Keď padajú listy a aj teploty, mnohé rastliny budú profitovať z rezu. Jeseň je však zároveň aj hlavné obdobie výsadieb.
Jeseň je ideálnym obdobím rezu mnohých opadavých drevín. Po opadaní listov sa odhalia všetky vetvy a konáriky, a tak lepšie uvidíme, čo je potrebné zrezať. Kým vládne mierne jesenné počasie, rezné rany sa i rýchlo hoja. Každoročne odstraňujeme odumreté, zničené a poškodené výhony. Nečakáme, kým sa vylomia samé či pod vplyvom vetra, vtedy môžu rastlinu poškodiť.
Jeseň je aj hlavným obdobím výsadieb, s čím je spojený aj tzv. povýsadbový rez. Prospeje väčšine opadavých drevín.
Sú však aj rastliny, ktoré na jeseň nerežeme. Ide o stálozelené dreviny a druhy s príliš jemnými výhonmi. Stálozelené rastliny rastú prakticky celý rok, dokonca aj počas zimy, keď nemrzne. Rezom by sme vystavili rezné rany chladu a hrozilo by namrznutie vetvičiek, prípadne by sme vyprovokovali nový rast, čo je v tomto období nevhodné, výhony by spálil mráz. Nerežeme ani rastliny s jemnou textúrou, ktoré, naopak, chránime pred studeným vetrom a mrazmi zimnou prikrývkou.
Režeme rastliny po výsadbe
Takzvaný povýsadbový rez, čiže rez uskutočnený hneď po vysadení rastliny, je dôležitý pre jej budúcu vitalitu a tvar (rez vykonávame v mesiacoch október a november). Cieľom je vytvoriť rovnovážnu štruktúru vetiev s prijateľným podielom listov, kvetov či plodov. Rastové hormóny sa v rastline nachádzajú najmä v špičkách výhonov. Tým, že ich odstránime či skrátime, donútime rastlinu k rastu nových a silných vetiev. Platí pritom, že slabé výhonky odstraňujeme celkom a silné iba skracujeme. Výnimku predstavujú dreviny s jedným hlavným kmienkom, ktorý neskracujeme.
Intenzita rezu závisí od typu rastliny, ale i od veľkosti nadzemnej časti a koreňovej sústavy pri kúpe. Napríklad mladé opadavé kry do živých plotov, maliny či ríbezle môžeme po výsadbe zrezať celkom, a to niekoľko očiek nad zemou, zatiaľ čo väčšina krov a stromov vyžaduje selektívny tvarovací rez.
Povýsadbový rez má aj celkom pragmatický význam. Rastlina ešte nie je na stanovišti dobre zakorenená a väčšia hmota nad zemou odoláva horšie silným zimným vetrom. Rez má význam aj pre posilnenie koreňového systému. Rastlina nemusí vyživovať veľa výhonov nad zemou, ale môže časť svojich síl nasmerovať aj na tvorbu koreňov.
V budúcnosti budeme novovysadené kry rezať podľa toho, kedy kvitnú. Kry kvitnúce na jar režeme po odkvitnutí a druhy kvitnúce v lete a na jeseň režeme až na jar. Väčšina stálozelených druhov vyžaduje iba ľahký strih na jar až v skorom lete.
Ako na povýsadbový rez opadavých krov
1. Jesenná výsadba dovolí opadavým krom sa aspoň čiastočne zakoreniť skôr, ako začnú na jar rásť. Niektoré zakúpené kry majú vetvičky dobre rozmiestnené, no zároveň majú priveľa vysokých a tenkých výhonov. Ak ich takto necháme, budú na jar prehustené veľkým množstvom listov.
2. Pri voľnokorenných rastlinách odstránime veľmi dlhé alebo výrazne poškodené korene. Skrátime aj vrcholy silných vysokých výhonkov, čo prináša dve výhody. Stimuluje sa rast silných bočných výhonkov a ker tak bude dobre zahustený už odspodu. Druhá výhoda je, že zatiaľ nezakorenený ker lepšie odolá silným zimným vetrom.
3. Rez vedieme nad vhodne umiestneným očkom, to znamená očkom, ktoré smeruje von z kra. Takto podporíme rast kra v tvare vázy so vzdušným stredom.
4. Všetky výhony rastúce „nesprávnym“ smerom, čiže smerujúce nadol, dovnútra kra alebo zdvojené, konkurujúce si, odstránime celkom. Zrežeme ich tesne na mieste vetvenia, nevytvárame krátke čapíky. Odstránime aj slabé a tenké vetvičky.
5. Po reze majú byť výhonky rovnomerne rozmiestnené, čo zabezpečí pekný tvar kra. Všetky slabé, tenké a nevhodne rastúce vetvičky sú odstránené.
Dreviny, ktoré po výsadbe režeme týmto spôsobom:
- ríbezle
- egreš
- baza čierna
- škumpa
- hloh
- orgován
- tavoľa
- vtáčí zob
- jochovec jelšolistý
Poznáte rastlinu jochovec jelšolistý (Clethra alnifolia)? Ide o zatiaľ menej známy druh s výškou 1 – 2,5 m, krásne kvitnúci od júla do septembra. Pestuje sa na stredne vlhkých až vlhkých, kyslých pôdach na slnku i v polotieni.
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Ahojte, mam mladu marhulu, ktora je ostrihana sposobom, ze strednik zacina pod…