Jesenné upratovanie v kvetinovej záhrade: Tieto práce by sme mali stihnúť pred zimou

Na chladné dni treba riadne pripraviť aj kvetinové záhony. Na príliš dôsledné upratovanie však zabudnime. Nie všetko treba strihať a nie všetko treba príliš dôkladne zazimovávať. Pustiť sa teraz môžeme napríklad do delenia trvaliek.

Jesenné upratovanie v kvetinovej záhrade

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • záhradnícky substrát

Náradie:

  • rýľ
  • záhradnícke nožnice
  • nádoba na biologický odpad
  • pracovné rukavice

Náročnosť: **
Čas: do 1 hodiny
Ľudia:1
Obdobie: jeseň

Postup

1. PLÁN

Plán upratovania

Do upratovania kvetinového záhona sa pustime počas príjemne slnečných jesenných dní. Bude sa nám lepšie pracovať. Dôkladne si najskôr všetko premyslime.

2. PREBIERKA

Prebierka

Najskôr zostriháme suché alebo odkvitnuté vňate trvaliek tesne nad pôdou. Použijeme čisté nožnice, aby sme na rastliny nepreniesli zárodky chorôb.

3. CHRYZANTÉMY

Chryzantémy

Tie jediné nestriháme tesne nad pôdou. To urobíme až na jar. Teraz odstránime len odkvitnuté kvety a necháme časť stoniek. K nim nahrnieme suché lístie.

4. DEKORÁCIA

Dekorácia

Môže sa ňou počas zimy stať zoschnutý, pekne vyfarbený trs liatry. Okrem nej ponecháme v záhone aj nadzemnú časť rudbekie či veroniky.

5. EXOTICKÉ RASTLINY

Exoty

Ak sme v záhone mali exotické kvitnúce cibuľoviny, je nevyhnutné preniesť ich na zimovisko. Vonku už zostať nemôžu.

6. KOMPOST

Odrezané nadzemné časti trvaliek

Odrezané nadzemné časti trvaliek dáme do kompostu. Nesmú však byť napadnuté chorobami ani škodcami. Do kompostu nedávame ani časti rastlín so semenami.

7. DELENIE

Delenie trvaliek

Počas celej jesene môžeme vysádzať nové druhy trvaliek či rozmnožiť delením trsov príliš rozrastené a málo kvitnúce jedince. Teraz je ideálny čas.

8. OSTRIHANIE

Ostrihanie

Postup je jednoduchý. Najskôr musíme ostrihať nadzemnú časť, netreba úplne. Zle by sa nám potom s trsom manipulovalo.

9. VYKOPANIE

Vykopanie trsu

Následne trs pomocou rýľa obkopeme a vykopeme. Pracujme opatrne, aby sme nepoškodili rastlinu. Ideálne je vybrať ju s kompaktnejším koreňovým balom.

10. ROZTRHNUTIE

Roztrhnutie trsu trvaliek

Starý trs môžeme rozdeliť ostrým nožom na niekoľko menších častí alebo ho jednoducho roztrhnúť v ruke. Každá nová časť musí mať dostatok nových

11. VÝSADBA

Výsadba

Časti pôvodného trsu napokon porozsádzame na nové miesta. Korene zasypeme kvalitným záhradníckym substrátom. Utlačíme a dôkladne zalejeme.

Dobré rady

Ako založiť trvalkový záhon

Ak chceme, aby trvalkový záhon pôsobil harmonicky, určite doň nesaďme bez rozmyslu všetko to, čo sa nám v záhradníctve zapáči. Vynikne len dômyselné skombinovanie rôznych druhov trvaliek s rovnakými pestovateľskými nárokmi, s odlišnou výškou a najmä rastovou formou. Pôsobivejšie efekty docielime vtedy, ak si zvolíme menej druhov, ale viac kusov z jedného druhu.

Výškové členenie

Nesmieme zabúdať, že ak sa na kvetinový záhon budeme pozerať z jednej strany, tak vyššie druhy rastlín patria do pozadia a nižšie, naopak, do popredia. Ak sa na záhon budeme pozerať zo všetkých strán (tzv. kvetinový ostrov), tak potom vyššie druhy umiestnime do stredu. Výsadba len vysokých druhov trvaliek pôsobí strnulo.

Menej je viac

Bohato vysadené kvetinové záhony žiariace množstvom farieb sú síce na prvý pohľad atraktívne, no často pôsobia chaoticky. To isté platí aj vtedy, ak je kvetinový záhon príliš veľký či široký vzhľadom na rozmery záhrady. Vyvarujme sa neprehľadnej rozmanitosti rôznych druhov. Vždy lepšie vynikne, ak do záhona vysadíme aspoň 3 – 5 ks z jedného druhu. Zabudnime aj na príliš hustú výsadbu. Po troch rokoch sa trvalky rozrastú.

Odborník radí:

Novovysadené a chúlostivejšie trvalky treba na zimu zakryť ihličnatou chvojkou. 

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku