Rozhodujete sa medzi kondenzačným kotlom a hybridným systémom s kotlom a čerpadlom? Vyberte si až po tom, ako zvážite všetky pre a proti.
Skôr ako porovnávať, najprv vám povieme, ako oba systémy fungujú. Kondenzačný kotol má zabudovaný výmenník a v ňom sa ochladzujú spaliny, ktoré sa premenia na úžitkové teplo.
Pri tradičnom kotle by spaliny unikali do ovzdušia. Ale vďaka kondenzácii sa spaliny recyklujú a vďaka tomu kotol dosahuje účinnosť až 90 %.
Hybridný vykurovací systém funguje podobne. A to preto, že pozostáva z dvoch častí – kondenzačného kotla a tepelného čerpadla.
Tepelné čerpadlo vyrába teplo zo vzduchu, zeme alebo vody a odovzdáva ho do domácnosti. Takto dokáže váš príbytok bez problémov vykúriť.
V zimnom období tepelné čerpadlo nepracuje s najvyššou možnou efektivitou, preto je dobré mať aj doplnkový zdroj (napríklad plynový kotol).
Porovnajte si pre a proti
Zatiaľ čo kondenzačný kotol dosahuje účinnosť okolo 90 %, efektivita tepelných čerpadiel je ešte vyššia. A to preto, že teplo pochádza z relatívne nevyčerpateľných zdrojov.
Okrem nich tepelné čerpadlo potrebuje už len elektrinu na pohon vonkajšej jednotky. A pri jednom kilowatte elektriny vznikajú tri kilowatty tepla, čo efektivitu tepelných čerpadiel ešte zvyšuje.
Myslite ale na to, že tepelné čerpadlo funguje najefektívnejšie pri teplote okolo 20 ºC. V tuhých mrazoch stráca na účinnosti a nedokáže vykúriť dom ako kondenzačný kotol.
Preto aby ste mali doma neustále teplo, potrebujete buď samostatný kondenzačný kotol, alebo hybridný systém, ktorý má aj čerpadlo, aj kotol.
Výhodou hybridného vykurovacieho systému je, že v lete vám na kúrenie postačí tepelné čerpadlo. To súčasne v lete dom skvelo vychladí, takže vám netreba samostatnú klimatizáciu.
Navyše, hybridný systém sám podľa vonkajšej teploty spúšťa buď tepelné čerpadlo, alebo kotol. A to robí kúrenie ešte efektívnejším. Naproti tomu kondenzačný kotol pracuje nepretržite. Ako samostatná jednotka vám totižto nevykuruje len dom, ale ohrieva aj vodu.
A teraz sa pozrime na finančné úspory. V tomto má opäť navrch tepelné čerpadlo, ktoré dokáže znížiť ročné výdavky za energie až o 950 eur.
Ak chcete doma len kondenzačný kotol, rátajte s ročnou úsporou 350 eur. Z hľadiska šetrenia peňazí je teda ideálny hybridný systém, pretože v lete vám prináša najvyššiu možnú úsporu tepelné čerpadlo a v zime vám čo-to ušetrí kotol.
Rovnako dobrou voľbou je hybridný systém aj z hľadiska životnosti. Ani jedno zo zariadení – kotol a tepelné čerpadlo – sa neopotrebúva na maximum. A keď dbáte na pravidelné prehliadky, vydržia vám naozaj dlho.
Spomedzi ďalších kritérií berte do úvahy uhlíkovú stopu. Hoci kondenzačné kotly samostatne ušetria až 1,7 tony CO2 ročne, pri tepelných čerpadlách je to ešte viac.
Čerpadlá totižto nevypúšťajú žiadne emisie a kotol funguje len v prípade potreby, vďaka čomu zanechávajú minimálnu uhlíkovú stopu.
Nakoniec dávame do pozornosti počiatočné náklady, ktoré sú oveľa nižšie pri kondenzačných kotloch. Takéto kúrenie vás so zásobníkom na vodu vyjde do 2000 eur.
Ale hybridný systém je oveľa drahší. Samotné zariadenia stoja niekoľko tisíc. K tomu si musíte pripočítať inštaláciu a prípadné zmeny v dome.
Tepelné čerpadlo totižto funguje najlepšie, keď ho napojíte na podlahové kúrenie. A takáto zmena tiež stojí pár tisíc eur. Pri novostavbách preto treba zvážiť, ktorý systém zvolíte. Či to bude podlahový alebo radiátorový.
Vybrali ste si? Prejdite na náš web immergas.sk, kde si môžete pozrieť niekoľko modelov kondenzačných kotlov aj tepelných čerpadiel, ktoré viete použiť už pre existujúci vykurovací systém.
Zdroj: IMMERGAS EUROPE S.R.O
Zdravim, na chalupe sme menili komplet rozvody vody, vrátane tlakovej nádoby v k…