžku volíme podľa zamýšľanej výšky tvarovania, s prihliadnutím na potrebu dostatočného zasunutia do pôdy.

Na miesto, kam chceme umiestniť oporný kolík, si najskôr zatlčieme kovovú trúbku s hladkým povrchom. Trúbku vytiahneme a do pripravenej diery zasunieme kolík (roxor). Aby bol dostatočne stabilný, zasunieme ho do hĺbky aspoň 50 cm. Oporný kolík by sme mali viesť blízko kmienka stromčeka a pôvodnú korunu by mal presahovať podľa zamýšľanej úpravy.

Z koruny vyberieme najdlhší a najvitálnejší previsnutý konár, ktorý opatrne vytiahneme. Citlivo, kým to jeho pružnosť dovolí, ho ohneme kolmo nahor popri vodiacemu kolíku a zafixujeme osmičkovým uzlom minimálne v dvoch bodoch. K jednému kolu môžeme takto podľa potreby uviazať aj viac konárov, ideálne však maximálne tri. Vyviazané konáre sa pôsobením vetra môžu o drsný roxor šúchať, preto je vhodné využiť už spomínaný osmičkový uzol.

Vyviazanie previslej dreviny
Ilustrácia: Martin Kohútek

Niektoré konáre môžeme odstrániť

Po zafixovaní konárov zhodnotíme, koľko objemu korunky sme presmerovali a či je potrebné niektoré konáriky pôvodnej koruny odstrániť. Odstránením týchto konárov môžeme urýchliť smerovanie vitálneho rastu do novej časti. Súčasne však treba myslieť na to, že ponechané konáre z pôvodnej korunky pomáhajú vyživovať celú drevinu. Pôvodné konáre preto môžeme odstrániť až po spevnení novej, vyššie položenej časti koruny. Obvykle to býva po roku alebo neskôr.

Celá procedúra zvyšovania kmienka závisí najmä od vitality danej rastliny. Keď uvidíme, že si konáre osvojili nami určený smer a tvar rastu, môžeme osmičkové uzly a nízko rastúce konáre odstrániť. Uzly predtým pravidelne kontrolujeme, aby sme predišli priškrcovaniu konárov. Nie je na škodu pomáhať rastline fixovať konáre aj dlhšie ako jeden rok. Fixácia pomáha aj ako ochrana proti silnejšiemu vetru a nie je chybou, ak takto drevinu ponecháme aj tri sezóny.

Takýto spôsob zvyšovania korunky sa môže opakovať aj viackrát, kým nedosiahneme konečnú zamýšľanú výšku. Pri veľkých stromoch je ideálna výška dva a viac metrov, v prípade vŕby rakyty to môže byť menej.

Konáre rastúce z najvyšších partií predĺženého kmienka by mali mať tendenciu prekrývať konáre z nižších častí stromu, čo môžeme podporiť aj vhodným rezom. Keď vrchná časť koruny dostatočne zmohutnie, mala by byť koruna stabilná rovnako, ako keby bola navrúbľovaná.

Rastlinu si pred kúpou dobre prezrite

Previsnuté rastliny sú krásne, no už pri kúpe je vhodné dbať na to, aby drevina nebola nevhodne nízko navrúbľovaná. Hoci sú vyššie navrúbľované dreviny drahšie, v budúcnosti sa nám táto investícia vráti. Keď však nie je ideálne vysoká rastlina k dispozícii, môžeme si pomôcť týmto jednoduchým trikom.

Text: Martin Kohútek
Foto: autor, isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku