Malý svietnik s vôňou škorice na sviatočné dni si pripravíte jednoducho a rýchlo

Skrášli sviatočný stôl v obývačke, ale aj poličku v predsieni pri vstupe. Určite môže byť i milým darčekom pre vašich známych.

Jednoduchý svietnik s vôňou škorice na sviatočné dni si pripravíte jednoducho a rýchlo

Ak pripravujeme akýkoľvek aranžmán so sviečkou, dbáme na bezpečnosť pri horení. Sviečku nevkladáme priamo do čečiny, nemali by sa jej priamo dotýkať žiadne ozdoby, zvlášť ľahko horľavé. Ani škoricové zvitky a drobné dekorácie použité v tomto prípade nedávame priamo na sviečku, ale na sklenený pohár, ktorý slúži ako bezpečná hranica medzi plameňom a ozdobami.

Vždy, keď zapálime sviečku, neodchádzame na dlhší čas z miestnosti. Plameň máme stále pod kontrolou. Spodný rad škoricových zvitkov prilepíme priamo o pohár. Hmota sa dá neskôr zo skla zlúpnuť pomocou nožíka. Na skle nič neostane.

Pracovný postup

1. SKLO AKO OCHRANA

Pohár s ryžou

Nájdeme nižší sklenený pohár. Aby v ňom sviečka nebola „utopená“, podsypeme ju napr. ryžou. Škoricové rolky v spodnej časti prilepíme o pohár.

2. LEPENIE ŠKORICOVÝCH ZVITKOV

Vianočný svietnik

Pri lepení škorice postupujeme odspodu nahor. Kúsok tavného lepidla vytlačíme na škoricu a priložíme ďalší zvitok.

3. ČEČINA A BREČTAN

Vianočný svietnik

Ako prvé vkladáme končeky vetvičiek čečiny a lístky brečtanu. Môžeme ich aj prilepiť.

4. VÝBER MIESTA

Svietnik

Ako vybrať správne miesto na drobné dekorácie? Skúšaním. Priložíme ich nanečisto na rôzne miesta a až potom rozhodneme, kam ich prilepiť.

5. VÝBER FARIEB

Svietnik

Možno zvoliť príbuzné odtiene dekorácií alebo sa od začiatku rozhodnúť pre konkrétnu výraznejšiu kombináciu farieb.

6. PEKNÝ Z KAŽDEJ STRANY

Vianočný svietnik

Zameriame sa postupne na každú stranu svietnika. Nakoniec ho otáčame a dopĺňame tak, aby bol zaujímavý z každej strany.

7. MOTÍVY VIANOC

Vianočný svietnik

Okrem tradičných symbolov Vianoc, ako sú zvonček, drobné vianočné gule, čečina alebo škorica, možno použiť aj obľúbený motív, napr. srdiečko.

8. PREDNÁ STRANA

Ak bude svietnik umiestnený niekde, kde ho bude vidieť iba z jednej strany, vyberieme tú najkrajšiu a prilepíme na ňu výraznejšiu dekoráciu.

Ak bude svietnik umiestnený niekde, kde ho bude vidieť iba z jednej strany, vyberieme tú najkrajšiu a prilepíme na ňu výraznejšiu dekoráciu.

Dobré rady

Aranžérsku pištoľ zapneme o niečo skôr, ako začneme aranžovať, aby sa dostatočne rozohriala. Zistíme, koľko minút odporúča na rozohriatie pre-ten ktorý model výrobca. Postavíme ju na novinový papier. Ak návod už nemáme, hrot pištole priebežne sledujeme. Keď sa po nejakom čase začne zo špica tlačiť kvapka, znamená to, že pištoľ je pripravená na použitie. Ak by sme začali pištoľ stláčať hneď po zapnutí do siete bez predchádzajúceho zohriatia, môže sa mechanizmus poškodiť a tavná látka bude vytekať stále, aj bez stlačenia „spúšte“.

Roztavená hmota má vysokú teplotu, preto sme pri práci opatrní. Nenechávame pištoľ bez dozoru pri deťoch.

Vianočný svietnik

Lepíme tak, že dekoráciu uchopíme medzi prsty, na zadnú stranu vytlačíme dávku hmoty a hneď ju jemne pritlačíme o podklad alebo vytlačíme kúsok hmoty na podklad a dekoráciu do nej vtlačíme. Dekorácie uložené šikmo či zvislo chvíľu pridržíme.

Pri práci sa tvoria tenučké „nite“ tuhnúcej hmoty. Tie nakoniec jednoducho pozbierame.

Po práci vytiahneme aranžérsku pištoľ zo siete a necháme ju vychladnúť. Až potom ju uložíme. Tavnú náplň z nej nevyťahujeme.

 

 

Text, foto, realizácia: Ing. Monika Králová
Zdroj: časopis Záhrada

 

Najnovšie diskusie