Jar je ako stvorená na hry. Rodičia sa konečne hrajkajú v záhrade. Ak by deti náhodou trpeli nedostatkom nápadov, ako túto situáciu využiť, môžete im ponúknuť niektorý z našich šiestich jarných tipov.
1. Počúvanie stromov
Keď sa stromy budia po zimnom spánku a začína v nich opäť prúdiť voda, dá sa to skutočne aj počuť. Stačí si zadovážiť naozajstný lekársky stetoskop.
Základný model stojí okolo 5 € a kúpiť sa dá v dobre zásobenej lekárni alebo cez internet. My sme počúvali u nás vodu v kôre stromov začiatkom marca. Neskôr pri prebudených stromoch to už tak zreteľné nebolo. Ale stromy sa budia rôznym tempom a v chladnejších lokalitách a v podhorí ešte môžete hukot zachytiť.
Je to veľmi zaujímavé pozorovanie, no skôr pre školopovinné deti a treba so stetoskopom narábať opatrne. Stačí omylom odlomiť kúsok kôry pri počúvaní a v uchu to bude znieť ako obrovský výbuch. Takže ten, kto ho má na ušiach, musí dávať pozor, aby mu nezosilnil zvuky, ktoré by už boli pre ucho nebezpečné.
2. Kôrotlače
Výtvarná aktivita pre všetky vekové kategórie. Základný princíp je prilepiť maliarskou páskou kus papiera na kôru akéhokoľvek stromu a pozdĺžnou stranou voskovky prechádzať hore dole a získať tak vzor. Pre zvýraznenie sme použili dve farby.
U nás na záhrade aj u susedov máme ešte mladé stromčeky, preto vzorky odoberali deti na papier pohľadnicového formátu.
Pri väčších starších stromoch určite lepšie vyniknú na väčšej ploche, aspoň A4.
3. Kvetové nechty
Stará babská klasika. Kedysi sme si robili fialové dlhé nechty z okvetných lístkov pakostu lúčneho. Ale netreba sa vo farbe ani veľkosti obmedzovať.
Tento rok sme začali manikúru z kvetov divokej višne, primiešali sa kvety ringloty. Čoskoro výborne poslúžia zakvitnuté černice.
Kvetné lupienky lepíme pomocou vlhka. Komu to nepripadá nechutné, môže necht oliznúť a prilepiť. Druhá možnosť je hygienickejšia – namáčať konce prstov vo vode. Kvetové nechty moc nevydržia, ale kým držia, pôsobia unikátne.
4. Záhradný šéfkuchár
Variť z imaginárnych surovín je pekná hra, ale variť z toho, čo ponúkne záhrada, prípadne si takéto jedlo aj zjesť, je ešte o čosi zábavnejšie.
Nakrájané slíže z lístkov mäty a medovky, kalichy zakvitnutých rozmarínov, čoskoro lístky bazalky, nejaký ten kvet fialky či sedmokrásky. Ak niekto rád ostrejšie, ešte by možno vydal šalát z medvedieho cesnaku. U nás veľmi obľúbená hra celoročne.
Na jar však po zime opäť ponúka jedlý obsah, takže zrnká piesku, kamienky a drobná nejedlá zeleň môže ísť bokom a deti varia takmer z ozajstných surovín.
Starý riad, staré nádoby, na túto hru stačí naozaj málo. Aj keď teda malý prenosný drevený set, ktorý sa zmestí nielen do každej záhrady, ale aj na každú terasu a môže s vami kamkoľvek vycestujete, bola jedna z tých múdrejších hračkárskych kúp.
5. Makové tanečnice
V máji môžeme čakať na lúkach a medzi burinou kade tade tieto krásne tanečnice. Že aké tanečnice?
Vietor im len sukňu dvihol dohora. Vezmite rozkvitnutý kvet maku divého, prehoďte lupene dole, vznikne parádna sukňová krinolína. Makovú hlavičku stačí dokresliť. Hotovo!
6. Minizáhrada
Napokon netreba vlastne nič extra vymýšľať. Záhrada, pestovanie, polievanie, vôňa vlhkej hliny, pozorovanie, tešenie z rastu, komunikovanie s rastlinami a na záver pochutnanie si, je hra hodná aj detského hráča.
Nedávno si dvojročná dcéra listovala v miniatúrnej knihe, tak som jej ju prečítala našla sa v nej celkom pekná pointa.
Malý zajačik chce všetkým pomáhať v záhrade, ale oco, mama aj starší brat ho pošlú preč, že je na to ešte malý. Kniha končí fantastickou úrodou mrkvy, ktorú sa mu podarilo vypestovať v pieskovisku, kde sa o ňu parádne a úplne sám staral.
Mrkvu by som však na záhradkárske začiatky až tak neodporúčala. Najvďačnejšia je napríklad žerucha, kde máte výsledky takmer pred očami a žatvu po pár dňoch.
Ale to je relatívne nuda, keďže tej stačí kus vaty. Napríklad hrášok je na prvé detské pestovania dobrý adept. Rastie dostatočne rýchlo, dostatočne zaujímavo a fakt dobre chutí. Vyčleňte deťom kúsok vlastnej hriadky alebo to môžu skúsiť vo vlastnom črepníku.
TIP: Ďalšie zaujímavé tipy na rôzne outdoorové či zážitkové aktivity pre deti vo veku od 4 – 8 rokov nájdete aj v environmentálne zameranom časopise Stromáčik. Pre rodičov a pedagógov poskytuje cenné rady a inšpirácie, ktoré rozvíjajú mnohé zručnosti a schopnosti detí napr. matematicko-logické, umelecko-kreatívne, pohybové či komunikačné.
Text a foto: Martina Töröková
Zdravím, mali by ste niekto dobrý kontakt na niekoho šikovného kto by mi urobil…