Neskorá jar a začiatok leta v okrasnej záhrade si vyžadujú naše plné pracovné nasadenie. Prečítajte si, ktoré práce si naplánovať na tento mesiac.
Trávnik potrebuje živiny
Jún je ideálny termín na hnojenie okrasného trávnika. Pokiaľ sme tak neurobili na jar, teraz to určite zrealizujeme. Používame hnojivo určené na hnojenie trávnika počas leta, a to buď rýchlo, alebo pomaly rozpustné. Tak či onak, obsiahnutý dusík podporí rýchly rast a obnovu porastu, zatiaľ čo ďalšie prvky zlepšia odolnosť proti suchu a vysokým teplotám.
Snažíme sa o rovnomernú aplikáciu pomocou rozmetadla alebo strojčeka na výsev osiva. Po pohnojení trávnik starostlivo zalejeme. Ak použijeme granulované hnojivo, granulky vďaka prúdu vody klesnú k pôdnemu povrchu. Steblá sa tak nespália napríklad pri rannej rose a následnom intenzívnom slnečnom svite. Po trávniku sa aspoň jeden deň nepohybujeme, aj v tomto prípade hrozí popálenie porastu.
Vyštipovanie odkvitnutých kvetov ruží
Niektoré ruže sú už v plnom kvete. Hlavne pri čajových ružiach a kríkových odrodách je nutné pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Ak by sme ich ponechali, krík bude zbytočne strácať energiu na ich premenu na plody a na tvorbu semien.
V prípade mnohokvetých ruží odstránime kvet na báze kvetnej stopky, pri jednotlivých kvetoch skrátime výhon tesne pri spodnom liste pod kvetom. Botanickým druhom kvitnúcim raz za rok kvety neodstraňujeme. Pri ruži mnohokvetej by to bola vyslovene škoda, na výhonoch totiž vzniknú dekoratívne šípky.
Množíme bylinky odrezkami
Jún je najlepšie obdobie na množenie byliniek s drevitými výhonkami. Týmto spôsobom sa dá namnožiť saturejka, yzop, levanduľa, vždyzelený rozmarín alebo bobkový list. Pripravíme si substrát na rezkovanie, stimulátor a ostrý nôž.
Nožnicami si nastriháme odrezky s drevnatou bázou dlhé 5 až 8 cm. V spodnej časti ich zrežeme ostrým nožom došikma a odstránime spodné listy. Do kvetináčov s piesčitým substrátom si urobíme paličkou alebo ceruzkou otvory a až do nich vložíme odrezky s bázou ošetrenou stimulátorom. Pravidelne zalievame.
Starostlivosť o letničky
Letničky potrebujú starostlivosť. Počas júna ich hlavne pravidelne zalievame a hnojíme. Bez zálievky rastliny rýchlo dokvitnú a začnú predčasne tvoriť semená.
Húsenice vijačky na krušpáne
Približne od mája sa môžu na krušpáne objaviť žlto-zelené húsenice vijačky krušpánovej, ktoré dokážu už v priebehu niekoľkých dní napáchať obrovské škody. Hneď ako húsenice objavíme, čo najskôr kry postriekame chemickým prípravkom alebo prípravkom s obsahom baktérií (Lepinox plus). Preventívne môžeme rastliny ošetrovať bylinnými výluhmi z cesnaku.
Tvarovanie vždyzelených drevín
Niektoré kríky a živé ploty ošetríme tvarovacím rezom ešte pred príchodom vysokých teplôt. Menšie kríky drobnolistého krušpánu najlepšie ostriháte ručnými plotovými nožnicami, na živé ploty je efektívnejšie použiť plotostrih. Zatiaľ čo pomaly rastúci krušpán si vystačí len s jediným rezom za leto, rýchlo rastúce dreviny tvarujeme druhýkrát približne v auguste. Ak potrebujeme rastliny aj zmladiť, tento razantný krok ponecháme na budúcu jar, v lete by sa s týmto rezom horšie vyrovnávali.
Dreviny počas leta nezabudneme pohnojiť špeciálnym hnojivom na kry a tie vždyzelené pravidelne zalievame, pretože sú na vodu oveľa náročnejšie ako opadavé druhy.
Pestrá letná kytica
Ak v záhonoch pestujeme letničky aj na rez, začíname s ich postupným zberom. Už teraz kvitnú cínia, rimbaba, nechtík, nevädza alebo papuľka. Do kytíc sa najlepšie hodia kvety s dlhou a rovnou stonkou. Navyše, mnohé letničky sa po reze rozvetvia a neskôr vytvoria množstvo ďalších kvetov. Je to typické najmä pre cínie, rimbaby a papuľky.
Nezabudnime
- Pokiaľ nie sú kvetinové záhony mulčované, povrch pôdy kypríme motyčkou alebo záhradným pazúrikom.
- Kontrolujeme výskyt škodcov. Hlavne na ružiach sa v tomto období objavujú vošky a na krušpáne roztočce alebo vijačka krušpánová.
- Stále sa ešte dajú kúpiť sadenice letničiek, ktorými môžeme skrášliť nádoby aj záhony.
- V prípade, že trváme na „dokonalom“ trávniku bez burín, vykonáme postrek selektívnym herbicídom.
Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, mali by ste niekto dobrý kontakt na niekoho šikovného kto by mi urobil…