Jeseň je ideálna na výsadbu ozdobnice. 5 druhov, ktoré zaujmú na prvý pohľad

Okrasné trávy sú vďačnou súčasťou záhrad. K najzaujímavejším patrí ozdobnica. Na výber máme viacero druhov a pekné kultivary.

Ozdobnica

Ozdobnicu nájdeme v ponuke záhradných centier počas celej sezóny, na jeseň je však ponuka pestrejšia. Vtedy je aj ideálna príležitosť na jej výsadbu. Druhým vhodným termínom je jar. V sortimente nájdeme vyššie, stredne vysoké aj nižšie druhy. U nás pestované ozdobnice pochádzajú z Číny, Japonska a Kórey. V ideálnych podmienkach vytvárajú hustý trs. Jednotlivé steblá sú buď sýtozelené s výraznou bielou strednou žilkou, alebo panašované. Steblá niektorých kultivarov sa počas jesenných mesiacov sfarbujú do bronzova. Nádherné sú aj súkvetia, ktoré sa objavujú počas teplej a slnečnej jesene a rastlinu krášlia aj počas zimných mesiacov.

Ozdobnica sa uplatní v skupinách s inými okrasnými trávami, upúta aj ako solitér v precízne udržiavanom trávniku, vysadiť ju môžeme i do väčšieho trvalkového záhona. Nižšie druhy a kultivary sú vhodné do vegetačných nádob na slnečných balkónoch alebo terasách. Rastlina sa hodí nielen do tradičnej, ale najmä do modernej záhrady, do dvorov, átrií a predzáhradiek. Steblá so súkvetiami môžeme použiť na rez aj sušenie.

Ozdobnica

Vhodné miesto

Pre ozdobnicu vyberieme slnečné, v krajnom prípade polotienisté miesto. Pôdu má rada výživnú, hlbokú, priepustnú a skôr mierne vlhkú, najmä na jar počas vyrastania stebiel. Na suchších miestach je rastlina nižšia a trsy sú menej olistené. Staršie a dobre zakorenené rastliny sucho znášajú lepšie, nevyžadujú doplnkovú zálievku. Odzobnica dobre rastie aj na veterných miestach, obvykle ju nepoškodí ani prudký dážď. Doprajeme jej dostatok miesta, rozrastá sa i do šírky.

Ako vysadiť ozdobnicu


Z kontajnera môžeme ozdobnicu vysadiť počas celej sezóny, voľnokorennú na jar alebo na jeseň. Výsadbová jama má byť dostatočne široká. Na jej dno dáme za lopatu kvalitného kompostu. Po výsadbe ju pravidelne zavlažujeme, čo sa týka najmä jarnej výsadby. Ak budeme chcieť rastlinu presadiť, ideálne na to sú skoré jarné mesiace.

Ozdobnica

Pestovanie nie je náročné

Pestovanie nie je zložité, zvládne ho i začiatočník. Okrem zálievky po vysadení na jar a počas najhorúcejších letných dní ju občas prihnojíme, napríklad granulovaným viaczložkovým hnojivom. Steblá ozdobnice, ktoré pred zimou zoschnú, nerežeme, ale pevne zviažeme. Tesne nad pôdou ich odrežeme až skoro na jar. Po čase, kaď sa trsy príliš rozrastú, ich rozdelíme, a tak zmladíme a rozmnožíme.

5 druhov, ktoré ozdobia každú záhradu

Miscanthus sinensis

Ozdobnica čínska

Ozdobnica čínska je stredne vysoký druh s užšími steblami. Na jeseň bohato rozkvitá. Vynikne ako solitér zakomponovaný do väčších kvetinových záhonov. Je nenáročná a dlhoveká.
v. x š.: cca 150 – 200 cm

Miscanthus sinesis ‚Zebrinus‘

Ozdobnica Zebrinus

Atraktívny husto olistený kultivar s masívnejšími steblami a žlto panašovanými listami. Zaujímavo pôsobí v záhone so žlto kvitnúcimi trvalkami.
v. x š.: 170 x 100 cm

Miscanthus sinensis ‚Yaku jima‘

Ozdobnica Yaku jima

Nižšia a veľmi zaujímavá ozdobnica. Hodí sa do menších záhrad, do dvorov a na výsadbu do vegetačných nádob.
v. x š.: 140 x 100 cm

Miscanthus x giganteus

Ozdobnica giganteus

Ozdobnica obrovská je veľmi vysoký a mohutne pôsobiaci druh s masívnejšími a so širšími steblami. Hodí sa do pozadia, k plotom, dá sa z neho vytvoriť netradičný vyšší živý plot.
v. x š.: 300 – 400 x 100 – 150 cm

Miscanthus sinensis ‚Variegatus‘

Ozdobnica Variegatus

Atraktívny rozložito rastúci druh s bielo-zelenými steblami. Je nenáročný, rýchlo rastúci, mimoriadne vhodný do kvetinových záhonov a vidieckych záhrad.
v. x š.: 150 x 150 cm

 

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku