Pre mnohých príliš aromatická burina, ktorá sa na divoko rozrastá kdekoľvek v záhrade, si vskutku zaslúži pozornosť. Celé tisícročia ľudia využívali kôpor pre jeho chuť, vôňu, no zároveň významné liečivé vlastnosti.
Čo v sebe skrýva aromatický kôpor?
Kôpor voňavý je jednoročná aromatická bylina pochádzajúca z východnej oblasti Stredozemia a zo západnej Ázie. Vzhľadom na vysoký obsah vitamínu C je kôpor výborným antioxidantom. Obsahuje vitamín E, vitamíny skupiny B, vitamín A, kyselinu listovú, železo, zinok, vápnik, horčík, meď, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.
Plody (semená) kôpru obsahujú éterické oleje a majú spazmolytický účinok, brzdia množenie baktérií a pomáhajú pri problémoch s trávením. Semienka kôpru obsahujú asi 20 % oleja, 15 % bielkovín, amínové bázy, kyseliny a flavonoidy. Majú podobný liečebný efekt ako rasca alebo fenikel.
Kôpor sa svojimi účinkami vyrovná cesnaku
Kôpor má výnimočné antibakteriálne vlastnosti. Prečisťuje krv, upravuje trávenie, napomáha správnemu fungovaniu tráviaceho traktu a pohybu čriev, pomôže pri nadúvaní. Je dobrým zdrojom vlákniny, ktorá podporuje funkciu čriev. Práve prchavé oleje v kôpri dokážu neutralizovať niektoré typy karcinogénov. Kôpor znižuje stres a s ním súvisiaci vysoký krvný tlak. Je ideálnou formou prevencie pred chrípkou a nachladnutím, svoju silu nám predvedie najmä na jeseň. V prípade akútneho ochorenia uľaví pri kašli.
Olej z kôprových semien má antibakteriálne účinky podobné cesnaku. Kôpor môže poslúžiť v čase detoxikácie organizmu. Dojčiace mamičky v kôpri nájdu pomocníka na zvýšenie tvorby materského mlieka. V minulosti sa kôpor odporúčal pri nespavosti, podráždenosti aj bolestiam hlavy. Rímski gladiátori si údajne kôprom natierali pred zápasom ruky a nohy na posilnenie svalov.
Pestovanie kôpru zvládnete aj na balkóne
Kôpor je nenáročná rastlina. Vyrastie takmer všade a často ho ani nemusíte vysievať a kde-tu naňho narazíte. Má rád slnečné záveterné miesta s dostatkom vlhkosti. Radujte sa, ak ho máte v záhrade hojne, kôpor je vďačný a užitočný spoločník. Ak sa ho rozhodnete vysiať v záhrade, vysieva sa priamo na záhon. Semená vysievame ideálne vo vzdialenosti 30 cm, pričom do jedného hniezda vložíme 3 až 5 semien.
Zdroj vápnika nájdete v kôpri
Vňať kôpru má vďaka obsahu vápnika dobrý vplyv na pevnosť kostí. Kôpor je výborným zdrojom nielen vápnika, ale aj vlákniny, mangánu, železa a horčíka, čo z neho robí skvelého pomocníka pri liečbe osteoporózy. Kôpor zabezpečuje pevné kosti i kĺby a pôsobí ako prevencia proti tomuto ochoreniu. Postará sa aj o mineralizáciu našej opornej sústavy.
Prvá pomoc pri uštipnutí hmyzom
Po uštipnutí osou, včelou alebo iným hmyzom nemusíte ihneď siahať po štipľavej cibuli. Ak máte poruke kôpor, štípanec si ním pokojne potrite. Kôpor má silné antibakteriálne vlastnosti, miesto vpichu dezinfikuje a zároveň výborne pôsobí proti nepríjemnému svrbeniu.
Zdravé oči vďaka kôpru
Kôpor je výborným pomocníkom na rozmaznávanie očí. Ak po celodennej práci na počítači či po intenzívnom lúštení krížoviek cítite tlak v očiach, začervenanie očí alebo únavu, prikladajte si na oči kôprové obklady. Pripravíte si ich jednoducho. Čerstvý kôpor položte na navlhčenú gázu alebo odličovací tampón a priložte na unavené oči.
Nájdite si v kôpri priateľa, presvedčí vás svojimi liečivými účinkami:
- pôsobí ako prevencia pred chrípkou a nachladnutím
- pomôže pri silnom kašli
- je výborným zdrojom vápnika
- má výrazné antibakteriálne účinky
- prečisťuje krv a pôsobí detoxikačne
- pôsobí proti nadúvaniu a plynatosti
- má silné močopudné účinky
- preventívne pôsobí proti obličkovým a močovým kameňom
- bojuje proti karcinogénom
- pomôže pri nespavosti
- znižuje krvný tlak a stres
- pomáha pri migréne a unavených očiach
- lieči kožné ochorenia
- upokojuje miesto po uštipnutí hmyzom
Kôpor si vždy uskladnite „na horšie časy“
Čerstvý kôpor má neporovnateľne intenzívnejšiu arómu a chuť ako kôpor v inej podobe. Ak máte možnosť výberu, vždy uprednostňujte čerstvý kôpor pred sušeným. V prípade, ak máte naraz väčšie množstvo kôpru, uskladnite si nadbytok v mrazničke. Nadrobno ho nakrájajte, vložte do uzatvárateľnej nádoby a uskladnite ho v mrazničke. Uchová si tak viac vitamínov ako pri sušení a vydrží čerstvý a voňavý niekoľko mesiacov.
TIP pre vás: Žuvanie semien kôpru sa odporúča pri štikútaní. V ústnej dutine pôsobí antibakteriálne a dokáže potlačiť aj zápach z úst.
Kuchyňa: Kôpor je jedna z najlepších korenín
Do teplých pokrmov pridávame kôpor až tesne pred podávaním, aby nestratil na konci tepelnej úpravy vitamíny, chuť a vôňu. Zaobchádzame s ním opatrne, pretože príliš veľa použitého kôpru môže viesť k horkosti pokrmu. Výborný je v kôprovom prívarku, v čerstvom listovom či uhorkovom šaláte, hodí sa takmer do všetkých polievok nakyslo a nezameniteľný je, samozrejme, pri nakladaní zeleniny. Výborný je aj na dochutenie rýb.
Chuť kôpru je jednoducho nezameniteľná a kto ho nemá v obľube, mal by mu dať rozhodne druhú šancu. Odvďačí sa nielen chuťou, ale i zdravotným benefitom.
Recept: Kôprové pesto prevonia kuchyňu
Čerstvý kôpor spolu s olejom zmixujeme ponorným mixérom. Vložíme do nádobiek na ľad alebo iných malých misiek a uskladníme v mrazničke. Kedykoľvek budeme mať chuť, odoberieme si z kôprového pesta a pridáme do varenia.
Pripravte si liečivú tinktúru
Z kôpru si môžete pripraviť účinnú tinktúru. V 1/2 litri ideálne 40 % alkoholu nechajte lúhovať 200 gramov čerstvo nakrájaného kôpru po dobu dvoch týždňov. Následne sceďte cez jemnú tkaninu a skladujte v tmavej nádobe s dobrým uzatváraním.
Vnútorne môžete tinktúru používať po kvapkách. Postačujúca denná dávka je 15 kvapiek kôprovej tinktúry. Zvonka tinktúru môžete mazať na postihnuté miesta, štípance, rany, ekzém alebo používať vo forme obkladov.
Kôprový čaj pomôže pri nadúvaní a chráni naše srdce
Kôpor je schopný zastaviť rasť patogénnych baktérií. Pôsobí proti plynatosti a kŕčom. Súčasne znižuje krvný tlak a tým zvyšuje srdcový výkon, tiež zlepšuje prívod krvi do srdcového svalu. V prípade virózy je kôprový čaj účinný proti kašľu, zápalu priedušiek a bolesti hrdla. Ak neulahodil vašim chuťovým bunkám, pridajte si do čaju med alebo citrón.
Čaj z kôprovej vňate
Približne 2 čajové lyžičky sušeného kôpru zalejte 3 dcl vriacej vody. Nechajte aspoň 10 minút lúhovať a preceďte.
Čaj z kôprových semienok
Asi 2 lyžičky rozdrvených semienok kôpru zalejte 3 dcl vriacej vody. Nechajte 5 minút lúhovať a potom preceďte. Čaj sa odporúča piť 2 – 3-krát denne v množstve 1/2 šálky po jedle.
Čaj z kôpru pomôže pri odstránení obličkových kameňov. V tomto prípade sa odporúča piť aspoň po dobu 2 týždňov.
Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
Nejaké tipy? Mám ho veľa, mrazila som, ale mám pocit že v mraze stráca silu. Ako…