Prudký svah ako východiskový bod pre záhradu, to je oriešok pre každého záhradného architekta. Inšpirujte sa vydarenou premenou.
Záhrada vo svahu je zvyčajne náročnejšia na realizáciu ako tá v rovine. Pracuje sa s terénom a neraz je nutné zabezpečiť i stabilitu svahu. Pritom sa nesmie zabúdať na drenáž oporných múrov, pretože mokrá pôda po daždi alebo roztopení snehu je veľmi ťažká a bez možnosti odtekania by mohla napáchať veľa škody.
Ak sa však realizácia vo svahu vydarí, poskytuje niekoľko viac alebo menej oddelených úrovní a zákutí s rôznou atmosférou. Veľkým plusom býva i výhľad do okolia, ktorý by bol hriech nevyužiť. Keď dom pri navštívenej záhrade prešiel rekonštrukciou, i plocha okolo si vyžiadala úpravy. Kedysi tu totiž bol iba sad pod lesom s lúkou a čiastočne realizovaný oporný múrik.
Tvorivá spolupráca
Záhradný architekt Ferdinand Leffler z Atelieru Flera, ktorého domácim odporučili známi, spomína: „Dostali sme plnú náruč dôvery a tú sme, myslím, nesklamali. Spolupráca s majiteľmi bola tvorivá, zábavná, partnerská, veľa sme diskutovali. Dá sa povedať, že majitelia záhrady boli súčasťou tvorivého procesu.“
V spolupráci s architektom domu Radimom Babákom doriešil ateliér oporný múr. Aj vďaka nemu je obytná záhradná plocha pri dome v rovine. Pribudlo vonkajšie osvetlenie a atraktívny záhradný domček. Ale pozor, neslúži na náradie. Je to parádne a plne vybavené štúdio s posteľou a kozubom, akýsi lákavý a blízky únik zo všednosti v blízkosti lesa.
Princípy vydarenej realizácie
Ferdinand pokračuje: „Základom tejto záhrady sa stal rešpekt k okoliu, čiže fantastickým výhľadom z jednej strany a k hlbokému lesu z druhej. Dôležitá je i zvládnuteľná údržba, majitelia sa nesmú stať otrokmi svojej záhrady. Aby sme podporili prirodzenosť tohto miesta, využívali sme lokálne materiály. Máme radi vtip, nadhľad a pohodlie. Napriek komplikovanému terénu sa nám podarilo zabezpečiť skvelú a bezpečnú obslužnosť.“ Súčasťou oporného múrika je systém odvodnenia a priamo v ňom je i zabudované osvetlenie.
Na „troch poschodiach“
Zjednodušene povedané, záhrada má dnes „tri poschodia“ s jedným „meziposchodím“. Tým prvým je do roviny založená časť pri dome. Drevená terasa s príjemným sedením je rozšírená o plochu s veľkoformátovou dlažbou, v ktorej je situované pieskovisko pre deti a niekoľko trvalkových, prírodne poňatých záhonov. Prím v nich hrajú suchomilné trvalky, ako sú šalvie, levandule, pakosty, echinacey a trávy.
Popri záhradnom domčeku – štúdia – sa našlo na „meziposchodí“ miesto na menší úžitkový záhon. Na „druhom poschodí“ sa po úprave do roviny nachádza prírodné zákutie s ohniskom. Stojí na mlatovom povrchu odčlenenom od trávnika kovovým lemom. Dubové výrezy v tvare kocky slúžia na sedenie. Túto časť od „tretieho poschodia“ – pôvodného svahu so starými jabloňami pod lesom – oddeľuje menej príkry svah s výsadbou trvaliek.
Text: Ing. Monika Králová
Foto: Atelier Flera
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, prosím o radu, čo vysadiť na slnečný svah /šikmý násyp pod betónovým…