Koniec sezóny v úžitkovej záhrade: Posledné práce v ovocnom sade, čo s hriadkami a ako vysadiť ovocný strom

V novembri vstupuje do finále aj starostlivosť o úžitkovú časť záhrady. Ktoré práce teraz nevynechať?

Výsadba cesnaku
Foto: Shutterstock

Zberáme mangold a špenát

Mangold poskytuje počas sezóny veľký úžitok. Je to všestranná, hoci málo pestovaná zelenina, ktorá ďalej rastie aj počas teplej a vlhkej jesene.

Stopkový a listový mangold zberáme až do začiatku zimy. Odlamujeme najkrajšie vonkajšie listy a nechávame vnútorné listové srdiečko. Pozberané listy zužitkujeme čo najskôr. Počas prvých mrazivých dní porast zakryjeme netkanou textíliou, no keď sa oteplí, rastliny odkryjeme.

Tesne pred príchodom zimy do hriadky s mangoldom nahrnieme suché lístie, čím mu umožníme lepšie prezimovať. Skoro na jar si potom budeme môcť pozberať mladé lístky.

Počas slnečných novembrových dní poskytuje mladé listy aj špenát, ktorý sme si vysiali koncom leta alebo začiatkom jesene. Zberáme ich vždy dopoludnia.

Mangold v drevenej debničke
Z mangoldu odtrhávame len jednotlivé listy, korene necháme v pôde. Foto: Shutterstock

Užitočné jesenné práce

Z voľných hriadok, ktoré nerýľujeme, odstránime trvácu burinu aj s koreňmi. Pažítke zrežeme nadzemnú časť, zároveň pôdu v okolí trsov prekypríme.

Do kompostu premiestnime aj zvyšky listov z rebarbory. Aj táto trváca rastlina ocení jesenné prekyprenie pôdy a zapracovanie kompostu. K bázam mladších rastlín v tomto období nahrnieme zeminu alebo ich zakryjeme ihličnatými chvojkami.

Trochu kompostu sa teraz vyplatí prisypať aj k trsu štiavca záhradného. Z porastu špargle ostriháme suchú nadzemnú časť a na povrch pôdy rozsypeme kompost.

Zakrytie chúlostivých druhov hlinenou nádobou
Na zakrytie chúlostivých druhov sa hodia aj hlinené nádoby. Foto: Shutterstock

Jesenné práce v ovocnom sade

Ku komplexnej starostlivosti o ovocné stromy patrí niekoľko dôležitých úkonov, ktoré sa realizujú najmä počas neskorej jesene. Okrem kontroly stability a uchytenia k opore pri mladých stromčekoch treba myslieť napríklad na asanačný postrek meďnatými prípravkami alebo prihnojenie drevín kompostom či maštaľným hnojom. Na čo ďalšie by sme si mali vyhradiť čas?

  1. Kmene ovocných stromov ošetríme kvalitným bielym náterom. Tým zabránime nežiaducemu prehrievaniu a praskaniu kôry počas striedania zimných mrazivých nocí a teplejších dní.
  2. Mumifikované ovocné plody by už počas zimy nemali byť na ovocných stromoch. Najneskôr koncom jesene ich všetky pozbierame. Je na nich totiž dobre zakonzervovaná hubová choroba, ktorá sa prejaví v ďalšom roku.
  3. Chúlostivé ovocné druhy a v tomto roku vysadené rastliny včas a kvalitne ochránime. K mladým rastlinám figovníkov, ale i hurmikaki nahrnieme suché lístie, ktoré zaťažíme chvojkami.
Natieranie kmeňov vápenným mliekom
Foto: Shutterstock

Vyrobte si listovku

Suché lístie bez známok chorôb z ovocného sadu, ale aj z okrasnej záhrady pozbierame a sústredíme na jednu kopu v zadnej časti záhrady, kde ho využijeme na výrobu listovky. Tú v ďalších obdobiach zužitkujeme na prípravu pestovateľských substrátov.

Vetranie pivníc

V priebehu jesene postupne zapĺňame pivnice pozberanou úrodou. V novembri sa ešte vyskytujú pekné slnečné dni a vtedy, najlepšie napoludnie, môžeme pivnice dôkladne vyvetrať. Okrem vetrania sústredíme pozornosť aj na včasné odstránenie nájdených hnilých plodov.

Stromčeky v kvetináčoch

Častejšie než v záhradách sa s nimi stretávame na balkónoch a terasách. Počas sezóny poskytujú zeleň, pekné kvety a často aj chutnú úrodu, pritom nezaberú veľa miesta. Pred zimou sa o ne musíme vhodne postarať.

V suchých a teplých novembrových dňoch ich ešte zalievame. Pred avizovanými silnejšími mrazmi nádoby obalíme do jutoviny alebo bublinkovej fólie a prenesieme bližšie k stene domu alebo na chránené miesto. Osvedčilo sa vložiť kvetináče do prepravky naplnenej suchým lístím.

Stromčeky v kvetináčoch
Foto: Shutterstock

Vyskúšajte pestovať dulu

Vysádzať túto menej známu ovocnú drevinu môžete aj počas jesene, ale len v nižších lokalitách, inde je na to vhodnejšia jar. Na výber je hruškovitý alebo jalbkovitý tvar plodu.

Jeden stromček prinesie po pár rokoch slušnú a voňavú úrodu, plody majú zaujímavé možnosti využitia, no konzumujú sa len po tepelnej úprave. Duly (Cydonia oblonga) prospievajú na slnečných a chránených miestach s výživnou, ľahšou až stredne ťažkou pôdou. Nedarí sa im v pôdach s vyšším obsahom vápnika.

Vetranie skleníka zníži riziko infekcií

Nízka hladina svetla zvyšuje v uzatvorenom skleníku riziko šírenia hubových chorôb. Musíme nájsť rovnováhu medzi vetraním a udržiavaním tepla pre rastliny, ktoré sa v ňom nachádzajú. Automatický systém sa o vetranie počas teplých slnečných dní postará sám, no ak ho nemáme, otvoríme okná manuálne na niekoľko hodín uprostred dňa. Rastliny zalievame málo a obozretne, aby sme zbytočne nezvyšovali vzdušnú vlhkosť.

Vetranie skleníka
Foto: Shutterstock

Vysádzame ovocné stromčeky

V záhradníctvach je už tradične počas jesene dostupná široká škála rôznych ovocných stromov a krov. Vhodné obdobie na ich výsadbu nastáva po 15. októbri a vysádzať môžeme, až kým nie je zamrznutá pôda.

Pokiaľ ide o konkrétne ovocné dreviny, do pôdy teraz môžu ísť napríklad jablone, hrušky, slivky, višne, čerešne, ringloty a ďalšie druhy. Vybrať si môžeme buď jedince s koreňovým balom, alebo bez neho, tie však musíme pred výsadbou vhodne upraviť. Výpestky s koreňovým balom sú síce drahšie, no majú vyššiu záruku ujatia. Základom úspechu je vždy dôkladná príprava stanovišťa, keďže je predpoklad, že vysádzaná drevina tu bude rásť najbližších niekoľko rokov.

Ako vysadiť ovocný stromček s koreňovým balom

  1. Miesto pre ovocný stromček by malo byť čo najslnečnejšie, s výživnou a priepustnou pôdou. Ak budeme vysádzať do trávnika, najskôr odstránime väčší kus trávnej mačiny.
  2. Jama by mala byť dostatočne veľká, ideálne raz taká veľká, ako je koreňový bal vysádzaného stromčeka. Jej dno skypríme na výšku rýľa a zároveň sem môžeme nasypať preosiaty kompost.
  3. Koreňový bal deň vopred dôkladne zavlažíme. Tesne pred výsadbou ho opatrne vytiahneme z kontajnera, no nerozoberáme. Drevinu vysádzame do takej hĺbky, v akej rástla v plastovom kontajneri.
  4. 4. Oporné koly dáme do vykopanej jamy a potom do nej vložíme koreňový bal stromčeka. Zasypeme ho pôdou z vrchnej časti výkopu, ktorý môžeme zmiešať so záhradníckym substrátom. Nakoniec povrch utlačíme a dobre zalejeme.
Vysadba ovocneho stromu 1B9A4979
Foto: Miro Pochyba

Na čo ešte počas novembra nezabudnúť?

  • Do konca mesiaca môžeme vysiať do ešte nezamrznutej pôdy menšiu časť osiva koreňovej zeleniny. Vyklíči až v nasledujúcom roku, ale v predstihu pred tradičnými jarnými výsevmi.
  • Do kvetináčov v skleníkoch a na verandách si ešte môžeme vysiať valeriánku. Počas zimy nám poskytne chutné a zdravé listy.
  • Vyhnojíme prázdne zeleninové hriadky maštaľným hnojom. Po rozmiestnení sa musí hnoj čo najskôr zapracovať do pôdy.
  • Naďalej môžeme na pripravené hriadky vysádzať namorené strúčiky cesnaku.
  • Spod ovocných stromov pravidelne odstraňujeme všetko opadané lístie a hnijúce plody.
  • Ovocným drevinám odrežeme všetky suché a poškodené výhonky a podľa potreby ošetríme popraskanú kôru.
  • Odstraňujeme väčšie vrstvy machov a lišajníkov z kôry ovocných stromov a krov.
  • Pripravujeme jamy na jarnú výsadbu nových stromčekov.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku