Už druhú sezónu nie sme spokojní s úrodou rajčín a uhoriek. Vždy na jeseň hnojíme a rastliny počas sezóny zavlažujeme, ale nijako sa to nezlepšuje, skôr naopak. Predtým sa im celé roky na hriadkach darilo.
Toto je veľmi všeobecná otázka. Ale ak ste vylúčili škodcu či chorobu (nepíšete o žiadnych príznakoch), je veľmi pravdepodobné, že došlo k únave pôdy. Aj tá sa totiž časom vyčerpá a zároveň sa zahltí toxínmi. Dá sa povedať, že aj pôda sa môže unaviť, zostarnúť, a tým sa stane menej plodnou, dokonca pre rastliny až toxickou. Toto sa môže stať z viacerých dôvodov. Zväčša ide o zahltenie pôdy koreňovými výlučkami a toxickými odpadmi tých istých, alebo príbuzných, neustále po sebe pestovaných rastlín.
Ďalším dôvodom môže byť vyčerpanie pôdnych zásob živín, najmä stopových prvkov. Makroprvky ako dusík, fosfor a draslík dodávané vo forme hnojív sú často pre potreby rastlín nekompletné, ba svojou vyššou koncentráciou v pôde často blokujú príjem práve tak potrebných stopových prvkov. Okrem toho, dlhodobé pestovanie tej istej kultúry na jednom mieste má za následok nahromadenie negatívnych mikroorganizmov, škodlivých pôdnych živočíchov a chorôb. Chybou môže byť aj bezhlavé sústavné hnojenie, čo má za následok zasoľovanie pôdy balastom. To sú látky z hnojív, ktoré rastlina nevyužije, no svojou prítomnosťou brzdia príjem stopových prvkov.
Rada je teda jasná – skúste v najbližšej sezóne vystriedať pestované plodiny. Po rajčinách či uhorkách zasaďte strukoviny a cibuľoviny a po nich v ďalšej sezóne hlúboviny. Na tú istú plochu dajte v treťom roku koreňovú zeleninu a až vo štvrtom roku sa opäť vráťte k plodovej zelenine.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Pani Danka na inom fóre dala pekné foto svojej úrody.