Krása za pár centov: Ako si vypestovať skalničky zo semien?

Mnohé bohato kvitnúce druhy skalničiek si môžeme vypestovať aj sami priamo zo semienok. Získame tak mladé, vitálne jedince, ktoré sú zárukou bohatého kvitnutia, a to za minimálne, alebo dokonca žiadne náklady.

Skalničky v skalke

Kontrolný zoznam

Materiál: 

  • výsevný substrát
  • riečny piesok
  • drobný štrk
  • keramzit
  • výsevná miska alebo nádoba
  • menovka
  • osivá skalničiek

Náradie:

  • záhradnícka lopatka
  • rozprašovač

Náročnosť: ***
Čas: do 1 hodiny
Ľudia: 1
Obdobie: zima, skorá jar

Pracovný postup

1. MIESTO

Substrát, krhla, nádoba a semienka

Skalničky je praktické vysievať v skleníku alebo v predsieni. Pripravíme si všetko potrebné, osivo pozberáme zo skalky alebo si ho za pár centov kúpime v predajni.

2. SUBSTRÁT

Substrát pre sklaničky

Vhodný substrát na výsev skalničiek získame zmiešaním dvoch dielov výsevného substrátu s jedným dielom čistého riečneho piesku. Môžeme pridať aj jemnejší štrk. Všetko zamiešame.

3. DRENÁŽ

Keramzit na dne nádoby

Na dno plytkej výsevnej nádoby dáme drenážnu vrstvu z keramzitu alebo drobného štrku. Zabránime tak hromadeniu vlhkosti pri koreňoch mladých rastliniek.

4. NAPLNENIE

Substrát v kvetináči

Pripravené misky naplníme hotovým substrátom. Neplníme ich úplne po okraj. Povrch jemne utlačíme a zarovnáme.

5. VÝBER

Semienka skalničiek v sáčku

Do jednej nádoby vysievame vždy jeden druh. Vrecúška so semenami otvárame postupne, nie naraz. Pripravíme si aj značkovače, aby sme mali prehľad o tom, čo máme vysiate.

6. V DLANI

Semienka skalničiek v dlani

Semená vysievame priamo z dlane, preto si ich zopár vysypeme do ruky. Tak bude výsev lepší a rovnomernejší.

7. VÝSEV

Výsev semienok skalničiek

Vysievame rovnomerne (pomedzi prsty), priamo na povrch substrátu. Postupujeme od stredu smerom k okrajom.

8. UTLAČENIE

Utlačenie substrátu v kvetináči

Semená opatrne pritlačíme k substrátu, no nezasypávame. V pripadne potreby môžeme skontrolovať rovnomernosť výsevu. Dbáme na to, aby sa semená navzájom nedotýkali.

9. VLAHA

Zavlaženie substrátu v kvetináči

Výsevy opatrne, ale dôkladne zavlažíme. Použijeme rozprašovač, nie klasickú krhličku s vodou. Silnejší prúd by mohol semená vyplaviť.

10. OZNAČENIE

Označenie výsevu

Teraz si výsevy označíme. Je to dôležité na neskoršiu identifikáciu klíčiacich rastlín. Budeme tak vedieť, čo klíči lepšie a čo horšie, prípadne čo nevyklíčilo vôbec.

11. ŠTRKOPIESOK

Štrkopiesok v dlani, kvetináč so substrátom

Na povrch substrátu nasypeme drobnejší štrkopiesok v tenšej vrstve. Výsevy umiestnime von do pareniska, aby boli semená vystavené prirodzenej teplote. Mráz im neublíži.

Dobré rady

Vhodné druhy

Zo semien si môžete vypestovať mladé rastlinky astry alpínskej, trávničky, tarice, taričky, silenky, iberky, hlaváčika, plesnivca, lomikameňa, ponikleca, maku aj piesočnice. Vhodné je zohnať si čerstvé osivo, ktoré bude mať vyššiu klíčivosť.

Obdobie

Skalničky vysievajte od februára až do začiatku marca. Výsevy môžete zrealizovať vnútri, avšak vysiate nádoby musíte umiestniť von do prirodzených podmienok, ideálne do polotieňa. Potrebné je chránené miesto. Premŕzanie výsevu nie je na škodu, práve naopak, je predpokladom klíčenia. Dokonca je vhodné, ak výsevy zakryje sneh.

Starostlivosť

Musíte dbať na to, aby bol substrát s klíčiacim osivom počas slnečných a suchších dní mierne vlhký. Klíčenie nejaký ten čas trvá, väčšinou prvé rastlinky vyklíčia až v apríli, máji, preto je potrebná trpezlivosť. Pri niektorých druhoch klíčenie trvá ešte dlhšie. Samozrejme, stále musíte myslieť na zavlažovanie, vyhýbajte sa však premokreniu substrátu. Mladé rastlinky sú naň viac citlivé. Mladé rastliny počas leta rozsaďte do malých črepníčkov. Na jeseň, prípadne nasledujúcu jar, ich môžete po zakorenení vysadiť do skalky alebo štrkových záhonov.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku