V jarných kvetinových záhonoch jej patrí dôležité miesto. Pestovanie korunkoviek nebýva jednoduché, ale výsledok v podobe krásnych kvetov stojí za to.
Korunkovky (Fritillaria) sú atraktívne jarné cibuľoviny. Rod zahŕňa až približne 100 druhov, ktoré sa prirodzene vyskytujú v miernom pásme severnej pologule. Nájdeme medzi nimi vyššie aj pôvabné nižšie druhy. Niektoré z nich sú už dlhoročnou súčasťou záhrad, iné sa do nich dostávajú až v posledných rokoch.
Pre tieto rastliny je typická prízemná ružica listov, olistené stonky a sklonené, zvončekovité kvety. Ich farba je v závislosti od druhu oranžová, žltá, bordová, fialová alebo biela. Rôzne veľké zapáchajúce cibule sú zložené z niekoľkých šupín. Po odkvitnutí, zožltnutí a zoschnutí listov zaťahujú do pôdy, aby sa v ďalšom roku opäť ukázali v plnej kráse. Hodia sa do moderných aj vidieckych záhrad, nižšie druhy aj na pestovanie v kvetináčoch. Pri správnej starostlivosti ide o dlhoveké okrasné rastliny.
Aké stanovište korunkovke vyhovuje?
Líši sa podľa druhu. Najčastejšie pestovaná korunkovka kráľovská (Fritillaria imperialis) napríklad vyžaduje hlbokú a výživnú, mierne vlhkú pôdu. Potrebuje slnečné stanovište, znesie však aj slabšie pritienenie. Nižšie druhy sa, naopak, lepšie rozrastajú na polotienistých až tienistých miestach, kde dokážu vytvoriť súvislejšie porasty. Atraktívna korunkovka perzská zasa ocení, ak sa v pôde nachádza drobnejší štrk.
Výsadba a starostlivosť
Cibule vysádzame na jeseň do menších a väčších skupín, nie jednotlivo (platí to hlavne pre nižšie druhy). Výnimkou je korunkovka kráľovská, ktorú vysádzame koncom leta, aby stihla do zimy zakoreniť. V jej prípade je rovnako dôležité sadiť cibule mierne šikmo. Dodržiavame odporúčanú hĺbku výsadby, ktorá sa môže líšiť podľa druhu. Predpestované rastliny v kvetináčoch, ktoré sa dajú kúpiť na jar, neskôr vysadíme s neporušeným koreňovým balom do záhrady.
Ak je suchá jar, rastlinám doprajeme vlahu. V tomto období k nim prisypeme aj preosiaty kompost. Počas pučania listov a v období kvitnutia ich môžeme prihnojiť hnojivom na cibuľoviny, čím podporíme vitalitu a odolnosť proti chorobám. Cibule korunkovky kráľovskej raz za 4 – 5 rokov vyberieme začiatkom leta z pôdy a koncom leta ich vysadíme na iné miesto. Medzi vybratím a výsadbou ich uskladníme v suchej rašeline a podcibulím nahor. Cibule nižších korunkoviek vyberať nemusíme.
Ktoré si vybrať?
Korunkovka kráľovská (Fritillaria imperialis)
Impozantná vysoká jarná cibuľovina je typická oranžovými zvončekovitými kvetmi, nad ktorými je chochol úzkych listov. Dostupná je aj odroda ʻLuteaʼ so žltým kvetom. Kvitne v apríli. Uplatní sa v zmiešaných kvetinových záhonoch, hodí sa aj na rez.
v. × š.: 100 × 30 cm
Korunkovka kockovaná (Fritillaria meleagris)
Ide o zástupcu s nádhernými ružovými až fialovými kvetmi s typickou kresbou. Obľubuje polotienisté a vlhké miesta. Dá sa pestovať v nádobách aj vo voľnej pôde, napríklad pri jazierkach.
v. × š.: 30 × 5 cm
Korunkovka perzská (Fritillaria persica)
Zaujímavý a hodnotne pôsobiaci druh so špirálovito usporiadanými listami a malými, tmavofialovými alebo aj bielymi zvončekovitými kvetmi. Hodí sa do zmiešaných kvetinových záhonov, potrebuje slnko.
v. × š.: 80 × 10 cm
Korunkovka Fritillaria uva-vulpis
Menej pestovaný druh s menšími zvončekovitými kvetmi, ktoré sú žltohnedé. V ideálnych podmienkach na polotienistých miestach s vlhkou a humóznou pôdou vytvára súvislé porasty.
v. × š.: 30 – 45 × 5 – 10 cm
Korunkovka Fritillaria michailovskyi
Patrí medzi najkrajšie kvitnúce nižšie druhy korunkoviek. Má nápadné, hnedožlté zvončekovité kvety. Rastliny sú nižšie, vyniknú, ak ich je spolu viac. Hodí sa na okraje záhonov, do skaliek a kvetináčov.
v. × š.: 10 – 20 × 5 cm
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…