Niektoré rastliny sú vhodné ako okrasné, iné majú liečivé účinky alebo sú dokonca opojné. Existujú však aj také rastliny, ktoré toto všetko spájajú, a medzi nimi je aj kocúrnik obyčajný (Nepeta cataria).
Ak vás zaujalo v súvislosti s touto rastlinou slovo „opojné“, tak vedzte, že ako droga pôsobí na mačky. Kocúrnikovým omamným fluidom sa okrem domácich mačiek nechávajú podmaniť aj veľké mačkovité šelmy, ako levy, leopardy, tigre, pumy a podobne.
Ako kocúrnik pôsobí na mačky?
Alebo ako vyzerá mačacie opojenie? Zviera, ktoré je magicky fascinované vôňou tejto rastliny, sa hneď po prvom zavetrení snaží o maximálny kontakt s jej pôvodkyňou. Ak môže, tak si ju slastne natiera na tvár, váľa sa v nej a úplne bez dôstojnosti sa opája extatickými stavmi. Je to celkom zaujímavé predstavenie, ktoré si môžete nájsť aj na internete pod anglickým označením kocúrnika „catnip“.
Opojný účinok však kocúrnik nemá na každého mačacieho jedinca. Uvádza sa, že iba 2/3 mačacej populácie majú genetické predispozície na vyvolanie daného efektu, vôňa údajne nijako nepôsobí ani na mačiatka.
Podobné látkové zloženie ako kocúrnik má aj koreň valeriány lekárskej (Valeriana officinalis), ktorý taktiež vzbudzuje opojné stavy. Tieto chemické zlúčeniny a ich účinky zvieratám nijako neškodia a nevyvolávajú ani závislosť, práve naopak, ak sú s nimi zvieratá v častom kontakte, zovšednejú im.
Stav opojenia trvá len niekoľko minút a následne spontánne odznieva. V ten istý deň rastlina na zviera viac neúčinkuje. Takže ak máte pre svojho zvieracieho miláčika vyrobenú takúto prírodnú hračku na rozptýlenie (napr. vankúšik alebo ponožku s výplňou sušenej vňate), po chvíľkovej „zábavke“ je vhodné ju na nejaký čas dobre ukryť na nedostupné miesto.
Kocúrnik ako liečivá rastlina
A čo ľudia? V ľuďoch kocúrnik síce takéto stavy nevyvoláva, ale ako liečivá rastlina má všestranné využitie. Pomáha pri liečbe ženských problémov, nervových porúch aj migrén, podporuje trávenie, používa sa aj proti hnačkám či chronickej bronchitíde.
V záhradách sa pestuje najmä kocúrnik Mussiniho (Nepeta racemosa), ktorý sa teší stále väčšej obľube pre svoj okrasný efekt, odolnosť, dlhé obdobie kvitnutia a celkovú nenáročnosť na vlahu a živiny. Využíva sa v mestských výsadbách, pretože dobre znáša neblahé podmienky znečistenia, ale nájdeme ho aj v súkromných záhradách.
V záhradách sa tiež môžeme stretnúť s už spomenutým kocúrnikom obyčajným. Existuje aj druh s citrónovou arómou (Nepeta cataria var. citriodora), ktorý je obzvlášť zaujímavý aj ako čajovina. Za zmienku stojí aj kocúrnik záhradný (Nepeta × faassenii) ako kríženec druhov Nepeta racemosa a Nepeta nepetella. Množí sa výsevom, ale ak potrebujete len pár rastlín, je pohodlnejšie zakúpiť si už hotové sadeničky zo záhradníctiev – v tomto prípade môžete prakticky hneď po výsadbe očakávať efekt ich plnej krásy.
Ako pestovať kocúrnik?
Kocúrnik si ľudia môžu mýliť s vizuálne podobnou medovkou, na rozdiel od medovky je však trochu plstnatý a jeho aróma sa blíži ku škoricovým tónom. Farba kvetov sa v porovnaní s medovkou obvykle pohybuje medzi odtieňmi modrej, fialovej alebo ružovej, no existuje aj biela verzia kocúrnika, ktorá je medovke veľmi podobná.
Kocúrnik vďaka svojej nenáročnosti znesie dokonca aj suchú, chudobnejšiu pôdu. Uprednostňuje skôr slnečné miesta, ale dokáže vydržať aj v tieni či vo väčšom chlade, čím sa líši napríklad od levandule. Kvitne od mája až do mrazov, aj preto sa stáva veľmi cennou, i keď veľmi nenáročnou rastlinou.
Po zime je vhodné kocúrniky rázne zostrihať. Nemusíte sa toho báť, celé mohutné trsy sa totiž rýchlo obnovujú počas ďalšej sezóny, preto na ich značné rozmery treba pamätať už pri samotnej výsadbe.
Stretli ste sa už s týmto prírodným zázrakom v záhradách či vo verejných výsadbách? Ak nie, tak čoraz populárnejší kocúrnik vás môže rýchlo presvedčiť o svojich kvalitách. Napokon, až sedem z desiatich mačiek hovorí, že by ste si túto rastlinu mali vysadiť!
Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…