Zaujímavý a funkčný oddeľovač záhona sa dá jednoducho vybudovať v každom kúte záhrady. Nechajte sa inšpirovať týmto rýchlym a jednoduchým postupom vybudovania záhonového obrubníka.
Čo budeme potrebovať
Materiál:
- preglejkové pásy/tenké laty
- kolíky
- suchý betón
- farbivo
- samorezné skrutky
Náradie:
- rýľ
- lopata
- hrable
- tĺčik
- gumené kladivo
- skrutkovač
- fúrik
- hladidlo
Pracovný postup
1. VYTRASOVANIE
Obrubu záhona si naznačíme a vytrasujeme. Máme šancu urobiť drobnú korekciu v tvare záhona, prípadne záhon obrubníkom rozšíriť, alebo ho zmenšiť.
2. ZAROVNANIE
Trasu obrubníka si vyčistíme od zeme, poodstraňujeme prekážky, ako sú rastliny, korene a kamene. Lopatou alebo rýľom aspoň podľa oka zarovnáme.
3. ZHUTNENIE
Tĺčikom spevníme podklad obrubníka. Ak oddeľujeme záhon od trávnika, je vhodné urobiť aj oddrenážovanie podsypaním vrstvy kameniva.
4. OSADENIE
Trasovacie prvky, môže to byť preglejka, tenká lata alebo lišta, osadíme do pripravenej ryhy. Ukladáme ich pozdĺžne tak, aby sa vzájomne dotýkali.
5. VYMEDZENIE
Drevenými kolíkmi, prípadne železnými tyčkami si ukotvíme lišty v rozstupe cca 0,5 m. Takto dosiahneme plynulú, príjemne tvarovanú líniu.
6. PRICHYTENIE
Lišty poprichytávame na kolíky samoreznými skrutkami. Ak použijeme železné tyčky, musíme vyvŕtať pri každej tyčke dve dierky a uchytávať lišty drôtom.
7. PREPOJENIE
Snažíme sa prichytávať prechody líšt na jednom prepojovacom kolíku, ktorý môže byť širší ako ostatné. Lišty by mali presne dosadať jedna na druhú.
8. VONKAJŠIA LÍNIA
Pomocou ďalších líšt natiahneme vonkajšiu líniu obrubníka. Pomôžeme si drevenými hranolčekmi. Vonkajšia línia musí presne kopírovať vnútornú.
9. DILATAČNÝ PRVOK
Z drevených hranolčekov vytvoríme dilatačné prvky a nabijeme k nim z obidvoch strán zvonka drevené kolíky. Dilatácia je prevencia pred praskaním.
10. SPEVNENIE
Dilatačné hranolčeky priskrutkujeme o kolíky, čím spevníme celý systém. Ich výška by mala byť o cca 1 cm menšia ako výška drevených líšt.
11. VODOROVNOSŤ
Vodováhou skontrolujeme vodorovnosť, resp. ak sa máme mierny sklon obrubníka, kvôli odtekaniu vody, skontrolujeme či je sklon po celej dĺžke rovnaký.
12. SUCHÝ BETÓN
Na vybudovanie obrubníka použijeme betónovú zmes. Môže byť ručne namiešaný betón, vymiešaný miešačkou, alebo zakúpený ako pripravený suchý betón.
13. FARBIVO
Na dokolorovanie inak sivého betónu použijeme farbivo vhodné do betónových zmesí. Je to trvácnejšie ako farbiť už hotový betónový prvok.
14. PREMIEŠANIE
Zmes suchého betónu, farbiva a vody dôkladne premiešavame. Najjednoduchší spôsob je miešať vo fúriku. Vďaka tomu nebudeme mať zmesi priveľa.
15. ZMES
Vymiešaná zmes musí byť homogénna. Dobre premiešame hlavne suchý betón na spodku fúrika. Vodou si regulujeme, či zmes bude riedka alebo hustejšia.
16. NAPĹŇANIE
Lopatou opatrne začneme napĺňať telo obrubníka zmesou betónu. Dávame pozor, aby sa nám zmes neprelievala a aby sa nám lišty nerozťahovali.
17. UTRASENIE
Betónom naplnený obrubník lopatou po celej dĺžke utrasieme tak, aby zmes čo najlepšie dosadla, bola kompaktná a vytvorila jednoliaty celok.
18. HLADENIE
Povrch obrubníka priebežne hladíme hladidlom. Zavadzajúce kolíky spílime tak, aby sme nakoniec celý obrubník vyhladili na jeden ťah.
19. ZAROVNANIE HRÁN
Hladidlom na hrany si po celej dĺžke obrubníka z obidvoch strán vyhladíme hrany. Betónová zmes priebežne schne a v tomto štádiu sa to robí najľahšie.
Dobré rady
Tvar obrubníka
V zásade platí, že tvar obrubníka by na malej ploche nemal byť príliš členitý, resp. vlnitý. Línie viacerých plôch by mali byť opticky poprepájané, resp. by mali mať aspoň rovnaké proporcie. Pri dostatočnej fantázii sa dá pohrať aj s geometriou obrubníkov v záhrade.
Betónová zmes
Výroba betónovej zmesi je mokrý proces. Pridaním vody umožníme, aby sa zmes dala vymiešať. Pridávaním ďalšej vody ju zrieďujeme. Ak sme zmes zriedili príliš, použijeme opäť suchý betón a zhustne nám. Na dohusťovanie je ideálne použiť množstvo cca pol lopaty.
Farbenie
Farbenie betónovej zmesi má svoje výhody. Existujú farbivá, ktoré sa vyznačujú stálosťou, a to v mnohých farebných variantoch. Ak sa niekde z obrubníka kus odštiepi, má rovnakú farbu ako obrubník a netreba toto miesto dodatočne dofarbovať (veľmi ťažko by sme sa trafili do odtieňa obrubníka po vysušení farby).
Text: František Laššák
Foto: isifa/Shutterstock, diynetwork.com
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…