Kde vysadiť vres, ako ho pestovať a strihať? Prečítajte si!

Počas celej jesene nechýbajú vresy v ponuke záhradníctiev a hobbymarketov. Dobre ich vieme využiť v záhradách a aj na balkónoch a terasách.

Výsadba vresov

Vres (Calluna) kvitne zvyčajne od konca leta až do neskorých jesenných mesiacov. Patrí medzi nižšie dreviny s jemnou textúrou, so vždyzelenými ihlicovitými listami a spravidla s drobnejšími kvetmi najčastejšie bielej, ružovej alebo bordovej farby. Tie sa počas kvitnutia môžu roztvoriť alebo, podľa kultivaru, zostanú len v podobe pukov. Veľmi atraktívne sú plnokveté kultivary.

Z hľadiska farebnosti je zaujímavé aj olistenie. Okrem rôznych odtieňov zelenej sú v ponuke aj kultivary so zlatožltým olistením, ktoré počas zimy môže nadobudnúť až bordové odtiene. Tmavolisté vresy zas pri pohľade z diaľky pôsobia ako čierne. Vyšľachtených bolo už viac než 500 kultivarov, najdostupnejšie u nás sú momentálne vresy zo skupiny Garden Girls.

Vresy

Ide o pomerne nenáročné a dlhoveké rastliny. Sú kompaktné, nezaberú veľa miesta. Uplatnia sa vo vresoviskách, v skalkách, v skupinách s nižšími ihličnanmi a trávami, a to aj ako súvislý pokryv pôdy. Dočasne ich pestujeme aj vo vegetačných nádobách, hrantíkoch, košíkoch, starých plechových hrncoch a iných retro nádobách. Vyniknú samostatne, ale aj v kombinácii s inými na jeseň kvitnúcimi či listami ozdobnými rastlinami.

Kde vysadiť vresy?

Prosperujú na slnečných, teplejších miestach s priepustnou, kyslejšou a na živiny bohatou pôdou. Nedarí sa im v tieni a na vlhkých miestach, kde často trpia chorobami. Pri pestovaní v nádobách môžeme na sezónnu dekoráciu využiť aj bežný záhradnícky substrát, do ktorého pridáme trochu kyslej rašeliny.

Vresy v črepníku

Správna výsadba je prvým krokom k úspechu

V zásade platí, že čím je skupina kvitnúcich vresov väčšia, tým je krajšia. Preto ich sadíme po niekoľkých kusoch, v rozstupoch asi 40 – 50 cm od seba. Postupne vytvoria prekrásny súvislý porast. Tesne pred výsadbou necháme koreňový bal nasiaknuť vo vedre s vodou. Nerozoberáme ho a môžeme ho po obvode jemne narezať. Prispeje to k rýchlejšiemu zakoreňovaniu. Vhodným obdobím na výsadbu je skorá jeseň, od septembra do októbra.

Farebné vresy

Starostlivosť o vresy

Po vysadení ich pravidelne a výdatnejšie zavlažujeme, pretože rašelinový koreňový bal rýchlo vysychá. Neskôr po zakorenení, v ďalších rokoch, už zavlažovať netreba, iba počas najhorúcejších letných dní. Novovysadené rastliny chránime pred zimným slnkom bielou netkanou textíliou, ktorú na nich ponecháme až do jari. Počas vegetačného obdobia ich prihnojujeme hnojivom pre kyslomilné rastliny. Každoročne skoro na jar kríky nakrátko ostriháme, pretože rozkvitajú na nových výhonkoch. Rezom si tiež zachovajú kompaktnosť.

5 zaujímavých kultivarov

Calluna vulgaris ‚Zora‘

Calluna vulgaris Zora

Kultivar s nádherným výrazným zlatožltým olistením a ružovými kvetmi.
v x š.: 30 x 50

Calluna vulgaris ‚Athene‘

Calluna vulgaris Athene

Obľúbený a vďačný kultivar vresu, ktorý každoročne prináša záplavu ružových pukov. Vyznačuje sa dlhým kvitnutím.
v x š.: 30 x 40 cm

Calluna vulgaris ‚H. E. Beale‘

Calluna vulgaris H.E.Beale

Atraktívny kompaktný kultivar s množstvom plných kvetov. Vynikne v skupine viacerých kusov.
v x š.: 30 x 30 cm

Calluna vulgaris ‚Skyline‘

Calluna vulgaris Skyline

Kultivar s atraktívnym stĺpovitým rastom a tmavozeleným olistením. Kvety sú menšie, biele.
v x š.: 40 x 30 cm

Calluna vulgaris ‚Bettina‘

Calluna vulgaris Bettina

Vďačný a nenáročný bielokvitnúci kultivar. Vytvára bohato rozkonárené porasty.
v x š.: 40 x 40 cm

 

 

Text: Daniel Koštál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku