Každá kvapka sa počíta! 8 princípov, ako v záhrade minúť menej vody a ušetriť

Každý z nás majiteľov záhrad má vo svojich rukách rozhodnutie, akým spôsobom sa bude starať o svoju zelenú oázu. Jednou z najdôležitejších tém je zmysluplné hospodárenie s vodou.

Zachytávanie dažďovej vody v záhrade
Foto: iStock

V prípade vody máme často pocit, že je jej dostatok. Kvalitná pitná voda z kohútika však nie je samozrejmosťou. V niektorých oblastiach je jej v porovnaní s minulosťou dlhodobo nedostatok alebo sa výrazne zhoršuje jej kvalita.

Pomerne veľkým spotrebiteľom sú aj naše záhrady, kde máme jej spotrebu z menšej či väčšej miery vo svojich rukách. Sami si tak môžeme určiť, ako k nej budeme pristupovať.

Najlepšia voda na zalievanie je dažďová

Aj dnes, keď kvalitnej vody z prírodných zdrojov ubúda, nie je výnimkou zalievanie záhrad práve ňou. Oveľa zmysluplnejšie ju využijeme skôr v domácnosti. Pritom najlepšia voda na zalievanie okrasných rastlín i zeleniny je vždy tá dažďová.

Dažďová voda je nielen zadarmo, ale dá sa využiť na mnohé ďalšie účely. Vďaka svojmu zloženiu sa hodí pre všetky rastliny vrátane izbových. Po prečistení ju môžeme využiť aj v domácnosti na umývanie dlažby, náradia alebo dokonca auta.

Pokiaľ sa ju naučíme správnym spôsobom a v potrebnom množstve zachytávať, ušetríme za stočné. Navyše svoju záhradu zalejeme aj v kritickom období počas leta, keď je bežných zrážok nedostatok.

Polievanie záhrady dažďovou vodou
Foto: iStock

Tipy, ako hospodáriť s vodou v záhrade

Zmysluplné hospodárenie súvisí s priamou úsporou vody, ktorú vieme použiť v domácnosti alebo záhrade. A tiež s kvalitou pôdy a s rastlinami, vďaka ktorým sa dá spotreba vody výrazne znížiť.

Stačí pochopiť zopár princípov a následne ich pri údržbe záhrady dodržiavať.

1. Cielená zálievka

Keď chceme pri zalievaní ušetriť čo najviac vody, snažíme sa zalievať priamo k rastline. Najlepším pomocníkom je záhradná kanva, naopak záhradná hadica s jemným rozstrekovaním spotrebuje vody oveľa viac.

TOP TIP
Ak si chceme zálievku výrazne uľahčiť a zároveň ušetriť veľa cennej vody, využívame v maximálnej miere automatickú závlahu. Zeleninové záhony výborne zalejú jednotlivé plastové kapiláry kvapkovej závlahy privedené priamo k rastline.

Eko fakty: Najväčší spotrebiteľ vody

Najväčším spotrebiteľom vody sú v úžitkovej záhrade zeleninové záhony s plodovou zeleninou, najmä s paradajkami, uhorkami a tekvicami. V okrasnej záhrade sa najviac vody spotrebuje pri starostlivosti o okrasný nízko kosený trávnik.

2. Rastliny odolné suchu sú základ

Hlavne v oblastiach s nízkym úhrnom zrážok sa oplatí pestovať suchu odolné rastliny. Dobrou voľbou sú záhradné sukulenty s kožovitými listami, nenáročné okrasné trávy alebo trvalky prériového typu. Ďalšiu úsporu vody si zaistíme výsadbou rastlín do voľnej pôdy, zatiaľ čo pestovanie v nádobách čo najviac obmedzíme.

TOP TIP
Rastliny s nižšou spotrebou vody sú levandule, materine dúšky, šalvie, rozchodníky i skalné ruže.

Materina dúška
Materina dúška Foto: iStock

3. Pôdopokryvné rastliny obmedzia výpar

Hoci sú výhody mulčovacích materiálov v záhrade nesporné, praktickým riešením na obmedzenie výparu vody z pôdy sú aj pôdopokryvné rastliny. Perfektne zakryjú pôdny povrch a navyše dodajú záhrade to správne kúzlo.

TOP TIP
Spoľahlivými pôdopokryvnými rastlinami do tieňa sú brečtan, zimozeleň menšia či krpčiarka. Na plné slnko sa hodia nenáročné materine dúšky, floxy alebo valdštejnie. Čím hustejší rozstup pri výsadbe zvolíme, tým rýchlejšie zafungujú.

Floxy
Floxy Foto: iStock

4. Zachytávanie vody zo striech domov

Každá kvapka dažďovej vody sa počíta. Pokiaľ to len trochu ide, zachytávame vodu zo striech do podzemných alebo nadzemných nádrží. Dažďová voda sa dá využiť nielen na zálievku, ale aj na splachovanie WC alebo na umývanie auta.

TOP TIP
Vodu zachytávame aj zo striech záhradného domčeka, skleníka či garáže. Veľa vody steká aj zo spevnených povrchov. Pomocou zvodov sa i táto voda dá odviesť do nádrže.

Eko fakty: Dažďová voda zo strechy

Zo strechy domu s plochou 320 štvorcových metrov sa dá ročne zachytiť až 21-tisíc litrov dažďovej vody. Je to množstvo, ktoré možno ani celé nevyužijeme. Dažďová voda väčšinou neobsahuje žiadne chemické látky. Môže v nej však byť obsiahnutý dusík, ktorý rastliny využijú na svoj rast.

5. Kvety na okennom parapete

Aj keď si bez kvitnúcich balkónových kvetov nevieme svoje okná predstaviť, práve ony patria medzi najnáročnejšie rastliny na zálievku. Okenné parapety sú totiž väčšinou vystavené plnému slnku aj vetru, ktoré rýchlo vysúšajú zeminu v nádobe.

TOP TIP
Truhlíky na okennom parapete môžeme vysadiť suchoodolnými rastlinami, nenáročnými na hnojenie. Môžeme zvoliť aromatické bylinky alebo vankúšovité skalničky, ktoré si poradia aj s nepohodou. Z byliniek bude správnou voľbou tymian či materina dúška, zo skalničiek napríklad flox, poniklec, devätorník.

Tymian
Tymian Foto: iStock

6. Znásobíme prirodzené vsakovanie vody do pôdy

Najväčšou prekážkou pre prirodzené vsakovanie dažďovej vody sú akékoľvek spevnené povrchy. Preto sa nepriepustnú dlažbu snažíme zachovať len na miestach, kde to bez nej naozaj nejde.

TOP TIP
Pohodlnú chôdzu zaistia aj čiastočne spevnené cesty zo štrku. Štrk zabezpečí povrch bez blata a zároveň cez neho dobre vsakuje voda. Podobne fungujú aj cesty z mlatu, zo štiepky alebo z kôry.

7. Viete, čo je dažďová záhrada?

Je to ďalšia možnosť, ako zbytočne neprichádzať o dažďovú vodu tým, že ju odvedieme do kanalizácie. Dažďová záhrada má podobu terénnej priehlbiny. Tá je vysadená rastlinami, ktorým neprekáža kolísanie vodnej hladiny a poradia si s mokrom aj so suchom.

TOP TIP
V období dažďov sa takáto plocha môže premeniť na veľkú mláku, ktorá však nemá stabilnú hladinu. Keď prestane pršať, voda postupne vsiakne do podložia. Do dažďovej záhrady môžeme zviesť napríklad vodu z dlažby alebo zo striech budov.

Viete, že…

…rastliny môžeme správnou starostlivosťou naučiť efektívnejšiemu hospodáreniu s vodou? Oveľa lepšie sa potom vyrovnajú s nárazovým suchom.

Nároky rastlín na vodu sa do veľkej miery riadia ich genetickou „výbavou“. Záleží teda na tom, ako sa počas tisícročí prispôsobili lokalite svojho pôvodu. Aj tak sa ich nároky dajú trochu upraviť. Napríklad v zeleninovej záhrade rastliny učíme už od semenáča, ako často bude zálievku potrebovať.

Pokiaľ to so zalievaním nebudeme od úplného začiatku príliš preháňať, rastliny sa takejto nepohode oveľa lepšie prispôsobia. Ich korene totiž budú zasahovať do väčšej hĺbky, z ktorej vodu dokážu čerpať.

Nedostatku vody sa rastliny prispôsobujú aj samy. Veľkú úlohu v tom zohráva ich schopnosť obmedziť výpar vody z vlastných pletív. Čiastočne totiž dokážu uzavrieť prieduchy, ktorými inak prirodzene uniká množstvo vody. Viditeľnejšie je napríklad sivasté sfarbenie ich povrchu, kožovitý povrch listov, výskyt hustých chĺpkov na rastline, stáčanie či zhadzovanie listov i plodov.

8. Nechajte trávnik rozkvitnúť

Určite ste si sami všimli, že oveľa lepšie sa so suchom vyrovná trávnik s vyšším podielom kvitnúcich bylín ako ten, v ktorom rastú len druhy tráv. Byliny sú totiž suchu oveľa lepšie uspôsobené, preto takzvaný bylinný trávnik alebo kvetinovú lúku neporazia ani výdatné suchá.

TOP TIP
Medzi byliny znášajúce veľmi dobre chôdzu i sucho patria napríklad rôzne druhy nízkej ďateliny, sedmokrásky, púpavy alebo liečivý skorocel. Skúsme na ne zmeniť pohľad a nevnímať ich ako „burinu“, ale ako pomocníkov, ktorí pomôžu trávniku prežiť sucho.

Púpavy
Púpava Foto: iStock

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: iStock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku