Príjemné jarné či jesenné dni môžeme využiť na budovanie fóliovníka, ktorý nám poslúži aj v zime, na prezimovanie črepníkových rastlín a na jar vďaka nemu začneme sezónu pestovania o dva až tri týždne skôr.
Čo budeme potrebovať
Materiál:
- drevené preklady, hrady alebo podvaly
- dlhé 4 m a s prierezom 15 × 15 cm
- namorené rezivo
- 5 × drevené hranoly dlhé 4 m, s prierezom 4 × 5 cm
- 3 × drevené hranoly dlhé 3 m, s prierezom 4 × 5 cm
- 24 x drevené hranoly dlhé 2 m, s prierezom 4 × 5 cm
- samorezné skrutky do dreva
- pozinkované, s krížovou zapustenou hlavou
- klince lepenkové
- so širokou hlavou,
- malé klinčeky
- jazierková fólia, agrofólia
- makadam
- frakcia 8 – 16 mm
- kovové uholníky
- kovové pláty
- pántiky na dvere a okno
- ornica, substrát, vyzretý kompost
Náradie:
- pracovné rukavice
- rýľ, lopata
- fúrik
- hrable
- meter
- vodováha
- motorová píla
- kotúčová píla
- brúska na drevo
- akumulátorový skrutkovač
- kladivo
- orezávač
Náročnosť: ***
Čas: 1 deň
Ľudia: 2 – 3
Pracovný postup
1. VÝKOP
Zvolíme miesto na fóliovník a vytýčime jeho pôdorys s rozmermi 2,5 x 3,5 m. Na tejto ploche vyberieme zeminu do hĺbky jedného rýľa.
2. PODKLAD
Plochu urovnáme a na obvode pôdorysu vykopeme žľaby na drenáž. Tie zasypeme vrstvou makadamu a vodorovne utlačíme.
3. ZÁKLAD
Na masívnych trámoch si vyznačíme dielce základu fóliovníka. Vymeriame 2 dĺžky a 2 šírky a narežeme motorovou pílou.
4. IZOLÁCIA ZÁKLADU
Trámy obrúsime a každý dielec obalíme jazierkovou fóliou. Potom zmontujeme základ a ukotvíme ho na makadamovú drenáž.
5. RÁM BOČNÝCH STIEN
Z hranolov s prierezom 4 × 5 cm zmontujeme 2 rámy bočných stien. Výška každého z nich bude 1,6 m a vonkajšia dĺžka 3,5 m.
6. BOČNÉ STENY
Rámy vztýčime na základe a vzájomne ich podprieme priečnou latou. Narežeme si vnútorné rebrá – 3 na každú stranu a prichytíme ich.
7. UKOTVENIE
Rámy aj vnútorné rebrá ukotvíme kovovými uholníkmi. Pričom rámy kotvíme o izolovaný základ, rebrá o spodnú a vrchnú hranu rámu.
8. ČELÁ STRECHY
Spravíme si prípravu na dvere, ktorá má výšku 2 m a šírku 0,7 m. Potom vymeriame napílime hranoly, ktoré budú tvoriť čelo a zadok strechy.
9. STREŠNÝ TRÁM
Čelo aj zadok steny priskrutkujeme o bočné steny. Vymeriame a odpílime si strešný trám, ktorým spojíme hrot čela a zadnej steny.
10. UCHYTENIE STRECHY
Podľa hrán čela strechy si napílime 6 strešných rebier – na každú stranu 3. V pravidelných rozstupoch ich priskrutkujeme.
11. SPODNÉ ZAVETRENIE
Z odrezkov, ktoré nám zostali po pílení hranolov s prierezom 4 × 5 cm, si napílime prepaženia a spravíme zavetrenie pri základni.
12. HORNÉ ZAVETRENIE
Rovnako postupujeme aj vo vrchnej časti. Pre väčšiu stabilitu konštrukcie spravíme uhlopriečne zavetrenie aj tam, kde prisadá strecha.
13. PRICHYTENIE FÓLIE
Na hotovú konštrukciu natiahneme agrofóliu. Celou jej šírkou obalíme najskôr spodnú časť, napneme a priklincujeme „papierákmi“ so širokou hlavou.
14. STRECHA
Potom nasleduje strecha a obe čelá. Znova sa snažíme natiahnuť fóliu v jednom celistvom kuse. Pripevníme opäť širokými „papierákmi“.
15. STRECHA A OKNO
Nakoniec dorobíme dvere, ktoré zavesíme na jednoduché pántiky. Dôležité je aj okno v zadnej časti, aby sa dal fóliovník dobre vetrať.
Schéma fóliovníka s rozmermi hrán
Dobré rady
Materiál
Najlepšie je drevo, ktoré nepodlieha rýchlo skaze. Trvanlivý je napríklad agát, aj buk. Výborne sa však pracuje so smrekovým drevom, ktoré je u nás asi najdostupnejšie. No keďže ide o mäkké drevo, dôkladne ho musíme pred stavbou namoriť a zakonzervovať.
Príprava
Tá je doslova podmienkou. Hranoly, z ktorých budeme fóliovník budovať, budú pod tlakom vyššej vlhkosti a tepla. Musia byť preto odolné, takže skôr, ako sa pustíme do stavby, hranoly si namoríme. Po zaschnutí môžeme ešte drevo ponatierať bezfarebným lakom na drevo, aby sme ho dôkladnejšie zakonzervovali.
Stavba
Na stavbu používame rovné suché rezivo, a aby sme si precíznejšie napílili jednotlivé diely, používame aj uholník a sťahovačku. Ak máme narezať viac dielov rovnakých rozmerov, hranoly stiahneme spolu sťahovačkou a pomocou uholníka presne naznačíme líniu rezu. Kotúčovou pílou potom môžeme všetky diely odrezať naraz.
Po dokončení
Do hotového fóliovníka navezieme kompost a necháme ho až do prvých mrazov vetrať. Ak je slnečná zima, môžeme v ňom zimovať veľké črepníkové rastliny. Keď príde čas predpestovania priesad, fóliovník zavrieme a utesníme. Počas sezóny tu môžeme začať ako prvú vysievať zeleninu s rýchlym vegetačným cyklom – šalát, reďkovku, pažítku.
Tip autora:
Na stavbu fóliovníka buďte minimálne dvaja, ideálne traja. Jednak vždy treba čosi aj pridržať, zmerať, prichytiť, jednak vám stavba pôjde lepšie od ruky a bude aj veselšie.
Text: Ing. František Laššák
Foto: Ing. František Laššák, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobry den, mili spoluzahradkari:slight_smile: Mam moznost za symbolicku cenu zi…