Júl v úžitkovej záhrade: Tieto práce nevynechajte

Na čo v úžitkovej záhrade počas júla nezabudnúť? Nechajte sa inšpirovať naším sprievodcom aktuálnymi prácami v záhrade.

Júl v úžitkovej záhrade: Tieto práce nevynechajte

Prebierka plodov

Ak sme prebierku urobili včas, budeme v júli (záleží od odrody, či v jeho polovici alebo až ku koncu) zberať veľké a chutné plody marhúľ. Ak sme na ňu pozabudli, plody budú drobné, nevyzreté, nevyfarbené, v zhlukoch a bude ich veľa. Aby sme sa vyhli podobnému scenáru, pokračujeme v prebierke plodov jabloní, hrušiek a broskýň. Zo zhlukov plodov necháme jeden najväčší zdravý plod. Ten na dobrý rast potrebuje asi 20 až 30 listov, podľa toho zvolíme aj vzdialenosť medzi plodmi.

Čo na prázdne hriadky

Fazuľu obyčajnú a bôb záhradný môžeme vysiať na hriadku napríklad po zbere špenátu, hrášku, reďkovky či šalátu. Strukoviny sa odvďačia bohatou úrodou, pôdu nechajú kyprú, keďže zadržiavajú vlahu, zabraňujú vysušovaniu pôdy a rastu burín. Fazuľu vysievame do hĺbky 10 cm do sponu 40 × 20 cm. Do jamky vložíme maximálne osem fazuliek. Bôb takisto vysievame do jamiek po dvoch semienkach do sponu 50 × 30 cm a do hĺbky 8 cm. Obe rastliny môžeme zberať „nazeleno“.

Môžeme vysievať petržlen, skorú mrkvu, reďkev čiernu, fazuľu kríčkovú, fenikel, čakanku štrbákovú – endíviu – a rukolu na jesenný zber. Po zbere skorých zelenín vysievame aj cukrovú kukuricu a letné odrody šalátu hlávkového.

Zelená fazuľka

Odstraňujeme výmladky

Mladé výhonky vyrastajú hocikde na kmienku zo spiacich (adventívnych) púčikov, ale najmä v blízkosti pôdy. Spiace púčiky sa obyčajne „prebudia“, ak kmienok nechtiac poraníme, napríklad motykou či rýľom pri kyprení pôdy alebo pri kosení trávnika. Ak púčiky necháme na rastline, zbytočne ju oslabia – doberajú jej vodu, živiny a úrodu neprinášajú žiadnu. Čím neskôr ich odstránime, tým väčšia rana vznikne na kmeni. V tomto období sa dajú ľahko odlomiť, lebo sú krehké.

Stredomorie v črepníku

Vyčarujeme ho jednoducho – pomocou byliniek v kvetináči. Môžeme ich skombinovať do jednej väčšej nádoby alebo vysadiť každú osobitne. Vhodné sú šalvia ananásová (Salvia rutilans), bazalka pravá (Ocimum basilicum), rozmarín lekársky (Rosmarinus officinalis), pamajorán obyčajný (Origanum vulgare), tymian (Thymus vulgaris), saturejka záhradná (Satureja hortensis), koriander siaty (Coriandrum sativum), mäta pieporná (Mentha piperita) a medovka lekárska (Melissa officinalis). Do substrátu primiešame piesok alebo jemný štrk na odvádzanie prebytočnej vody a prevzdušnenie pôdy.

Bylinky v črepníkoch a drevenej debničke

Na čo ešte počas júla nezabudnúť

Vinič

Na viniči vylamujeme zálistky – vyrastajú v pazuchách listov. Vyväzujeme letorasty k opore. Kry prihnojíme dusíkatým hnojivom.

Zber ovocia

Zberáme egreše, ríbezle, maliny, čerešne, skoré marhule a jablká. Po zbere ríbezlí a egrešov odstránime odrodené konáriky.

Jahody

Na získanie nových priesad jahôd si označíme materské rastliny tých jahôd, ktoré dávali chutné plody, prípadne dozrievali skôr ako ostatné. Záhony jahôd vyčistíme, odburiníme, zavlažíme a prihnojíme špeciálnym hnojivom.

Letný rez

Na jabloniach urobíme letný rez. Po jarnom skrátení na vodorovných konárikoch vyrastajú nové vzpriamené výhonky – všetky včas odrežeme na konárový krúžok, aby nezahusťovali korunu.

Letný rez jablone

Vysádzanie priesad

Sadíme priesady hlúbovín: kel hlávkový, karfiol, brokolicu, kaleráb, zimný pór.

Postupný zber

Pravidelne zberáme karotku, hrášok a veľmi skoré odrody zemiakov. Prebierkou zberáme plodovú zeleninu: cukety, rajčiny, papriku…

Sušenie vňatí

Prvýkrát odrežeme a sušíme vňať majoránu a pamajoránu; po regenerácii ju zberáme opäť až v septembri, ale rastlinky už vytrhneme aj s koreňom.

Cesnak a cibuľa

Zberáme cesnak a cibuľu z jesennej výsadby. Po zbere ich necháme preschnúť tri až päť dní na hriadke alebo na inom vhodnom mieste.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku