Všestranné kaliny sú bohato olistené a na jeseň sa krásne vyfarbujú. Viaceré upútajú aj svojimi plodmi.
Čo sa kvitnutia týka, najrozmanitejšia je skupina opadavých druhov. Patria k nenáročným, dlhovekým drevinám. Uplatnia sa vo vidieckych aj moderných mestských záhradách.
Kam ich vysadiť?
Vysádzame ich do skupín s inými na jar kvitnúcimi krami alebo ako podrast vyšších drevín (okrasných stromov). Môžu byť aj súčasťou voľne rastúceho živého plota či kvetinového záhona.
Jemné kvety
Ich kvety sú najčastejšie biele a jemne ružové. Červené plody zostávajú na kroch dlho do zimy. Listy sa pri niektorých druhoch vyfarbujú na jeseň do atraktívnych vínovočervených farebných odtieňov. V našich končinách sa môžeme stretnúť s dvoma pôvodnými druhmi, kalinou obyčajnou (Viburnum opulus) a kalinou siripútkovou (Viburnum lantana). Z prvého pôvodného druhu, ktorý má biele ploché súkvetia, bol vyšľachtený u nás najčastejšie pestovaný kultivar Roseum. Snehobiele kvety sú usporiadané v nádherných guľovitých súkvetiach veľkosti menšej ľudskej päste.
Atraktívna je aj v zime kvitnúca kalina bodnanská (Viburnum bodnantense). Jej jemne ružové kvety sa objavujú na prelome rokov alebo začiatkom januára. Pretrvávajú na kre dlhšie a vhodne umiestnené jedince (slnečné miesto) sú neprehliadnuteľným spestrením zimnej kompozície.
Rozložitá kalina japonská (Viburnum plicatum) s nápadným kvetenstvom je skvostom jarnej záhrady. Ak milujete voňavé rastliny, siahnite po kaline Burkwoodovej (Viburnum Burkwoodii), jej vôňu zacítite už z niekoľkých metrov.
Ako ich pestovať
Stanovište
Opadavé druhy uprednostňujú slnečné miesto výsadby, v polotieni menej kvitnú. Stálezeleným vyhovuje polotieň. Vyhovuje im bežná, výživná a mierne vlhká záhradná pôda.
Výsadba
Vysádzame ich počas celého vegetačného obdobia, s koreňovým balom aj v čase kvitnutia.
Pestovanie
Pri výsadbe ich zavlažíme. Rez ani pravidelné prihnojovanie nie sú potrebné. Letorasty niektorých druhov napádajú vošky, inak kaliny netrpia chorobami ani škodcami.
Najkrajšie druhy
Viburnum opulus Roseum
Podmienkou každoročnej záplavy kvetov je umiestnenie na slnečnom mieste. Kvitne v máji.
V. × Š.: 3 m × 2 m
Viburnum opulus
Súkvetie je tvorené väčšími neplodnými kvetmi usporiadanými po obvode a malými plodnými vo vnútri.
V. × Š.: 4 m × 3 m
Viburnum bodnantense
Kvitne ružovými a voňavými kvetmi počas celej zimy. Nápadné sú aj púčiky. Listy sa na jeseň vyfarbujú dobronzova.
V. × Š.: 1,5 – 2 m × 2 m
Viburnum x burkwoodii
Menšie guľovité a voňavé súkvetia skoro na jar, pekné červené plody. Lesklé, ploché a tmavozelené listy.
V. × Š.: 2 – 3 m × 2 m
Viburnum plicatum Mariesii
V záhrade jej nechajte dostatok miesta do šírky, aby vynikol jej rozložitý tvar a konáre obsypané nápadnými bielymi kvetmi.
V. × Š.: 1,5 – 2,5 m × 2 – 4 m
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň,potrebovala by som poradiť,mám prvý rok kalinu Viburnum carlesii Juddi…