Krátky návod, ako sa postarať o nenáročné sukulenty

Vďaka svojej prispôsobivosti a rozmanitosti patria v poslednej dobe k vyhľadávaným izbovkám. Ponuka je čoraz zaujímavejšia. Ak sa chcete nimi popýšiť, treba vedieť, aj ako sa o ne náležite postarať.

Sukulenty v drevenom ráme

Čo budeme potrebovať

Materiál:

  • hnojivo pre kaktusy a sukulenty
  • keramzit alebo seramis na vysypanie okolia rastlín
  • črepníky

Náradie:

  • záhradnícke nožnice
  • pracovné rukavice
  • krhla s vodou
  • nádoba na odpad
  • záhradnícka lopatka

Postup

1. POMÔCKY

Sukulenty, nožnice a záhradnícka lopatka na zemi

Ak máme doma viacero sukulentov, vyhraďme si raz za čas chvíľu, keď sa o ne dôkladne postaráme. Najskôr si nachystajme všetko potrebné.

2. PREBIERKA

Poškodený sukulent

Ak sme sa o sukulenty nestarali vhodne, nepôsobia často vábne. Zanedbané jedince opäť povzbuďme k životu a tie, pri ktorých to už nemá zmysel, radšej odstráňme.

3. OČISTA

Odstraňovanie suchých častí sukulentu

Rastliny pravidelne a dôkladne čistime od suchých listov. Ich estetická hodnota bude vyššia a zároveň eliminujeme rozvoj ďalších problémov.

4. KVETY

Odstraňovanie stonky po kvete na sukulente

Kvitnúce jedince sú vždy príjemným spestrením. Nesmieme zabudnúť po odkvitnutí odstrániť zvyšky kvetov a súkvetí. Je to veľmi jednoduchý krok, dá sa to zvládnuť aj bez pomôcok.

5. VÝBER

Sukulent Lithops

Do zbierky si možno začleniť aj rôzne rarity, napríklad tzv. živé kamene – litopsy (Lithops). Ide o krásne kvitnúcu sukulentnú rastlinu, ktorá svojím zakvitnutím určite poteší.

6. SVETLO

Sukulent

Sukulenty sú náročné na svetlo, to by k rastlinám malo prichádzať z viacerých strán. Ak majú (najmä v zime) nedostatok svetla, nepekne sa vyťahujú a deformujú. Sú tiež náchylnejšie na zlomenie.

7. UMIESTNENIE

Sukulent v kvetináči

Najideálnejším miestom pre sukulenty sú slnečné okenné parapety. Tam budú niektoré druhy aj zaujímavo vyfarbené. V tieni sa týmto rastlinám nedarí.

8. OPATRNOSŤ

Aloe v kvetináči

Niektoré druhy môžu byť nebezpečné, napríklad aloa má na listoch ostne. Nehodí sa preto do domácností s menšími deťmi.

9. ZÁLIEVKA

Zálievka sukulentu

Stačí len mierna a priamo ku koreňom. Treba dať pozor na dlhodobejšie premokrenie substrátu, to týmto suchomilným rastlinám prekáža a obvykle spôsobí ich uhynutie.

10. PRIHNOJOVANIE

Hnojivo na kaktusy a sukulenty

Živiny môžeme sukulentom dodať počas vegetačného obdobia, ale aj to v menšej intenzite. Počas zimy ich neprihnojujeme vôbec. Použime hnojivo určené na kaktusy a sukulenty.

11. KOMBINOVANÉ VÝSADBY

Výsadby sukulentov

Zo sukulentov si môžeme vytvoriť zaujímavé kombinované minivýsadby. Tieto rastliny sú na to ako stvorené. Najlepším obdobím na presádzanie a vysádzanie je jar. Nikdy nezabúdajme na nevyhnutnú drenážnu vrstvu.

Odborník radí:

Počas leta by sme mali sukulenty pestovať pri vyšších teplotách, v zime zasa pri teplotách nižších – okolo 15 °C. Vždy však na svetle.

Dobrá rada

Vybrať si môžeme zo skutočne širokého spektra rôznych druhov. K najmenej náročným a početne zastúpeným, pokiaľ ide o druhy a kultivary, patrí tučnolist (Crassula). Hodí sa aj pre začínajúcich pestovateľov . Vďačné sú havorcie, agávy, adéniá, mliečniky, echevérie a ďalšie druhy. Na výber sú rôzne veľké jedince, tie menšie sú ako stvorené na vytvorenie nápaditých živých aranžmánov. Sukulenty prosperujú v svetlých a suchých bytoch – neprekáža im prostredie so suchším vzduchom. Znesú aj menšie zanedbanie starostlivosti, hodia sa preto i pre začiatočníkov. Rastlinám by sme mali dať aj vhodný obal v podobe vyhovujúceho črepníka. Vďaka nemu vznikne neraz zaujímavý interiérový doplnok. Sukulenty sa veľmi dobre rozmnožujú. Často stačí zakoreniť len kúsok stonky. Postupne si tak môžeme vytvoriť malú zbierku a zároveň niečo rozdať vo svojom okolí.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku