Vianoce sa blížia a do stredobodu pozornosti sa opäť dostávajú rastliny kvitnúce v interiéri počas tohto obdobia. Jednou zo stálic v domácnostiach je vianočný kaktus alebo Schlumbergera.
Mnohým majiteľom sa však každoročne opakuje ten istý jav – novokúpený kaktus už na ďalší rok nezakvitne. Pritom úspešné pestovanie tejto rastliny nie je raketová veda, ak poznáte pár tipov.
Odkiaľ pochádza a čo je vlastne zač?
Prvým krokom k úspešnému pestovaniu akejkoľvek rastliny je zistiť podmienky v mieste pôvodu. Vianočný kaktus pôvodne pochádza z juhovýchodnej Brazílie, kde rastie vo vlhkých a tmavých lesoch. Odtiaľ má svoju schopnosť prežiť pri nižšej intenzite prirodzeného svetla. Schlumbergera tiež rastie v korunách stromov (tzv. epifyticky), kde prijíma živiny z hnijúceho lístia. Vzhľadom na spôsob života tejto rastliny je teda vhodné ju pestovať v malom kvetináči a pri presádzaní ho vymeniť za mierne väčší.
Pri pestovaní sa nenechajte zmiasť slovom kaktus, pretože schlumbergera zdieľa len málo potrieb so svojimi príbuznými. Určite ju nenechávajte dlho suchú, ako by ste to robili s púštnymi kaktusmi. Mohli by ste sa takýmto spôsobom pripraviť o najatraktívnejšiu časť roku – o vianočné kvitnutie.
K úspešnému kvitnutiu potrebuje vianočný kaktus splnené dve podmienky
Ako to u väčšiny rastlín býva, k úspešnému kvitnutiu je potrebná optimálna dĺžka dňa a teplota. Čo sa týka nárokov na svetlo, schlumbergera je krátkodenná rastlina, čo v preklade znamená, že kvitnutie je navodené skrátením dĺžky dňa. V priebehu Vianoc sa dni prirodzene skracujú, no môže sa stať, že kaktus nám zakvitne pred alebo až po sviatkoch.
Existuje však trik, ktorým vieme zabezpečiť, kedy zakvitne. Rastline musíme jednoducho dopriať 16 hodín tmy a 8 hodín svetla. Môžeme teda kaktus ráno vyložiť k oknu a po ôsmich hodinách ho preniesť do tmavej miestnosti. Dôležité je, aby bol v skutočnej tme, preto radšej nezapíname v danej izbe počas „noci” svetlo. Po ôsmich dňoch by mal vianočný kaktus produkovať prvé púčiky.
Čo sa týka teploty, v prirodzených podmienkach je v decembri okolo 16 stupňov Celzia. Pri prenášaní kaktusu do tmy ho môžeme umiestniť aj do pivnice alebo špajzy, kde udržíme tmu a zároveň teploty nad 13 stupňov Celzia.
Ak máte doma miestnosť, do ktorej nechodíte, a nechcete kvety priamo na sviatky, môžete kaktus jednoducho umiestniť k oknu a do miestnosti nechodiť v noci. Prirodzene skracujúci sa deň by mal vyvolať kvitnutie. Mnohokrát si totiž môžete všimnúť, že kaktus kvitne smerom k oknu a do miestnosti nenasadil púčiky. Je to spôsobené umelým osvetlením počas noci.
Čo robiť, keď kaktus zakvitne?
Ak sa vám pokus s vianočným kaktusom podaril a už vám kvitne, ste veľmi blízko k úspechu. Kvitnúcej schlumbergere je vhodné mierne zvýšiť dávku vody, nikdy ju však neprelievame. Mnohí pestovatelia sa stretávajú s tým, že nasadí púčiky, no neskôr ich zhodí. Problémom by mohol byť prievan, ktorý je hrozbou v období mrazov, hlavne v prípade, že schlumbergeru pestujete v chodbe.
Hlavnou príčinou opadávania púčikov je však nesprávne polievanie. Z toho dôvodu je dôležité udržovať substrát mierne vlhký, avšak nikdy veľmi zmáčaný alebo dlhodobo suchý. Ako to väčšinou pri zálievke býva, menej je takmer vždy viac.
Text: Matúš Puskeiler
Foto: Shutterstock
Dobrý deň, mám taký menší problém. Môj kaktus začal až veľmi rýchlo rásť v tomto…