Kostihoj lekársky, v češtine kostival, latinsky Symphytum officinale. Babky bylinkárky naň nikdy nedali dopustiť, pretože už z jeho názvu je každému jasné, na čo je vhodný.
Kostihoj lekársky patrí medzi trvácu bylinu, ktorú nájdeme rásť doslova všade. Obľubuje vlhkejšiu pôdu, štrkoviská, ale nájdete ho aj na okrajoch lesa a lúky. Jeho vysoký vzhľad určite neprehliadnete. Fialovo-ružové kvety, ktoré pripomínajú malé zvončeky vás ihneď zaujmú.
Nepomáha len kostiam
Zbiera sa predovšetkým samotný koreň, ktorý obsahuje veľa slizu. Na povrchu je hnedý, vo vnútri biely a mierne lepkavý. Rez na vzduchu začne rýchlo hnednúť. Na zber je najvhodnejším obdobím koniec leta a jeseň, kedy je koreň najsilnejší.
Kvety a listy kostihoja lekárskeho sa dajú sušiť a využiť na čaj pri problémoch s trávením, no viaceré látky obsiahnuté v tejto rastline sú vhodnejšie predovšetkým na vonkajšie použitie. Preto je lepšie pripraviť si z nich napríklad liečivý kúpeľ.
Mohlo by vás zaujímať: Jedlá burina z vlastnej záhrady
Ako si vyrobiť kostihojovú tinktúru
Pustite sa spolu s nami do výroby veľmi jednoduchej, ale o to viac účinnej kostihojovej tinktúry, ktorá má úžasné liečivé účinky.
Suroviny na kostihojovú tinktúru:
- koreň kostihoja lekárskeho
- lieh z lekárne alebo domáca pálenka
Postup
Koreň kostihoja očistíme najlepšie malou kefkou, čím sa zbavíme všetkých nečistôt. Nakrájame ho na menšie časti a vložíme do čistej sklenenej fľašky. Následne zalejeme liehom alebo domácou pálenkou a necháme lúhovať.
Už po troch dňoch tekutina začne krásne hnednúť. Podľa starých tradícií bola kostihojová tinktúra tým silnejšia, čím dlhšie sa lúhovala.
Čo všetko obsahuje kostihoj?
Kostihoj vo svojom koreni obsahuje veľa účinných látok v podobe trieslovín, škrobu, asparagínu, alantoínu, alkaloidov a éterických olejov. V súčasnosti sa z rastliny podarilo získať aktívnu látku, pyrolizínový alkaloid, ktorý stojí za liečivými účinkami kostihoja práve pri vonkajšej liečbe zlomenín, odrenín, zle hojacich sa rán, vredov a mnohých ďalších ochoreniach pohybového ústrojenstva.
Nielen tinktúra, ale aj masť
Vyrobiť si môžete aj kostihojovú masť. Aj tento postup nie je komplikovaný a samotný výsledok stojí za to. Ak ste podľahli výrobe domácich mastičiek, a máte ich vo svojej domácej zbierke už niekoľko, pridajte si medzi ne aj tú kostihojovú.
Suroviny na tradičnú kostihojovú masť:
- koreň kostihoja lekárskeho
- bravčová masť
Postup
Koreň kostihoja poriadne očistíme a nakrájame na drobné kúsky. Bravčovú masť zahrejeme vo vyššom hrnci, aby sme predišli prípadnému prskaniu horúcej masti všade navôkol. Do rozohriatej masti pridáme koreň kostihoja a miešame približne 5 minút, aby sa liečivé látky začali uvoľňovať. Odstavíme z ohňa a necháme odstáť 24 hodín. Na druhý deň zmes zahrejeme, aby sme dosiahli tekutú konzistenciu. Zmes prelejeme cez sitko alebo gázu do čistých nádob a necháme zatuhnúť.
Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: Mgr. Zuzana Mišotová, isifa/Shutterstock
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…