Kávová usadenina je často ospevovaná ako univerzálny zázrak. Internet je plný rád, ako ju využiť na rôzne účely v záhrade, ale skutočnosť nie je taká ideálna, ako sa môže zdať.
Určite ste čítali alebo počuli o tom, že by ste usadeninu z kávy nemali vyhadzovať. Často sa považuje za všeliek – odpudzuje mravce aj slimáky, je skvelá do kompostu a obohatí pôdu. Po jej pridaní vraj vyrastú vysoké a silné rastliny, ktoré budú obdivovať aj susedia.
Nech už je v záhrade akýkoľvek problém, zdá sa, že kávová usadenina to dokáže vyriešiť. Je naozaj tak prospešná pre záhradu?
Prečo by ste mali zvážiť použitie kávy v záhrade
Ak začnete trochu pátrať, zistíte, že názory na jej použitie sa výrazne líšia. Niekde sa dočítate, že je výrazne kyslá, inde zase, že jej kyslosť je zanedbateľná.
Podobne je to s vplyvom na kompost – zatiaľ čo niektoré zdroje ju označujú za škodlivú, iné ju naopak vychvaľujú za jej pozitívne účinky. Aké sú skutočné vlastnosti kávovej usadeniny a aký má vplyv na záhradu?
Pozrime sa na 5 častých záhradkárskych mýtov spojených s použitím kávovej usadeniny
1. Po pridaní kávovej usadeniny bude pôda úrodnejšia
Často sa hovorí, že kávová usadenina môže svojou kyslosťou zlepšiť úrodnosť pôdy, keďže obvyklé pH kávy je medzi 4,5 a 5,0. Dôležité je však pozrieť sa na skutočnú kyslosť kávovej usadeniny po uvarení.
Štúdia Oregonskej štátnej univerzity zistila, že kyselina v kávových zrnách je rozpustná vo vode. Teda káva v šálke je kyslá, ale nie usadenina, ktorá zostáva po jej príprave. Použitá kávová usadenina má pH len 6,5 až 6,8, čo je blízko neutrálnej hodnoty a má len miernu kyslosť.
Navyše, niektoré dôkazy naznačujú, že môže mať aj negatívne účinky. Ak sa použije priamo na pôdu bez predchádzajúceho kompostovania, môže ovplyvniť rast niektorých druhov rastlín. Pozor si treba dať aj na sadenice, ktoré sú citlivé na zmeny v ich rastovom prostredí.
2. Kávovú usadeninu použite do kompostu
Pridávanie kávovej usadeniny do kompostu je rovnako populárne ako jej využitie ako záhradného hnojiva. Svojím bohatým organickým zložením by teoreticky mohla obohatiť kompost, opäť existujú štúdie, ktoré poukazujú na jej negatívne účinky.
Kanadskí vedci pri porovnaní troch rôznych metód kompostovania zistili, že pridanie kávovej usadeniny zvýšilo úmrtnosť dážďoviek. A to vo všetkých troch prípadoch.
Čo je príčinou? Rozkladom kávovej usadeniny sa uvoľňujú organické zlúčeniny a chemikálie, ktoré sú pre dážďovky škodlivé. Káva má tiež antibakteriálne vlastnosti, čo znamená, že ničí nielen škodlivé, ale aj užitočné mikróby v komposte.
Ak sa napriek týmto zisteniam rozhodnete pridať usadeninu do svojho kompostu, je dôležité to robiť s mierou. Zmiešajte ju s veľkým množstvom „hnedých“ materiálov, ako sú suché listy, ktoré pomôžu vyvážiť jej silné účinky.
Ideálne, ak na obohatenie kompostu radšej použijete vaječné škrupiny. Majú vysoký obsah vápnika a dodajú rastlinám potrebné živiny.
3. Usadenina z kávy je dobrá ako mulč
Kávová usadenina sa tiež považuje za dobrý mulč. Tomuto predpokladu vďačí svojmu organickému zloženiu a pomalému rozkladu.
Viaceré štúdie však naznačujú, že priame použitie v nekompostovanej forme môže nepriaznivo ovplyvniť rast niektorých rastlín, ako sú napríklad paradajky. Zadržiava dusík v pôde, čím sťažuje klíčenie. Navyše sa rýchlo stláča, čím obmedzuje prienik vzduchu a vody do pôdy, čo môže byť škodlivé pre rastliny a mikroorganizmy v pôde. Preto je lepšie kávovú usadeninu najprv kompostovať alebo ju len veľmi opatrne zmiešať s inými druhmi mulča.
4. Kávová usadenina odpudzuje mravce
Posypte mravenisko a cestičky usadeninou z kávy a mravce odplašíte! S touto radou sa určite stretol aspoň raz každý záhradkár. Veď mnohí z nás hľadáme metódy, ako sa ich zbaviť bez chémie. Uskutočnené testy ukázali, že mravce skutočne nemajú radi kávovú usadeninu a odvrátia sa, keď sa k nej dostanú blízko. Po chvíli však môžete spozorovať, že sa ju naučia obchádzať alebo ignorovať.
Na boj proti mravcom sa tiež neodporúča používať prášok do pečiva a sóda bikarbóna. Mravce po ich skonzumovaní umierajú často bolestivým spôsobom. Takýmto nehumánnym zaobchádzaním so živočíchmi by sme sa mali radšej vyhýbať.
5. Káva zabíja slimáky
Slimáky v záhrade predstavujú veľký problém, čo sa mnohým túto sezónu potvrdilo. Nájsť účinnú metódu bolo takmer nemožné.
Štúdie z Havaja ukázali, že kofeín v káve môže zabíjať slimáky. Toto však platí len pre prípady, keď bol použitý priamo ako vysokokoncentrovaný postrek na rastliny. Kofeín pôsobí na ne ako neurotoxín a postrek z kávového roztoku tak môže nielen odradiť slimáky od požierania rastlín, ale v dostatočnej koncentrácii ich aj usmrtiť.
Na druhej strane, rozsypanie kávovej usadeniny na zem nemá rovnaký účinok. Kofeín v pôde dosahuje príliš nízku koncentráciu, aby bol pre slimáky smrteľný. Pokusy dokázali, že kávová usadenina môže mať na niektoré z nich odstrašujúci účinok, ale nie je dostatočne silná na to, aby účinne chránila rastliny.
Mnohé škodce jednoducho prejdú oblasť pokrytú kávovou usadeninou bez akýchkoľvek problémov. Navyše, nezáleží ani na tom, či použijeme suchú kávovú usadeninu alebo čerstvú namletú kávu.
Galéria k článku
Text: Juraj Koreň
Foto: isifa/Shutterstock
Zdravím, mali by ste niekto dobrý kontakt na niekoho šikovného kto by mi urobil…