Krásny a užitočný dulovec nepotrebuje veľa. Prečítajte si odborné rady od výsadby až po zber a spracovanie plodov

Poznáme ho skôr ako okrasný ker, ktorý v jarných mesiacoch rozžiari záhradu nádhernými kvetmi. Málokto však vie, že ide zároveň aj o perspektívny ovocný druh, ktorý práve zažíva svoj rozmach.

Dulovec

Dulovec japonský (Chaenomeles japonica) je nízky opadavý ker dorastajúci do výšky 1 – 1,5 metra a šírky maximálne 2 metre. Kry sú pomerne husté, nakoľko vytvárajú veľké množstvo výmladkov. Tvoria ich tŕnisté vetvy, ktoré sú v mladosti charakteristicky plstnaté, neskôr lysé. Kvitnutie je intenzívne, dochádza k nemu na prelome apríla a mája. Kvety sú pekné, v odtieňoch oranžovej a červenej farby, umiestnené v súkvetiach po 2 až 4 kvety. Dulovec je cudzoopelivý, preto je potrebné vysádzať vždy aspoň dve, ideálne však tri odrody. Plodom je aromatická, žltá alebo žlto-zelená malvica veľkosti 4-5 cm, vzhľadovo veľmi pripomína dulu.

Dulovec
Dulovec je jednou z prvých medonosných rastlín v sezóne.

Z ďalekej Ázie

Ako názov napovedá, dulovec japonský pochádza z východnej Ázie, odkiaľ sa v 18. storočí dostal do Európy. U nás sa začal rozširovať v 60. rokoch 19. storočia. Okrasné škôlky ho odvtedy pestujú ako obľúbený okrasný ker. V súčasnosti boli objavené jeho pozitívne vlastnosti, vďaka čomu dochádza k jeho rozširovaniu aj za účelom pestovania ovocia. Najviac sa tejto činnosti venujú v Litve a Lotyšsku, kde pestujú spolu už 400 hektárov dulovca. Naďabiť naň však môžeme aj vo výsadbách v Poľsku, Fínsku, Švédsku, Ukrajine, Maďarsku, Moldavsku či Rusku. Rozmnožuje sa hlavne technológiou in vitro, teda „v skúmavke“. Dá sa však rozmnožovať aj pomocou odrezkov a koreňových odrezkov, dokonca je možné jeho navrúbľovanie do dule.

Nepotrebuje veľa

Pestovateľsky je to veľmi nenáročný ker. Na pestovanie mu vyberáme miesto s dostatkom slnečného žiarenia, optimálne na svahu. Pôdu vyžaduje humóznu, dostatočne priepustnú, ideálne s pH menším ako 6. Ako každý ker ani dulovec neznáša zaburinenie, na čo treba myslieť už pri príprave pozemku na výsadbu. Kry sú vysoko mrazuvzdorné, bezproblémovo znášajú poklesy teploty až do -26 °C, kvety znesú mrazy do -5 ;°C. To umožňuje ich rozširovanie aj v okrajových pestovateľských polohách, v Japonsku ich bežne pestujú v nadmorskej výške 500 až 900 metrov nad morom. Na vlahu majú kry priemerné nároky.

Dulovec
Dulovec kvitne tak bohato, že kvety miestami prekrývajú listy.

Užitočné rady

Nákup

Kry dulovca sa predávajú prakticky výlučne v kontajnerovanej forme, čo umožňuje jeho výsadbu počas celého roka, samozrejme, okrem mesiacov s trvalo premrznutou pôdou. Optimálnym obdobím na výsadbu sú však zaužívané jarné a jesenné termíny.

Výsadba

Kry vysádzame do dôkladne odburinenej pôdy, ktorú sme pred výsadbou obohatili o zásobnú dávku organického alebo umelého hnojiva. V prípade dulovca je vhodné použiť zahustenú pásovú výsadbu, ktorú sadíme do sponu 2,5 – 3 x 0,6 – 0,9 metra. Dobre ošetrované výsadby prinášajú úrodu bezproblémovo aj 20 rokov. Pri výsadbe je dobré dodať mykorízne huby, ktoré uchránia rastlinu pred stresovými situáciami s nestabilným počasím.

Dulovec

Odrody

Odrôd zatiaľ na trhu veľa nie je, najrozšírenejšou a najpestovanejšou je lotyšská odroda Cido, ktorá kvitne oranžovočervenými kvetmi. Z ďalších odrôd treba spomenúť odrodu Sargentii kvitnúcu slabooranžovými kvetmi a veľmi atraktívnu odrodu Red Joy kvitnúcu plnými tmavočervenými kvetmi a vynikajúcu tiež dekoratívnymi skrútenými listami. Známa je aj zakrpatená odroda Nana, ktorá kvitne červenými kvetmi.

Pestovanie

Kry treba celoročne udržiavať v bezburinnom stave, a to pomocou okopávky, nastielania, prípadne herbicídmi. Bezburinový pás by mal mať šírku 1 meter. Medziradia sa môžu zatrávniť, prvé tri roky sa však odporúča udržiavať ich ako čierny úhor, prípadne ich využiť na pestovanie vhodných medziplodín. Proti chorobám a škodcom je dulovec veľmi odolný. Občas sa môže vyskytnúť napadnutie hubovou chorobou (Septoria cydoniae, Alternaria alternata, Botrytis cinerea), tá je však bezproblémovo riešiteľná postrekmi.

Duly

Rez a zber

S rezom začneme hneď po výsadbe a pokračujeme s ním každoročne počas celej životnosti výsadby. Výchovným rezom po výsadbe podporíme rozkonárenie a položíme tak optimálne základy kra. V nasledujúcich rokoch sa zameriavame na to, aby sme kry udržali vzdušné a dostatočne presvetlené. Detailný rez sa u dulovca nevykonáva, zvyčajne postačuje odstraňovanie starých vyrodených výhonov, ako i slabších, poškodených či príliš zahusťujúcich výhonov z kra.

Kry sú veľmi úrodné, hektárové úrody vo veľkovýrobe sa pohybujú na úrovni 30 ton z hektára. Zber sa vykonáva ručne, veľkovýrobne je možný i mechanizovaný zber. Optimálny termín zberu zistíme podľa toho, že sa šupka plodov intenzívne sfarbí do žlta. Plody sú v čerstvom stave veľmi dobre skladovateľné, pri teplote 1 oC ich možno skladovať 2 až 3 mesiace.

Spracovanie plodov

Spracovanie plodov

Plody sa zväčša nekonzumujú v čerstvom stave, ale používajú na výrobu najrozmanitejších produktov. Možno z nich vyrobiť aromatické sirupy, pyré, kompóty, džemy, marmelády, vína, likéry, destiláty či nealkoholické nápoje, možno ich tiež kandizovať. Plody sú cenným zdrojom vlákniny a pektínov, ich arómové extrakty sa využívajú ako ochucovadlo zmrzliny a jogurtov. Okrem vysokého obsahu pektínu a aromatických látok obsahujú plody slušné množstvo vitamínu C (50 – 100 mg/100 g plodov) a rôzne ovocné kyseliny.

 

Text a foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: dulovec | ker

Diskusie na tému článku