Vrabce posedávajúce v hlúčikoch na stromoch, múroch či v kríkoch sú neodmysliteľnou súčasťou našich dedín a miest. Sprevádza ich charakteristický spev. Všimli ste si, že tento idylický obraz je čoraz zriedkavejší? Vysvetlíme prečo.
Na území Slovenska rozoznávame dva druhy. Kým vrabec domový (Passer domesticus) preferuje život v blízkosti človeka, vrabca poľného (Passer montanus) uvidíme najmä v otvorenej krajine. Rozlíšime ich pohľadom na líca, kde má vrabec poľný čierne fľaky. Zároveň má hnedé temeno hlavy, kým vrabec domový ho má sivé. Vrabec poľný je navyše vzrastom o trochu menší.
Oba druhy merajú približne 10 až 15 centimetrov a ich hmotnosť dosahuje asi 30 gramov. Pomedzi kríky a iné prekážky dokážu veľmi obratne lietať rýchlosťou až 45 kilometrov za hodinu. Kým vrabec poľný je rozšírený takmer v celej Európe a Ázii, vrabec domový sa spolu s človekom rozšíril takmer do celého sveta. Nájdeme ho tak nielen za polárnym kruhom, ale dokonca aj na Madagaskare či v Austrálii.
Hniezdia aj 3x za rok
Vrabce sú pomerne spoločenské stvorenia a rady sa zdržujú v kolóniách. Na našom území ich nájdeme počas celého roka.
Tokanie samcov začína už v predjarnom období v marci. Hneď ako sú teploty mimo mrazivých hodnôt stabilnejšie, začnú si hniezdne páry budovať hniezdo. Pozostáva z úlomkov rastlín, peria, ale aj handričiek a iných podobných materiálov. Má bočný vchod a vnútornú dutinu. Voľne uložené na strome má tvar gule s priemerom aj 30 centimetrov. Najčastejšie však hniezdia v rôznych štrbinách, napríklad pod strechami budov, v dutinách stromov, v opustených hniezdach belorítok, dokonca zvyknú hniezdiť aj v dutinách hniezd bocianov, ktoré si dotvoria.
Na Slovensku hniezdia zväčša trikrát za rok. Samička kladie 4 až 7 belavých vajíčok. Po 14 dňoch sa liahnu vtáčatá, ktoré následne po 17 dňoch opúšťajú hniezdo. O mláďatá sa starajú obaja rodičia.
Dôležité v boji proti škodcom
Vrabce najčastejšie vídame, ako ozobávajú rôzny odpad na zemi. Pravdou je, že v období mimo hniezdenia sa snažia požierať rôznu potravu. Prirodzene je to zo 70 % najmä rastlinná potrava, hlavne múčnaté a olejnaté semená, púčiky stromov, ale aj klíčky bylín.
V čase hniezdenia sa potrava výrazne mení a obaja rodičia, tak ako aj vtáčatá sa živia takmer výlučne hmyzom. Ten požierajú chytaním na zemi. Za obeť im padnú rôzne húsenice, chrobáky, ale aj pavúky.
Práve pohľad na vrabce, ako obžierajú niečo na poliach, ľuďom vnukol myšlienku, že ničia úrodu. Okrem toho ich bolo v minulosti toľko, že nimi ľudia doslova pohŕdali. Napríklad v Číne v roku 1958 nariadili ich úplné vyhubenie. Následkom bolo premnoženie hospodárskych škodcov a hladomor.
Prečo vrabcov ubúda?
Dá sa povedať, že z globálneho hľadiska sú vrabce jedným z najúspešnejších vtáčích druhov vôbec. Bohužiaľ, v Európe, ktorá je ich domovinou, vrabec posledné roky stráda a jeho populácie výrazne klesajú. Samozrejme, aj na Slovensku sú našťastie ešte miesta, kde sa im darí.
Dôvody znižovania ich počtov sú rôzne. Jeden z najvýznamnejších je úbytok zdrojov potravy. Biomasa hmyzu, ktorý je ich potravou v období hniezdenia, klesla za posledné dekády miestami o viac ako polovicu. Problémom je aj chemizácia prostredia, zatepľovanie ľudských príbytkov, ukončenie malých chovov hospodárskych zvierat a vyrezávanie bútľavých stromov. Strácajú tak nielen zdroje obživy, ale aj miesta na hniezdenie. Určitý vplyv na pokles ich populácií majú aj straka, sokol myšiar či kuna, ktoré sú v blízkosti ľudských sídiel čoraz úspešnejšími predátormi.
Rady biológa
Adrián vysvetľuje, ako podporiť výskyt vrabcov nielen v záhrade.
- Pred úpravami stavieb, pri reze živých plotov a vôbec drevín, ako aj pri spracovávaní stohov sena a iných potenciálnych hniezdisk už niekoľko dní pred prácou sledujeme pohyb vtákov, aby sme zistili, či sa tam nenachádza hniezdo. Ak áno, je lepšie s prácou počkať, kým mláďatá neopustia hniezdo. Našťastie to netrvá príliš dlho. Všetky prirodzene sa vyskytujúce vtáky sú na našom území zákonom chránené.
- Ak majú vrabce kde hniezdiť, sú v záhrade veľmi užitočné. Povzbudiť ich k hniezdeniu môžeme aj rozvešaním vtáčích búdok. Na ich inštaláciu nie je nikdy neskoro. Vyhovujú im uzavreté búdky s otvorom, ktorý má priemer 4 centimetre. Búdku treba umiestniť na stanovište, kde sa k nemu nedostanú mačky. Vchod do búdky vybavíme dvojitou prednou stenou, ktorá predĺži vstupnú chodbu a zabráni tak kunám požrať mláďatá.
- Vrabce sa v horúcom počasí rady spoločne kúpu. V miestach, kde je prirodzená vodná plocha príliš ďaleko, budujeme fontány či plytké jazierka s vodou. Zároveň do nich nezabudnime vložiť vytŕčajúce kamene. Slúžia ako záchranná „cestička“ pre hmyz, ktorý sa vo vode môže topiť.
- Najmä v zimnom období potešia vrabce kŕmidlá pre vtáky. Kým sýkorky si pochutnávajú najmä na slnečnici, vrabce radi požierajú pšenicu. Pri kúpe je preto lepšie uprednostniť zmiešané zmesi tvorené rôznymi druhmi semien.
- Vzhľadom na celkový úbytok hmyzu v prírode ornitológovia v posledných rokoch dokonca odporúčajú prikrmovať vtáctvo počas celého roka.
Text: Mgr. Adrián Purkart, PhD.
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…