Čo by ste povedali na malého, nenáročného domáceho miláčika, ktorého strava nestojí ani cent? A to nie je všetko. Netreba s ním chodiť na vychádzky, k veterinárovi ani upratovať po ňom neporiadok. Naopak, on pomôže vám. Zbaví vás odpadu, vytvorí výživné hnojivo pre rastliny a kôš na smeti budete zaručene vynášať menej. Zoznámte sa s kalifornskými dážďovkami!
Ako na kompostovanie s kalifornskými dážďovkami
Kompostovanie s pomocou kalifornských dážďoviek sa nazýva vermikompostovanie. Je veľmi jednoduché a časovo nenáročné, určite si ho obľúbite.
Princíp výroby vermikompostu je založený na schopnosti dážďoviek premieňať vo svojom tráviacom trakte organickú hmotu, pričom vylučujú látky bohaté na živiny. Odmenou za starostlivosť o dážďovky je prvotriedny vermikompost a tzv. dážďovkový čaj, ktorým môžeme polievať všetky izbové, záhradné rastliny a zeleninu. Obsahuje všetky dôležité živiny, vďaka čomu rastliny rastú rýchlejšie a majú bohatšiu úrodu.
Hnojenie rastlín vermikompostom sa pozitívne odzrkadľuje na odolnosti rastliny voči stresu, škodcom, hubám a plesniam.
Ako založiť vermikompost
Na vznik vermikompostu budeme v prvom rade potrebovať vermikompostér. Ten si môžeme kúpiť alebo vyrobiť.
Vermikompostér môže byť jedno alebo viacposchodový. Ide o nádobu z pevného a nepriehľadného materiálu s vekom. Vermikompostér by mal byť dostatočne priestranný a mal by mať drenážne otvory na dne. Pod vermikompostér treba umiestniť druhú nádobu na zachytávanie prebytočnej vody. Vzniknutá tekutina je spomínaný dážďovkový čaj, ktorý môžeme rovnako ako kompost použiť na hnojenie. Nádoba na kompost môže byť z dreva alebo umelej hmoty. Praktickejšia na údržbu je umelohmotná.
Základom vermikompostu je podstielka. Vytvoríme ju z navlhčených kartónov, novín, slamy, sena, hoblín a listov. Kalifornské dážďovky si potrpia na primeranú vlhkosť prostredia. Či je podstielka dostatočne vlhká zistíme tak, že pri stlačení by z nej malo kvapnúť pár kvapiek vody.
Kde umiestniť vermikompostér
Vermikompostér nesmie byť umiestnený na priamom slnku, ani tam, kde sú mínusové teploty. Dážďovkám vyhovujú teploty v rozmedzí 5 až 30 stupňov celzia. Keď teplota klesne pod 5 stupňov, ich aktivita sa výrazne zníži. Keď klesne pod nulu, zamrznú. Ani prílišné teplo im nerobí dobre, začnú z vermikompostéra utekať a hľadať si nový domov. Vermikompostovať môžeme v interiéri i exteriéri, všetko závisí od správnej teploty.
Čím kŕmiť kalifornské dážďovky
Aby to dážďovkám išlo ako masle, je dôležité kŕmiť ich čo najmenšími kúskami zbytkov. Tie krájame alebo striháme na malé kúsky veľké približne 1 centimeter. Ak budú väčšie, môže sa stať, že dážďovky nestíhajú kompostovať a prejaví sa to smradom, plesňou a muškami. Domácich miláčikov kŕmime raz až dvakrát týždenne. Sú naozaj veľkí jedáci, pretože za deň zjedia toľko, čo vážia. Kalifornským dážďovkám chutí všetok kuchynský odpad neživočíšneho pôvodu:
- surové a varené zbytky a šupy z ovocia a zeleniny (aj nahnité)
- rozdrvené vaječné škrupiny
- rozdrvené orechové škrupiny
- odumreté časti rastlín, seno, slama
- zbytky pečiva (len malé množstvo, pretože pečivo začína rýchlo plesnivieť)
- čajové vrecúška
- rolky z toaletného papiera, obaly z vajíčok, kartóny
- kávový odpad (len zriedka, inak hrozí prekysličenie, ktoré dážďovkám škodí)
- lufa
Čím nekŕmiť kalifornské dážďovky
- mäsom, rybami, kosťami
- mliečnymi výrobkami
- citrusmi
- olejmi a tukmi
- zvyšky varených slaných a mastných jedál
Ako odobrať vermikompost alebo Keď sa dážďovky sťahujú
Z jednoposchodového vermikompostéra odoberieme hnojivo tak, že zhrnieme spracovaný materiál na jednu stranu nádoby. Na druhú stranu súčasne vložíme nový odpad. Dážďovky sa začnú prirodzene premiestňovať na nové miesto a hotový vermikompost tak môžeme vybrať z nádoby.
Z viacposchodového vermikompostéra vyberáme kompost tak, že po naplnení jedného poschodia do ¾ začneme plniť ďalšie. Keď dážďovky spracujú obsah prvého poschodia, presťahujú sa na ďalšie. Tým pádom nám ostane nádoba bez dážďoviek a môžeme z nej vybrať hnojivo.
Pri manipulácii s dážďovkami nepoužívame ostré predmety, nezabúdajme, že ide o živé tvory, ktoré by sme mohli zraniť.
Ako použiť vermikompost?
Jednoducho – dážďovkový čaj zmiešame v pomere 1:10 s vodou a používame na zálievku izbových a záhradných kvetov a rastlín.
Pevný kompost pridávame buď priamo na povrch zeminy alebo ho do nej zapracujeme v pomere 1:3 (1 diel kompostu a 3 diely zeminy). Vermikompost je užitočný aj pri výseve semien. V tomto prípade ho zmiešame so substrátom a pieskom v pomere 1:1:3. Výborne sa osvedčil pri sadení a presádzaní ovocných stromov. Jeho pridaním ku koreňom predchádzame odumretiu.
Kde zohnať kalifornské dážďovky
Kúpiť ich môžeme v špecializovaných obchodoch, ale existujú aj komunity, kde nám ich podarujú nadšenci. S ich hľadaním nám pomôže táto červíčia mapa mapa: https://www.mapotic.com/cervicia-mapka. Áno, aj taká existuje!
Sú kalifornské dážďovky naozaj k Kalifornie?
V latinčine ich nájdeme pod názvami Eisenia fetida, Eisenia andrei a eisenia hortensis. Pomenovanie „kalifornské“ získali pravdepodobne preto, že ich ako prví začali na kompostovanie používať kalifornskí farmári. Inak žijú aj v našich zemepisných podmienkach, Eisenia fetida je pôvodne európsky druh.
Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…