Júl v okrasnej záhrade: O tieto rastliny sa treba postarať práve teraz

Júl si vyžaduje naše nasadenie nielen v úžitkovej, ale i okrasnej záhrade. Na tieto práce by ste počas mesiaca nemali zabudnúť.

Júl v okrasnej záhrade: O tieto rastliny sa treba postarať práve teraz

Starostlivosť o trávnik

Počas leta trávnik pravidelne kosíme, aspoň raz týždenne, optimálna výška je 4 až 7 cm. Zalievať ho treba raz za tri dni a výdatne – zhruba 10 l vody na štvorcový meter. Smaragdovozelený a bezchybný vzhľad podporuje aj správna výživa. Hnojivá aplikované na jar sa už spotrebovali. Na leto sú ideálne dlhodobo pôsobiace granulované hnojivá, prípadne je vhodné aplikovať hnojivé zálievky. Vyživený trávnik lepšie odoláva suchu aj chorobám. Ďalšie hnojenie treba urobiť až začiatkom jesene.

Závlaha trávnika

Staráme sa o ruže

Ak bude pôda v záhone s ružami počas leta stále mierne vlhká, rastliny budú menej trpieť chorobami a škodcami. Zalievame ich podľa možnosti ráno, vždy ku koreňom, intenzívnejšie a nie veľmi studenou vodou. Pôdu v ich okolí okopávame a odburiňujeme, prípadne využijeme nástielku.

Začiatkom júla môžeme ružové kríky prihnojiť granulovaným hnojivom s dlhodobým pôsobením, ktoré zapracujeme do pôdy. Dôležité je aj odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Kvitnúce ruže s koreňovým balom môžeme vysádzať ešte aj v tomto období.

Ruže

Čistenie jazierka

Počas letných mesiacov sa voda v jazierku prehrieva oveľa rýchlejšie a je náchylnejšia na tvorbu rias. Ak tomu chceme predísť, neumiestňujeme jazierko na plné slnko. Pomôcť môže aj nasadenie plávajúcich vodných rastlín – mali by pokryť zhruba dve tretiny hladiny. Ak chováme v jazierku rybičky, nie je dobré ich intenzívne kŕmiť, hromadenie krmiva totiž prispieva k tvorbe rias. Takisto treba pravidelne odstraňovať biologický odpad (listy, konáriky, peľ, zvyšky kvetov) z vodnej hladiny.

Jazierko v záhrade

Letné cibuľoviny

Namiesto tulipánov a narcisov môžeme na záhonoch obdivovať letné cibuľoviny, ktoré sa tu budú vynímať až do jesene. Niektoré majú exotický nádych, medzi najkrajšie patria krokosmie, acidantery, tigrídie, alstromérie (na obrázku) alebo ixie. Vysádzajú sa koncom jari. Doprajme im dostatok slnka, pred vetrom chránené miesto a pravidelnú závlahu. Sem-tam sa vyplatí pridať do zálievkovej vody aj hnojivo. Na jeseň hľuzy vykopeme a uskladníme v chladnej a tmavej miestnosti.

Kvitnúca letná cibuľovina

Rozmnožujeme kry

Toto obdobie je vhodné na rozmnoženie kvitnúcich krov (zlatovka, trojpuk, kéria, dráče, vajgela alebo kalina) pomocou mladých bylinných odrezkov. Odrezky odoberieme skoro ráno, musia mať aspoň 10 cm. Odstránime z nich spodné listy, necháme maximálne dva páry horných, ktoré môžeme skrátiť na polovicu. Konce odrezkov ošetríme v práškovom stimulátore a zapichneme do pieskovo-rašelinového substrátu (namiesto piesku možno použiť aj perlit). Substrát udržiavame mierne vlhký.

Ker červenej farby

Exotická albízia

Albízia (Albizia julibrissin) je teplomilná drevina, ktorá však bez ujmy znesie pokles teploty aj na –10 °C. Sadíme ju na chránené a slnečné miesto, ideálne do blízkosti budovy. Môže dorásť až do výšky 3 m a často aj do rovnakej šírky. Potrebuje priepustnú pôdu, ktorá môže byť chudobnejšia na živiny. Albízii stačí menej vody, neuškodí jej teda ani zanedbanie zálievky. Asi dva roky po výsadbe ju treba v zime chrániť rohožami a korene hrubšou nástielkou.

Albízia

Na čo ešte počas júla nezabudnúť

Vresovisko

Ak chcete mať ukážkové vresovisko, doprajte v júli vresom a vresovcom hnojivo.

Dvojročky

Ešte stále môžeme vysievať dvojročné rastliny – nezábudky, cheiranty, mesačnice, klinčeky, maky či náprstníky.

Orgován

Začiatkom leta odstránime z kra odkvitnuté kvety. Staršie kry môžeme teraz radikálne rezať.

Georgíny

Aby georgíny bohato kvitli až do neskorej jesene, dôležité je začať ich prihnojovať už v tomto období. Vyšším druhom nezabudneme dať opory.

Ihličnany a vresovce

Všetky novovysadené ihličnany a vresovce výdatne zavlažujeme počas horúcich letných dní.

Letničky

Na prázdne miesta v popredí kvetinových záhonov môžeme vysadiť priesady rýchlo rastúcich aksamietnic.

Aksamietnice

Popínavé dreviny

Odkvitnuté popínavé dreviny, najmä plamienok a vistériu, môžeme v júli ostrihať. Všetky bočné výhonky skrátime na polovicu. Odstránime aj prekážajúce výhony. Podporí to bohatšie kvitnutie o rok.

Hortenzie

Raz za 14 dní treba hortenzie prihnojiť špeciálnym hnojivom určeným na hortenzie.

Lekná

Začiatkom mesiaca môžeme vysádzať nové rastliny. Tie staršie, ktoré sa v jazierku príliš rozrástli, zredukujeme.

Kaktusy

Kaktusy a sukulenty vynesieme von. Na začiatku ich však chránime pred prudkým slnkom. Zalievame ich len minimálne.

Rododendrony

Odstránime posledné odkvitnuté kvety. Teraz je vhodný čas na radikálne zmladenie starších krov.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku