Krok za krokom: Budujeme jednoduchý pergolový oblúk

Nový pergolový oblúk, ktorý necháme obrásť popínavou kvitnúcou drevinou, záhradu zatraktívni. Vhodný je najmä do záhrad vidieckeho typu.

Krok za krokom: Budujeme jednoduchý pergolový oblúk

Jesenné obdobie je nielen časom skrášľovania záhrady, ale je tiež vhodné na projekty, ktoré museli počas sezóny počkať. Pergolový oblúk môžeme použiť ako vstupnú bránu do úžitkovej časti záhrady alebo ako predel medzi okrasnými záhonmi. Možností je naozaj veľa.

Podobne pestrý je aj výber popínavých druhov. Od mohutne sa rozrastajúcej vistérie cez rýchlo rastúce odrody paviniča, krásne sa rozrastajúce popínavé ruže až po jemne rastúci plamienok. Ak bude mať pergolový oblúk pevné základy, ktoré odporúčam pribetónovať, nemusíme sa báť žiadnej rastliny. Po rokoch nám oblúk obrastie a našou starosťou už nebude každoročné natieranie dreva, ale pravidelný rez popínavky.

Čo budeme potrebovať

Materiál:

  • drevené hranoly, 4 × 5 cm
  • kovové stojky, 4 ks
  • skrutky, 30 ks
  • lazúrová farba, 5 l
  • suchý betón, 20 kg
  • štrkopiesok

Náradie:

  • pokosová píla
  • skrutkovač
  • šmirgľový papier na drevo
  • búracie kladivo
  • kladivo
  • príložník
  • meter
  • ceruzka
  • vodováha
  • štetec

Návod, ako zhotoviť pergolový oblúk

1.  BOČNÉ STRANY

Výstavba pergolového oblúka

Z hranolov zhotovíme bočné strany pergolového oblúka. Na dĺžku 1,8 m použijeme päť „prepažení“ a vytvoríme akési drevené rebríky.

2. OBLÚKY

Výstavba pergolového oblúka

Bočné strany prepojíme dvojitým oblúkom s „prepažením“. Oblúk aj tzv. prepaženia sú z rovnakých hranolov ako bočné strany.

3. UHLY

Meranie uhlov na pergolový oblúk

Skôr ako sa pustíme do rezania, dôkladne si vymeriame všetky uhly. Dôležitá je hrúbka hranola, výška a šírka oblúka.

4. KONTROLA

Stavba pergolového oblúka

Pospájanú konštrukciu postavíme a skontrolujeme jej pevnosť i súmernosť. Dôležitá je priechodná výška, ktorá by nemala klesnúť pod 2 m.

5. UMIESTNENIE

Stavba pergolového oblúka

Oblúk napasujeme na chodníku v blízkosti vistérie alebo inej popínavky, aby sme ju mohli na konštrukciu po ukotvení ľahko navinúť.

6. NATIERANIE I

Natieranie pergolového oblúka

Oblúk položíme na podložku a zhora nadol nanášame z jednej strany prvú vrstvu bielej farby. Dôkladne natrieme aj rebriny.

7. POZÍCIE STOJOK

Stojky na pergolový oblúk

Na vyznačených miestach začneme s montovaním stojok. Najskôr odstránime trávnik, vykopeme hlinu a osadíme stojky „na skusmo“.

8. VYSEKÁVANIE STOJOK

Vysekávanie stojok na pergolový oblúk

V prípade zabetónovaného chodníkového obrubníka musíme priestor na stojky vysekávať do betónu búracím kladivom.

9. FIXÁCIA STOJOK

Fixácia pergolových stojok

Jednotlivé stojky fixujeme suchým betónom, vysekanými kúskami betónu a štrkopieskom. Kontrolujeme vodorovnosť, výšku a zvislosť stojok.

10. NATIERANIE II

Natieranie pergolového oblúka

Konštrukciu položíme na podložku a natierame bielou farbou z druhej strany zhora nadol vrátane rebrín.

11. PRICHYTENIE PERGOLY

Prichytenie pergoly

Konštrukciu umiestnime na pripravené stojky, priklepneme kladivom. Vyvŕtame vždy po dve diery do dreva cez otvory v kotvení.

12. DETAIL STOJKY A PRICHYTENIA

Detail stojky a prichytenia pergolového oblúka

Zabetónovaná stojka s kotvením, v nej po dve diery a dve metrické skrutky s maticou. Hlavičky skrutiek smerujú do vnútra, matice smerom von z konštrukcie.

13. FINÁLNY NÁTER

FInálny náter pergolového oblúka

Po prichytení oblúka do stojok ešte raz celú konštrukciu natrieme bielou farbou. Hlavne v miestach, kde bola dochytaná a zašpinená.

Dobré rady

Drevo

Drevené konštrukcie z dreva príjemne zapadnú do každej záhrady. Nevýhodou dreva býva jeho postupná degradácia, rozkladanie až odhnívanie. Preto sa zameriame na predĺženie jeho životnosti. Jednak sa snažíme kotviť drevené prvky na stojky, resp. do drenážnych povrchov, alebo si pomôžeme gumoasfaltom či vybrúsením a natretím vhodným náterom. Náter výrazne predĺži funkčnosť a estetiku takýchto prvkov v záhrade. Výhoda je, že dnes sa dajú použiť už aj mnohé farebne ladené konzervačné nátery, rôzne lazúry, farby na drevo či konzervačné oleje.

Hotový pergolový oblúk

Starostlivosť

Pravidelnou starostlivosťou o drevo výrazne zvýšime jeho životnosť. Pred každým náterom, ktorý vykonávame zväčša raz ročne, drevo dôkladne očistíme a prebrúsime dohladka. Natierame jemnou vrstvou náteru ťahavým pohybom štetca. Nevraciame sa a neopravujeme nezaschnutý náter. Počkáme, kým vyschne, a až vtedy robíme korektúry. Pokojne môžeme spraviť vždy dva nátery.

Rez popínaviek

Po niekoľkých rokoch prestane byť pravidelný náter možný, pretože celá konštrukcia bude zarastená popínavou drevinou. Pravidelná údržba sa zmení z natierania na každoročný rez dreviny. Pri vistérii bude doslova nevyhnutnosťou, rovnako aj pri popínavých ružiach. Od rezu totiž priamo závisí množstvo kvetov a rastlinu budeme priebežne držať v patričných medziach. Najmenej náročný rez vyžaduje plamienok.

 

 

Text: František Laššák, Martin Čurda
Foto: Martin Čurda
Realizácia: Ľudovít Kunovič, Marek Krebs, Boris Laššák
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku