Pôvabné sýtozelené vankúšiky delených listov, ktoré zdobí na jar množstvo pekných kvetov. Aj takto môžeme opísať lomikamene, atraktívne nízke trvalky a vďačné skalničky. Ako a kde ich pestovať a čo robiť, aby zostali dlho svieže?

Lomikamene (Saxifraga) sú pôvodom horské rastliny, prirodzene ich nájdeme rásť na na skalách, v skalných štrbinách a v kamennej suti. Vyskytujú sa po celom svete, dokonca aj v našej prírode, mnohé patria aj medzi chránené druhy. Rovnaké podmienky, ako majú v prírode, by sme im však mali vytvoriť aj v záhrade.
Na pestovanie v záhrade sa hodí viacero druhov a odrôd, mnohé zoženieme na jar v záhradníctvach alebo na špecializovaných výstavách skalničiek. Najčastejšie sa v obchodoch predáva lomikameň Arendsov (Saxifraga x arendsii), dokonca aj vo viacerých odrodách. Tie sa líšia farbou kvetov – sú biele, ružové alebo aj bordové. Vyplatí sa kupovať mierne rozkvitnuté jedince, vydržia nám dlhšie a aj sa rýchlejšie zakoreňujú.
Hoci veľa ľudí pestuje lomikamene ako sezónnu zeleň, ide o vďačné trvalky, ktoré sa dokážu rýchlo rozrásť a každoročne nás potešiť kvetmi.
Podmienky na rýchly rast
Lomikamene mávajú na stanovište rôzne požiadavky, záleží na konkrétnom druhu. Prevažná väčšina z nich ocení polotieň, no prekážať im nebude ani slnko. Nemalo by však ísť o stanovište, kde budú vystavené silnejším poludňajším slnečným lúčom. Ocenia, ak im zabezpečíme vlhkejšiu a chladnejšiu, no dobre priepustnú pôdu. Nesvedčí im sucho a ani vyššia teplota, ktoré môže prehrievať aj ich korene.
Rastliny sadíme s neporušeným koreňovým balom a podľa možnosti do substrátu ideálneho zloženia. Na výsadbu si vyberáme dni, kedy je vlhko a daždivejšie, neskôr potom vysadené rastliny pravidelne zavlažujeme (ak je sucho a teplejšie). Lomikamene obľubujú miesta v skalkách, v tienistom kvetinovom múriku či štrkovej ploche, mnohé sa uplatnia aj vo vegetačných nádobách.

Lomikamene sa uplatnia aj v kvetináčoch
Ak nemáme skalku či múrik, môžeme si tieto pozoruhodné trvalky vysadiť aj do rôznych kamenných korýtok, misiek alebo nádob a vytvoriť si v nich pôsobivé miniskalky. Ak sa rozhodneme pestovať ich týmto spôsobom, nezabudnime, že nádoby musia mať na dne odtokový otvor. Na dne potom ešte vytvorme aj drenážnu vrstvu.
Substrát pre lomikamene namiešajme z kvalitného záhradníckeho substrátu, hrubšieho piesku alebo drveného starého keramzitu.
Lomikamene patria medzi trvalkové druhy, ktoré vyžadujú substrát s vyšším obsahom vápnika. Po vsadení okolo rastliny rozsypeme drobnú kamennú suť. Pomôže nám udržať v substráte vlahu, prispeje k jeho ochladeniu a zabráni vyrastaniu buriny. Nepoužívame kôru, hlavne ak ide o výsadby do voľnej pôde.
Ak si budeme chcieť lomikamene rozmnožiť, môžeme to urobiť delením starších trsov, najlepšie hneď po jarnom odkvitnutí.

Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdravicko. Chcel by som sa opytat, kto ma skusenosti, kolko minut treba nehat be…